Vai ziemas krēms der pavasarim? Cik efektīvi ir tā dēvētie universālie krēmi
Foto: Shutterstock

Ziemā ādai nepieciešama barošana, bet pavasarī mitrināšana. Vai šāds apgalvojums joprojām ir aktuāls, ņemot vērā, ka mūsdienīgie barojošie krēmi sastāva ziņā diez ko neatšķiras no mitrinošajiem? Jā, patiesi, kādas gan ir šīs atšķirības? Atbildi sniedz portāla Intensa.Pro aptaujātie skaistumkopšanas eksperti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmā atbilde, kas nāk prātā, izvērtējot mitrinošo un barojošo krēmu atšķirīnbas, ir fakts, ka barojošie krēmi satur vitamīnus un taukvielas, to, kas mūsu ādai ziemā visvairāk vajadzīgs, savukārt mitrinošie – ādu mitrinošas vielas.

Pavasarī, kad mūsu ziemas novārdzinātā āda sāk lobīties, iekaist un pat plaisāt, galvenā uzmanība jāpievērš tieši tās mitrināšanai. Tomēr nu mitrinošajos krēmos ietilpst taukvielas un vitamīni, un barojošie krēmi arī mitrina.

Kosmētikas ražotāji laiku pa laikam nāk klaja ar revolucionāriem paziņojumiem par jaunu universālu krēmu izstrādi, kuriem piemīt spēja patstāvīgi noteikt ādas problēmas cēloni un, ja nepieciešams, tad barot to, savukārt, ja trūkst mitruma ādā, tad to mitrināt, piedevām vēl novēršot taukaino ādas spīdumu. Vai tas patiesi ir iespējams?

Daudzi atzīti skaistumkopšanas speciālisti, kā arī dermatologi tomēr iepriekšminētajam nepiekrīt, sakot, ka šobrīd dalījums mitrinošajos un barojošajos krēmos ir vēl izteiktāks. Tas ir saistīts ar zemas molekularitātes hialuronskābes formu parādīšanos. Tāpēc, pirms izdarīt izvēli par labu kādam krēmam, ir jāsaprot, kādus mērķus vēlamies sasniegt.

Ādas mitrināšana

Ādas mitruma līmeņa saglabāšanā ne mazāk svarīgi ir nodrošināt ādai mitrumu no iekšpuses, un tas ir atkarīgs no transdermālā ūdens apmaiņas aktivitātes. Šī iemesla dēļ kosmetologi iesaka uzņemt šķidrumu pietiekamā daudzumā, samazināt kofeīnu saturošu dzērienu lietošanu, priekšroku dodot zaļajai tējai.

Mitrinošo preparātu kategorijā ietilpst:

Plēvi veidojoši līdzekļi, kas izgatavoti uz mākslīgo taukvielu (vazelīna) un dabiskas izcelsmes taukvielu (alojas ekstrakts, jūras kolagēns u.c. ) bāzes. Veidojot plēvīti uz ādas virsmas, tie aizkavē mitruma iztvaikošanu no epidermas. Būtībā par mitrinošiem var uzskatīt arī ziemai paredzētos bāzes krēmus.

Preparāti, kuru sastāvā ir vielas, kas spējīgas piesaistīt un noturēt mitrumu. Tie parasti ir uz glicerīna, kolagēna, augsti molekulāras hialuronskābes bāzes un iedarbojas arī epidermas līmenī. Īpaši nepieciešami tie ir gadījumos, kad āda ir traumēta auksta gaisa, vēja, saules vai hlorēta pasena ūdens ietekmē.

Ārstnieciskie kosmētiskie līdzekļi ar dziļu iedarbību, kas satur zemas molekularitātes hialuronskābes, indiešu tamarinda un Āzijas centellas (Gotu kolas) sastāvdaļas. Tie aiztur ūdens izvadi no dermas, stimulējot dermas mitrināšanu.

