Spermas kvalitāte, kontrolvizītes un citas. Kādas reproduktīvās veselības pārbaudes jāveic vīriešiem?
Foto: Shutterstock

Vīriešu un sieviešu reproduktīvās veselības kvalitātes samazināšanās pēdējo gadu laikā pasaulē un Latvijā ir kļuvusi arvien aktuālāka problēma. Speciālistu pieredze norāda, ka ar reproduktīvo veselību saistītās problēmas aktīvāk risina sievietes, kamēr vīrieši nav tik atvērti. Tādēļ nepieciešams informēt sabiedrību par vīriešu iespējām izzināt savu veselības stāvokli profilaktiskos nolūkos. Vīriešu reproduktīvās veselības situāciju Latvijā skaidro ģimenes veselības speciāliste Ineta Vasaraudze.

Reproduktīvā veselība ietver stabilu fiziskās un sociālās labklājības stāvokli, piepildītas un drošas seksuālās dzīves iespējas, spēju radīt bērnus un iespēju izlemt, kad un cik bieži to darīt. Tātad, tā paredz vīriešu un sieviešu tiesības uz informāciju un pieeju drošām, efektīvām, pieejamām reproduktīvās sistēmas slimību profilakses un ārstēšanas metodēm.

Kamēr Latvijā diemžēl nav pieejami aktuāli dati par vīriešu un sieviešu neauglību, ginekologu un dzemdību speciālistu ikgadējā kongresā Rīgā 2014. gada oktobrī tika minēts, ka ar neauglības problēmām Latvijā sastopas vidēji katrs desmitais pāris. Ja sievietes ir labāk informētas par reproduktīvās veselības profilaksi, vīrieši nereti pievērš uzmanību savai veselībai tikai tad, kad jau radusies kāda problēma vai, piemēram, saslimis vai gājis bojā sava vecuma pazīstams cilvēks no ikdienā it kā nemanāmas saslimšanas.

Veselības pārbaude, kad viss ir kārtībā

Veselības speciālisti iesaka ikvienam pārim, kas, iespējams, pagaidām nemaz neplāno ģimenes papildinājumu, apmeklēt ģimenes ārstu vai terapeitu regulāri – vismaz reizi gadā veicot tā saucamo kontrolapmeklējumu. Kontrolapmeklējums ir pasaulē izplatīta parādība savas veselības profilakses nolūkos, taču dažreiz pārprasta Latvijā, uzskatot to par ārsta vizīti, kad kaut kas nav kārtībā. 

Šādas vizītes patiesais mērķis ir doties vizītē pie ārsta tad, kad nav nekādas konkrētas pazīmes vai aizdomas par saslimšanu. Tas ir regulārs ārsta apmeklējums, kura laikā tiek veiktas vairākas pārbaudes, ko ierasts veikt attiecīgā vecuma vīriešiem. Piemēram, divdesmit piecus gadus jauniem vīriešiem pārbaudes un to sagaidāmie rezultāti būs pavisam citi nekā četrdesmit piecus gadus jauniem vīriešiem. Starp citu, tas pats arī attiecas uz sievietēm.

Kā norit kontrolvizīte pie ārsta

Pierakstoties pie ārsta uz vizīti, nav jāuztraucas par to, ko tur darīs – ierodoties ārsts uzdos standarta jautājumus par dzīvesveidu un slimību vēsturi, cenšoties saprast konkrētā vīrieša veselības stāvokli. Tālāk sekos minētās kontrolpārbaudes, kuru laikā nav jāuztraucas kāpēc tiek veiktas tieši šīs pārbaudes – kā minēts iepriekš, katrai vecuma grupai piemērotas standarta pārbaužu procedūras. Pēc to rezultātu saņemšanas tiek izvērtēts veselības stāvoklis. Šajā posmā ārsta uzdevums ir detalizēti paskaidrot rezultātu būtību pacientam saprotamā valodā, kā arī iespējamos veselības apdraudējumus un nepieciešamības gadījumā – tālākos soļus veselības stāvokļa uzlabošanai vai profilaksei.

