Iepazīt sevi un mācīties neizdegt. Evijas stāsts par apzinātību un ceļu uz supervīziju
Foto: Privātais arhīvs

Evija Apine ir supervizore un apzinātības konsultante. Ieguvusi maģistra grādu sociālajā darbā, apguvusi budisma mācības pamatus un vadījusi studiju programmu Latvijas Universitātē. Pati ne vien māca sevis apzināšanos un balansa atrašanu starp darbu un privāto dzīvi, bet to izmanto arī savā ikdienā.

Evija neslēpj, ka ne vienmēr ir spējusi novilkt robežu starp darbu un atpūtu un pat ir saskārusies ar izdegšanu. Tieši apzinātības prakse viņai palīdz izvairīties no atkārtotas izdegšanas. Sarunā ar "Viņa" Evija dalās savā pieredzē, saskaroties ar pārpūli, skaidro apzinātības būtību, un stāsta par savu ceļu līdz Latvijā maz zināmajam supervizora darbam.

Apzinātība, budisms un zinātne – analizēt, balstoties pieredzē

Apzinātības prakse būtībā nozīmē apzināties šā brīža pieredzi, pamanīt un izprast savas sajūtas, emocijas, reakcijas un rīcības.. Evija skaidro, ka liela daļa no apzinātības prakses ir saistīta ar meditāciju – to viņa pati iepazinusi pirms 20 gadiem. Tas noticis, pateicoties kādam latviešu izcelsmes budistu mūkam, kas, viesojoties Latvijā, stāstījis par budismam raksturīgo domāšanu un mācījis meditāciju. "Man ļoti patīk, ka caur šo apzinātības praksi tu vari iepazīt sevi." Tāpat tā palīdz saprast, kas cilvēkam ir nepieciešams, pamanīt un atpazīt domāšanas un reakcijas veidus, attīsta labvēlīgu attieksmi pret sevi un citiem, māca nenodarīt sev pāri, nezaudēt enerģiju un drosmi.

"Ja nebūtu apzinātības prakses, man grūti iedomāties, kāda es tagad būtu, jo šī prakse ļoti palīdz atrast iekšējo līdzsvaru, un tas nav vienas dienas jautājums, tas tiešām ir gadu jautājums," stāsta Evija, piebilstot, ka pašlaik jūtas daudz labāk nekā pirms pievēršanās apzinātības praksei.

Lai arī ikdienā viņa apzinātības praksi pielieto darbā, lai palīdzētu cilvēkiem labāk justies savā darbavietā, arī privātajā dzīvē tā ir ļoti noderīga. Sevis apzināšanās palīdz saprast savas jūtas un emocijas, nezaudēt enerģiju un drosmi. Evija ir arī novērojusi, ka apzinātības prakse noder bērnu audzināšanā, jo palīdz saglabāt mieru, veltīt nedalītu uzmanību un ļaut bērnam būt pašam, nevis tam, ko no viņa sagaida vecāki.

Ja nebūtu apzinātības prakses, man grūti iedomāties, kāda es tagad būtu, jo šī prakse ļoti palīdz atrast iekšējo līdzsvaru, un tas nav vienas dienas jautājums, tas tiešām ir gadu jautājums. Evija

"Garīgie meklējumi man vienmēr dzīvē ir bijuši svarīgi," viņa nosaka. Pirms sastapšanās ar budismu un apzinātības praksi viņa nav varējusi sevi novērtēt un viņai vienmēr šķitis, ka citi var labāk. Saņemot uzaicinājumu vadīt lekciju, viņa parasti domājusi, ka noteikti ir kolēģi, kas ir zinošāki un piemērotāki darba veikšanai. Taču darbs ar sevi un sevis izprašana, palīdz uzturēt adekvātu un veselīgu pašapziņu par savām spējām, kā arī atpazīt situācijas, kad iekšējais kritiķis sāk noniecināt, un to uztver kā domāšanas ieradumu, nevis patiesību par sevi.

Taujāta, vai zinātni un budismu maz var savienot, Evija atbild, ka pašlaik populārā mācība ir balstīta pieredzē, kas uzkrāta vairāku tūkstošu gadu laikā, nevis ticībā lietām, kuras nevar pārbaudīt. "Man ir šis zinātniski orientētais prāts," norāda Evija, piebilstot, ka viņa tic tam, ko pati var pārbaudīt. Mūsdienās apzinātības praksi un meditāciju izmanto depresijas un izdegšanas ārstēšanai, kā arī stresa mazināšanai un cīņai ar veģetatīvo distoniju. Turklāt meditācijas ietekme uz cilvēka smadzenēm ir zinātniski pierādīta.

Tags

Karjera Lasāmgabali Sievietes Izdegšanas sindroms Stress

Comment Form