Ārstnieciskie kosmētiskie līdzekļi ar stimulējošu iedarbību uz peptīdu bāzes. Pārvarot ādas aizsargbarjeru, tie stimulē dabiskās hialuronskābes sintēzi ādas dziļajos slāņos. Šai grupai piederošie līdzekļi vairāk paredzēti ādai, kas sākusi zaudēt dabiskos mitruma saglabāšanas aizsardzības mehānismus.

Vai lietot mitrinošu krēmu ziemā? Vai tomēr nē?

Līdz pat šim brīdim valda uzskats, ka ziemas laikā mitrinošos līdzekļus jālieto ar īpašu piesardzību, jo krēmā esošais ūdens var sasalt sīkos kristāliņos. Tiešām, daudzu krēmu sastāvā ūdens ir pat līdz 80%, taču āda nav aizsalstošs orgāns. Pat pārsalšanas gadījumā tās temperatūra nav zemāka par 32 grādiem. Nokļūstot ādā, ūdens ātri vien sasilst līdz tās temperatūrai, taču dodoties ārā ar mitru seju, jūs riskējat to atūdeņot.

Ziemā kosmetologi iesaka lietot blīvākas konsistences līdzekļus, kas veicina mitruma saglabāšanu ādā. Mitrinoši līdzekļi ir jālieto, taču krēmā esošajām aizsargājošajam vielām jābūt pārsvarā. Vieglākas konsistences mitrinošus krēmus ziemā varat lietot uz nakti. Vēl kāda nianse ādas aizsardzībai no mitruma zuduma – regulāri lietot dekoratīvo kosmētiku.

Ādas barošana

Galvenais barojošo preparātu uzdevums – aizpildīt lipīdu deficītu (tauku nepietiekamību), kas ir īpaši svarīgi ziemas laikā. Šie līdzekļi ne tikai aizsargā un baro ādu , bet arī nostiprina dabisko mitrinošo faktoru uz ādas virsmas. Ziemas laikā normālai ādai nepieciešama tāda kopšana ka sausai ādai.

Barojošo līdzekļu kategorijā ietilpst:

Preparāti ar taukos šķīstošiem vitamīniem, galvenokārt, D un E.

Preparāti uz lipīdu bāzes. Kādreiz kosmētikas ražošanā pārsvarā tika izmantoti sintētiskas izcelsmes lipīdi un taukskābes (vazelīns un lanolīns), bet tagad tos ir nomainījušas augu izcelsmes sastāvdaļas, piemēram, palmskābe. Šie ingredienti var būt patstāvīgu tauku savienojumu formā, kā arī savienojumā ar peptīdiem.

Preperāti ar Omega 3, 6 un 9 taukskābēm, kas nostiprina lipīdu slāni un tiem piemīt spēcīgs antioksidējošs efekts.

Universālie krēmi

Mitrinošo un barojošo krēmu apvienošana notiek tādēļ, ka bieži vien to funkcijas pārklājas, taču daudzi kosmetoloģijas speciālisti ar zināmu skepsi un piesardzību vērtē "gudros" krēmus, kuri paši spējīgi noteikt ādas stāvokli ar speciālu liposomu palīdzību un vienlaikus to barot, mitrināt un novērst spīdumu.

Tas izskaidrojams ar ingredientu daudzumu krēmu sastāvā – jo augstāka to koncentrācija, jo labāks efekts ir sasniedzams. Tātad – sastāvdaļu nevar būt daudz, turklāt tās, īpaši tas attiecināms uz peptīdiem, savā starpā ne vienmēr "draudzējas". Iespējams, ka šeit nu vietā vecais un labais teiciens – kas der visam, neder nekam, taču iespējams, ka jaunajām tehnoloģijām pa spēkam ir paveikt nepaveicamo.

Izvēle, protams, ir katra paša ziņā, taču par ādas barošanu un mitrināšanu gan neaizmirstiet nevienā gadalaikā!

Tags

Ādas kopšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form