Visinformatīvākā pārbaude, ko ārsts veiks, lai pēc iespējas precīzāk noteikt esošo veselības stāvokli, ir asins analīzes. Asins analīžu aina ir precīzākais pirmais solis, kā noteikt visu būtisko rādītāju līmeni asinīs. Pārbaudē tiek veikta arī uztura specialista konsultācija.

"Visbiežāk saskaramies ar situācijām, kad pacients – gan vīrieši, gan sievietes – ir ļoti labi informēts par to, ko nozīmē veselīgs uzturs, un precīzi zina, kādu uzturu būtu ieteicams lietot tieši viņa ķermeņa uzbūves un dzīves stila gadījumā. Taču brīdī, kad lūdzam izveidot ēšanas paradumu dienasgrāmatu, katru dienu pierakstot izdzerto un apēsto, pacients it kā attopas viņa realitātē un labās zināšanas par ēšanas paradumiem tiek pastumtas malā. Jābilst, ka, lai arī aplami, tas ir saprotami un cilvēciski," stāsta ģimenes veselības Dr. Vasaraudzes privātklīnikas vadošā ārste Ineta Vasaraudze.

Spermas kvalitātes noteikšana

Pirms desmit gadiem pasauli pāršalca vairāku pētījumu rezultāti par to, ka vīriešu spermas kvalitāte pēdējos piecdesmit gadus ir krietni samazinājusies. Tā nav tikai vīriešu reproduktīvās veselības problēma, taču parādība, kas skaidrojama ar mūsdienu mazkustīgo dzīvesveidu. Ja pirms pieciem gadiem tieši sievietes bija tās, kas visbiežāk veica ārstu izmeklējumus un procedūras gadījumā, ja ir aizķeršanās ar bērna ieņemšanu, tad pēdējo gadu laikā situācija ir mainījusies - tendences norāda, ka tieši vīrieši ir tie, kuriem būtu jāpievērš lielāka uzmanība savam dzīvesveidam un veselības stāvoklim.

Lai noteiktu savas spermas kvalitāti, primāri būtu jāpierakstās pie ārsta un jāveic spermogramma, kas ir objektīvs un ļoti konkrēts reproduktīvās veselības rādītājs. Nav jāuztraucas gadījumā, ja ārsts iesaka veikt divas vai trīs spermogrammas precīzāka rezultāta noteikšanai. Tā ir pirmā pārbaude, pirms veikt tālāko diagnostiku un noteiktu aktuālos apstākļus. "Jo precīzāk noteikts esošais veselības stāvoklis, jo veiksmīgāk iespējams virzīties tālāk auglības traucējumu diagnostikā," skaidro Vasaraudze.

Viens no kaitīgākajiem ieradumiem, kas samazina spermas kvalitāti, ir smēķēšana. Smēķēšana reproduktīvajai veselībai nodara krietni lielāku ļaunumu nekā pastiprināta alkohola lietošana. Savukārt mazkustīgs dzīvesveids, piemēram, sēdošs darbs, rada apgrūtinātu asinsriti, kā rezultātā var rasties problēmas mazajā iegurnī un iespējama sēklinieku maisiņu vēnu varikoze. Veselības diagnostikas procesā ārsts izklāstīs visas iespējamās dzīves stila paradumu izmaiņas, ko būtu vērts apdomāt, ja ir vēlme uzlabot veselības stāvokli.

Latvijā pacientu vidū ir radies pieradums apmeklēt ārstu tikai tad, kad jau viss ir slikti un ķermenis nestrādā, kā vēlētos. Taču pasaules prakse rāda, ka regulārs ārsta apmeklējums un pārbaudes palīdzēs izvairīties no iespējamām problēmām, nevis cīnīties ar veselības traucējumu sekām.

Tags

Smēķēšana Spermas kvalitāte Vīriešu veselība

Comment Form