Māra: HIV vīruss un suņuks ietekmē manu dzīvi pozitīvi
Foto: Personiskais arhīvs

HIV jeb imūndeficīta vīrusā ir kaut kas fascinējoši biedējošs. Kā kaut kas neredzams, var būt tik bīstams? Universitātes laikā rakstot kursa darbu par šo tēmu, manī tika salauzti daudzi priekšstati un stereotipi. Pirmkārt, liels bija šoks, apstrādājot datus, uzzināt, ka Latvijā jauno inficēto gadījumu skaits visbiežāk ir tieši heteroseksuālo cilvēku vidū. Otrs stereotips, kurš tika salauzts, bija par to, ka HIV ir tas pats, kas nāves spriedums. Patiesībā, mūsdienās ar veiksmīgi piemērotu un laikus sāktu terapiju, dzīves ilgums var būt pat septiņdesmit gadi. Bet Latvijas sabiedrībā joprojām valda daudz aizspriedumu un nezināšanas par šo infekcijas slimību. Sarunājos ar Māru, kas jau sešus gadus ir HIV pozitīva.

Ar Māru (vārds mainīts) tiekos kādā no parkiem, ārā valda jauka pavasara diena, čivina putni un saulīte silda degunus. Plānotā intervija izvērtās sarunā par un ap dzīvi. Mani aizrāva un aizkustināja, cik dzīva un iedvesmojoša ir šī sieviete, kas sevī nēsā šo it kā nāvējošo vīrusu.

Māra stāsta: "Inficējos pirms sešiem gadiem, mani inficēja ļoti parasts, normāls vīrietis, ar kuru tajā laikā biju attiecībās. Nekad nebūtu iedomājusies, ka kaut kas tāds varētu notikt ar mani – braucu uz LIC (šeit un turpmāk tekstā Latvijas Infektoloģijas centrs) un raudāju: "Lūdzu, lūdzu, kaut tas nebūtu HIV, jebkas cits, tikai ne HIV, kaut vai vēzis vai hepatīts, tikai ne HIV! Lai gan zemapziņā jau zināju, ka tāpat vien pēc ikgadēji nodotajām asins analīzēm uz LIC nesūta..."

Tajā laikā Mārai bijusi ļoti maza izpratne par to, ko HIV patiesībā nozīmē, tikai biedējošas asociācijas, ka tas ir kaut kas šausmīgs un nāvējošs. "Un tad tev pasaka to, no kā tu visvairāk esi baidījies – esat HIV pozitīvs. Es biju šokā, visa mana ideālā dzīve sabruka, visa mana nākotne. Man stāstīja visus manus pienākumus un atbildības, lika parakstīt dažādus papīrus, teica, ka tas neesot dzīves gals, noņēma analīzes vīrusa stadijai un vīrusa slodzei, bet to visu atceros kā pa miglu, '' atmiņās dalās Māra. Pēc tam viņa aizbraukusi mājās, aizvērusi aizkarus un iekritusi gultā. To viņa neesot pametusi veselu mēnesi...

Tags

AIDS HIV Lasāmgabali Latvijas Infektoloģijas centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form