Kāds ūdens ir visveselīgākais, un cik daudz tas jādzer. Skaidro diētas ārsts
Foto: Panthermedia/Scanpix

Ūdens ir viena no vielām, bez kā cilvēks nevar izdzīvot. Ar tā ietekmi uz veselību gan saistās ļoti daudz dažādu aizspriedumu, piemēram, ka veselīgs ir tikai negāzēts ūdens, kas nav pildīts plastmasas pudelēs. Diētas ārsts Andis Brēmanis norāda, ka ūdens Latvijā ir veselīgs, un par tā kaitīgumu satraukties nevajadzētu. Viņš arī paskaidro, pēc kā noteikt, ka organismam pietrūkst ūdens.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā saprast, cik daudz ir jādzer

Bez ūdens nav dzīvības. Ja baktērijas bez mitruma var iekapsulēties un gaidīt, cilvēka organisms to diemžēl nevar. Šķidruma aprite organismā notiek nepārtraukti – ūdeni vajag, lai sagremotu pārtiku, lai uzturvielas nonāktu audos, lai liekās vielas izvadītu no organisma u.c. Ūdens ir vajadzīgs.

"Kad man jautā, cik daudz ūdens dienā ir vajadzīgs, atbildu – es nezinu. Jo ir trīs mainīgie lielumi, kas ietekmē nepieciešamo ūdens daudzumu. Pirmkārt, tas, ko mēs ēdam. Ja vairāk ēdam sausus produktus – maizi, sieru u.tml., organismam vajadzēs vairāk ūdens. Ja pusdienās apēdīsiet arbūzu un svaigus gurķīšus, kādu laiku dzert noteikti negribēsies. Otrkārt, dienas režīms, proti, jo vairāk fizisko aktivitāšu dienas laikā, jo vairāk ūdens tiek izdalīts no organisma, attiecīgi vairāk jāuzņem atpakaļ. Treškārt, ietekmi rada arī laikapstākļi. Saprotams, ka karstākā laikā patērējam vairāk ūdens," skaidro Brēmanis.

Ūdens nav kaitīgs arī tad, ja tas ir gāzēts un sapildīts plastmasas pudelēs

Mūsu valstī ir ļoti liela ūdens izvēle – ir gan avota ūdens, gan dabīgais minerālūdens, ar dažādām garšām un bez tām. Droši var izvēlēties sev tīkamāko. Pasaulē gan noteikti ir vietas, kur drošāk būtu dzert vīnu, jo nav zināms, kāds ir bakterioloģiskais piesārņojums, taču pie mums raizēm nav pamata. Nav jāraizējas arī par iespējamo plastmasas pudeļu kaitīgumu, galvenais, kas būtu jāņem vērā, pudeles nevajag karsēt un ilgstoši turēt saulē. Piemēram, karsta tēja jālej termosā, nevis plastmasas pudelē. Nav taisnība, ka, dzerot no plastmasas pudelēm, visi uzreiz būs slimi ar kādām briesmīgām kaitēm.

Var dzert gan gāzētu, gan negāzētu ūdeni – izvēlieties to, no kura spējat "atdzerties". Ja kādam ir jūtīgāks kuņģis, tad labāk ieteiktu negāzētu ūdeni. Ir cilvēki, kuriem gāzēts ūdens rada diskomfortu, taču es parasti jokoju, sakot, ja māk atraugāties, arī gāzēts ūdens nāk par labu. Sportojot tomēr vairāk ieteiktu ūdeni bez gāzes.

Runājot par ūdens garšām, gribētos atgādināt, ka vasara ir laiks, kad varam papildināt ūdeni ar dažādām garšām pēc savas gaumes un fantāzijas – var pievienot citronu, piparmētru, meloni, gurķi u.tml. Par to, kāpēc pievienot ūdenim citrona šķēlīti ir veselīgi, vairāk lasi šeit.

Ne visa veida ūdeni ieteicams dzert katru dienu

Pērkot ūdeni, noteikti pievērsiet uzmanību minerālvielu sastāvam. Ja ražotājs ir apzinīgs, minerālvielu sastāvu noteikti varēs izlasīt uz iepakojuma. Spēcīgi mineralizēts ūdens vairāk noderēs ārstnieciskos nolūkos, piemēram, ja bijusi kāda saindēšanās ar pārtiku, šāds "niknāks" ūdens būs tieši laikā, savukārt ūdens ar zemo mineralizācijas pakāpi ir tā sauktais ikdienas ūdens, ko noteikti var dzert katru dienu. Vēl viens no rādītājiem, kam tiek pievērsta uzmanība, ir PH līmenis. PH 7 ir neitrāls ūdens, ja ūdenī ir vairāk kalcija un magnija, tas kļūst sārmaināks un mainās arī PH līmenis.

Tags

ūdens Veselīgi produkti
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form