Kādas ir ļaundabīgu dzimumzīmju pazīmes? Speciālists skaidro, kas ir nēvusi un melanomas
Foto: Shutterstock

Lai gan vasara šķiet pagājusi tā īsti nemaz nesākusies, siltuma grādu un ultravioletā starojuma rekordi tika sasniegti. Pēc vasaras noteikti jāpārbauda ādas veselība, no sākuma mājas apstākļos, ja rodas aizdomas par ļaundabīgiem pigmentiem, jāpierakstās pie dermatologa uz dziļāku izmeklēšanu. Kā atpazīt dažāda veida dzimumzīmes un kādēļ svarīgi laikus uzsākt ārstēšanos? Skaidro dermatovenerologs Raimonds Karls.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dzimumzīmes ir tās, kas uz ādas ir jau kopš dzimšanas, par nēvusiem sauc ādas pigmentus, kas parādās dzīves laikā, bet melanoma ir ļaundabīgs audzējs, tā atklāšanas gadījumā, nekavējoties jāuzsāk ārstēšanās.

Ādas veidojumu novērtēšanas kritēriji:

 • dzimumzīmes veidojums – tam jābūt simetriskam. Veidojumam pa visu perifēriju jābūt vienādām robežām, nav labi, ja viena mala izteikta, bet otra nav skaidri saskatāma;
 • labdabīgs veidojums parasti ir vienā vai divās krāsās. Ja ir vairāk nekā divas krāsas, šāda dzimumzīme noteikti jāparāda ārstam un labāk speciālistam šajā jomā;
 • uzmanība jāpievērš tām dzimumzīmēm, kuru diametrs pieaug par vairākiem milimetriem pāris mēnešu laikā;
 • dzimumzīmes virsmai jābūt gludai. Ja tā sāk mainīties (uz tās veidojas kreveles, zvīņas, tā mitro, asiņo), nekavējoties jādodas pie dermatologa.

Pārbaudīt ādas veselību, tieši saistībā ar dzimumzīmēm, jauniem nēvusiem, nepieciešams divreiz gadā – pirms un pēc vasaras, jo tās laikā jauni pigmenti uz ādas parādās visbiežāk. Raimonds Karls

To, vai dzimumzīme ir labdabīga vai ļaundabīga, noteiks speciālists.

Dzimumzīmju izmeklēšanas metodes:

 • Viena no pieejamākām ir dermaskopija – dzimumzīmes un ādas virskārtas tiek aplūkotas ar speciālu iekārtu, kas apvieno spēcīgu apgaismojumu un palielinājumu.
 • Siaskopijas laikā ar datora palīdzību un lāzera skeneri tiek apskatīts katrs veidojums un noteikts tā virspusējais pigments, dziļais pigments, kā arī audu apasiņoša un ādas saistaudu stāvoklis. Lai redzētu, cik dziļš ir veidojums, dzimumzīmes var izmeklēt arī ar ādas ultrasonogrāfiju.
 • Par dzimumzīmes labdabīgumu vai ļaundabīgumu liecinās audu histoloģiskā izmeklēšana.

Kādas ir ļaundabīgu dzimumzīmju pazīmes? Speciālists skaidro, kas ir nēvusi un melanomas
Foto: Shutterstock

"Pārbaudīt ādas veselību, tieši saistībā ar dzimumzīmēm, jauniem nēvusiem, nepieciešams divreiz gadā – pirms un pēc vasaras, jo tās laikā jauni pigmenti uz ādas parādās visbiežāk. No sākuma noteikti to var izdarīt mājas apstākļos pie spoguļa, ja kāds veidojums ir nācis klāt, noteikti jādodas pie ārsta. Vislabāk pie dermatologa, bet iepriekš jāpainteresējas, kurš dermatologs var ne tikai pēc vizuālas apskates atbildēt uz pacienta jautājumiem par ādas veselību, bet arī veikt dermatoskopiju," skaidro Derma Clinic Riga dermatovenerologs Raimonds Karls.

Optiskā un digitālā dermaskopija ir ātra, ērta, nesāpīga un neinvazīva izmeklēšanas metode, kas ļauj noteikt dzimumzīmju un citu pigmentētu un nepigmentētu ādas veidojumu dabu. Šī metode ļauj noteikt – ādas veidojums ir labdabīgs vai ļaundabīgs un izvēlēties piemērotāko ādas izmaiņu likvidēšanas veidu. Ar šo dermatoloģijas metodi iespējams veikt precīzu un agrīnu ādas jaunveidojumu diagnostiku, raksta lazerplastikasklinika.lv.

Pārsvarā visos gadījumos melanoma izveidojas dzīves laikā. Sākumā tās izskats neatšķiras no parastas dzimumzīmes, bet laika gaitā tā var pārveidoties un attīstīties, mainīt krāsu, struktūru, simetriju - tās ir pirmās pazīmes, kas vēsta, ka laiks doties pārbaudīt ādu pie dermatologa. Raimonds Karls

Trīs tipu ādas veidojumi:

 • labdabīgi, kas nav cilvēka dzīvībai bīstamas. Tām var būt dažāda krāsa: pigmenta brūna, ādas krāsa, pelēka, dažreiz pat zila;
 • ļaundabīgi – tās var būt kā melanoma (ādas vēzis) vai bazolioma (plakano šūnu vēzis);
 • aktīvās jeb displastiskās dzimumzīmes – pēc savas struktūras, uzbūves tās vairs nav labdabīgas, bet nav arī ļaundabīgas.

"Pastāv iespēja, ka dzimumzīme pārtop ļaundabīgā audzējā, ko sauc par melanomu, bet šī iespēja ir ļoti reta, visbiežāk melanoma izveidojas dzīves laikā. Sākumā tās izskats neatšķiras no parastas dzimumzīmes, bet laika gaitā tā var pārveidoties un attīstīties, mainīt krāsu, struktūru, simetriju – tās ir pirmās pazīmes, kas vēsta, ka laiks doties pārbaudīt ādu pie dermatologa," norāda Karls.

Dzimumzīmēm jāvērš pastiprināta uzmanība, ja:

 • uz ķermeņa ir vairāk nekā 50 dzimumzīmes;
 • dzimumzīme pēkšņi maina krāsu;
 • tās maliņas kļūst nelīdzenas;
 • īsā laika posmā dzimumzīme kļūst stipri lielāka;
 • ja cilvēkam dzīves laikā jau ir bijis ādas vēzis;
 • cilvēks daudz laika pavada saulē vai solārijā( darbs vai hobijs);
 • cilvēkam ir gaiša āda, uz kuras slikti vai vispār neveidojas iedegums.

"Ja laicīgi atklāj ļaundabīgu audzēju, to iespējams izgriezt un cilvēku pilnībā izārstēt, bet, ja process jau ir izplatījies orgānos – plaušās, nierēs, aknās, smadzenēs vai kaulos, ārstēšana ir apgrūtināta un pilnīgas atveseļošanās iespējas ir niecīgas, kā jau vēža gadījumos," brīdina speciālists.

Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki izstrādājuši jaunu metodi ādas veidojumu diagnostikai ar viedtālruņiem. Procedūras laikā netiek veikta iejaukšanās cilvēka organismā, rezultātus iegūst, uzņemot specializētus fotoattēlus. Vairāk lasi šeit.

Tags

dzimumzīmes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam