No dumjās lelles par Indijas Māti un demokrātijas slepkavu – Indira Gandija
Foto: Vida Press

Indira Gandija uz politiskās skatuves dominēja vairāk nekā divas desmitgades. Viņa kļuva par Indijas, pasaulē lielākās demokrātijas, pirmo premjerministri dievieti un vienu no sava laika kulta personām. Lai gan daudzi viņu uzskatīja par demagoģi vai pat diktatori, vairākumam valsts iedzīvotāju Indira Gandija bija Indijas Māte, dievietes Šakti laicīgais iemiesojums.

1917. gadā pasaulē nākusī Indira Gandija ir slavenā cīnītāja par Indijas neatkarību, pirmā šīs valsts premjerministra Džavaharlala Neru meita un – netipiski indiešiem – vienīgais bērns ģimenē. Nekāda radniecība ar indiešu nacionālisma un nevardarbīgās pretošanās kustības ideologu, Indijā par svēto uzskatīto Mahatmu Gandiju viņu nesaista, taču šis cilvēks bieži apmeklēja Neru mājas un viņa teiktās runas izšķirīgi ietekmēja premjerministra un viņa tuvinieku politiskos uzskatus.

No dumjās lelles par Indijas Māti un demokrātijas slepkavu – Indira Gandija
Foto: Vida Press
Mahatma Gandijs un Indira Gandija.

Audzināšana vēstulēs

Mazāk ir zināmas patriarhālās un valodas barjeras dzimtas iekšienē. Indiras vectēvs, augsta ranga ierēdnis koloniālajā administrācijā, tēvs un tēva tuvinieki runāja un rakstīja tikai angliski, savukārt māte un vecmāmiņa, kuras dzīvoja atsevišķi, sazinājās tikai hindu valodā. Meitene uzauga, gandrīz neredzot vecākus – māte nemitīgi slimoja un nomira 1936. gadā, bet tēvs galvenokārt atradās ieslodzījumā. Retajās tikšanās reizēs viņš vai nu bārstīja pamācības, vai arī izmantoja savu mīļo, mazo Indu (šis vārds nozīmē Mēness) par sakarnieci saziņai ar domubiedriem.

Arī Neru slavenās "Vēstules meitai" sacerētas apcietinājumā. "Atceries, kā Tevi aizrāva stāsts par Žannu d'Arku un kā tu sapņoji kļūt līdzīga viņai?" tēvs rakstīja tolaik 13 gadu vecajai Indirai. "Mūsu acu priekšā mainās valsts vēsture, tev un man ir laimējies piedalīties šajās pārmaiņās. Nezinu, kāda vieta mums atvēlēta gaidāmajos notikumos, bet mums nav tiesību apkaunot sevi un savu tautu. Ar labu nakti, mazulīt, audz par drosmīgu Indijas kareivi!" Kad vēstules sasniedza adresātu, Neru meitai bija jau divdesmit gadu. Viņa tās izlasīja vēl pēc dažiem gadiem.

Indira Gandija ieguva izglītību Eiropā, taču nekādas akadēmiskās virsotnes nesasniedza. Nespēdama pārvarēt Oksfordas universitātes iestājeksāmenu barjeru, viņa studēja citās mācību iestādēs, turklāt ar visai viduvējām sekmēm – iespējams, tāpēc, ka bieži atradās sanatorijās, ārstējot tuberkulozi.

Kad jaunā sieviete studiju laikā kvēli iemīlējās ģimenes draugā, aktīvā neatkarības atbalstītājā persietī Feruzā Gandijā (arī viņam nav radniecisku saišu ar Mahatmu Gandiju), viņas tēvs sākumā kategoriski iebilda pret laulībām. Tomēr Indiras raksturs pretēji viņas veselībai izrādījās kā no dzelzs: 1942. gadā abi mīlētāji apprecējās. Laulībā piedzima divi dēli – Radživs un Sandžajs.

Vizītkarte

Indira Gandija (1917–1984)

  • Nodarbošanās: politiķe, Indijas premjerministre
  • Vecāki: tēvs – Džavaharlals Neru, neatkarīgās Indijas pirmais premjerministrs, māte – Kamla Neru, mājsaimniece, Indijas Nacionālās neatkarības kustības dalībniece
  • Vīrs: Feruzs Gandijs, Indijas neatkarības cīnītājs, politiķis un žurnālists
  • Bērni: Radživs (1944–1991) un Sandžajs (1946–1980)

Tags

Indija Leģendas Nobela prēmija Padomju Savienība Sievietes vēsturē

Comment Form