Grūtāk nekā notievēt. Kas izraisa pazeminātu svaru, un kā to palielināt
Foto: Shutterstock

Liekais svars un dažādi veidi, kā ar to cīnīties, ir temats, par kuru dzirdējis teju ikviens. Kamēr vieni prāto, kā nomest liekos kilogramus, citiem ceļš uz svara palielināšanu var līdzināties neiespējamajai misijai. Diētas ārste Lolita Neimane gan apgalvo, ka veselīga svara palielināšana ir iespējama, bet tas ir process, kas prasa pacietību.

Populārākais instruments, kā noteikt pazeminātu ķermeņa svaru, ir ķermeņa masas indekss (ĶMI), skaidro Neimane. Tā novērtēšanai izmanto klasifikāciju četrās kategorijās. Izmantojot ĶMI, tiek noteikta ķermeņa svara un auguma garuma proporcija.

ĶMI aprēķina pēc šādas formulas: ĶMI = svars (kg) : augums (m)2

  • ĶMI < 18,5 nepietiekama ķermeņa masa;
  • ĶMI = 18,5-24,99 normāla ķermeņa masa;
  • ĶMI = 25-29,99 lieka ķermeņa masa;
  • ĶMI > 30 aptaukošanās.


Pēc Latvijas Republikas E-veselības sistēmas datiem, nepietiekama ķermeņa masa jeb pazemināts svars ir tad, ja ĶMI ir mazāks nekā 18,5. Ja personiskais rādītājs ir par vienu vienību zemāks nekā šis atskaites punkts, dietoloģe mudina saglabāt vēsu prātu, jo šādā gadījumā lomu var spēlēt dažādi iedzimtības faktori.

Pastāv trīs ķermeņa uzūves tipi: astēniskais, normastēniskais un hiperstēniskais. Astēniskajam tipam raksturīgas smalkas ķermeņa aprises, kas ļoti lielā mērā saistītas ar ribu loka izvietojumu tas var būt taisnā, šaurā vai platā leņķī. Astēnisko tipu var noteikt arī pēc rokas plaukstu un kāju potīšu locītavu apskates.

"Tas ir tas, par ko tautas valodā saka "viegli kauli, smagi kauli". Protams, tur var būt arī novirzes pa labi, pa kreisi," atzīst Neimane. Viņa atgādina, ka ĶMI nav piemērojams grūtniecēm un profesionāliem sportistiem, kā arī gadījumi, kad svars ir zem normas, primāri jāizvērtē kopā ar ģimenes ārstu, pārbaudot, vai tā iemesls nav kāda medicīniska problēma.

Source

DELFI Viņa

Tags

Pazemināts svars Diēta Fiziskās aktivitātes Lolita Neimane Veselīgs uzturs
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form