Bronhītu mājās neārstē. Ārsta skaidrojumi, par ko liecina klepus un kā izvairīties no saslimšanas
Foto: Shutterstock

Bronhīts ir bronhu iekaisums. Tas var būt vīrusa izraisīts vai bakteriāls. No tā arī ir atkarīga ārstēšana, bet to nosaka ārsts, pats cilvēks nevar sev uzstādīt diagnozi. Kādi bronhītu veidi pastāv, kādu saslimšanu simtpoms ir klepus un kāpēc laikus jādodas pie ārsta, skaidro ģimenes ārste Lāsma Četverga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Cilvēkam galvenais ir laikus pamanīt simptomus un nekavējoties doties pie ārsta, jo klepus ir simptoms daudz un dažādām savstarpēji nesaistītām slimībām. Sākot lietot zāles mājas apstākļos bez ārsta konsultācijas, iespējams tikai iedragāt imūnsistēmu un pasliktināt veselības stāvokli, no klepus tā arī neizārstējoties, uzskata daktere.

Kas rada bronhītu?

''Bronhītu rada apsaldēšanās, vīrusi, kurus cilvēks saķēris no kāda cita, vienā vārdā saaukstēšanās. Vienam tās var būt iesnas, citam klepus. Šajā stāvoklī imunitāte ir novājināta,'' skaidro Četverga.

Imunitāti vājina:

 • stress;
 • pārgurums;
 • nepilnvērtīgs uzturs;
 • biežāk novērots cilvēkiem, kuri smēķē.

Svarīgākais ir neuzstādīt sev diagnozi, bet doties pie ārsta, jo klepus, kas ir bronhīta pazīme, var būt arī bronhiolīta, plaušu karsoņa, traheīta, vidusauss iekaisuma simptoms vai pirmais signāls par kuņģa problēmām. Lāsma Četverga

Kādi ir bronhītu veidi?

Pastāv šie divi bronhītu veidi, no tiem arī ir atkarīga ārstēšana. Precīzāk, ir akūts bronhīts un ir hronisks bronhīts vai hroniska bronhīta paasinājums. Tā izraisītāji var būt dažādi mikroorganismi, skaidro ģimenes ārste.

Bronhītu mājās neārstē. Ārsta skaidrojumi, par ko liecina klepus un kā izvairīties no saslimšanas
Foto: Shutterstock

Kas bronhīta laikā notiek organismā?

Bronhīts ir iekaisums bronhu gļotādā. Organisms uz to reaģē. Visi bronhu gļotādas leikocīti darbojas, ir pastiprināta sekrēcija, no kā veidojas krēpas jeb gļotas, ko atklepojam. Var būt arī sauss klepus, bet tas ir arī atkarīgs no situācijas un izraisītāja. Katram cilvēkam tas var būt atšķirīgi, skaidro Četverga.

Leikocīti jeb baltās asins šūnas ir imūnsistēmas šūnas, kas aizsargā organismu pret infekcijas slimībām un iznīcina tajā iekļuvušās kaitīgās daļiņas un vielas — mikrobus, baktērijas, kā arī atmirušās organisma šūnas.

Dažiem cilvēkiem ir temperatūra, citiem ne, arī tas atkarīgs no katra imūnsistēmas.

Kā izvairīties no saslimšanas?

 • vēdināt telpas;
 • veltīt pietiekami daudz laika miegam;
 • pilnvērtīgi ēst;
 • dzert pietiekami daudz šķidrumu;
 • mazgāt rokas;
 • sportot;
 • nesmēķēt.

Bronhītu mājās neārstē. Ārsta skaidrojumi, par ko liecina klepus un kā izvairīties no saslimšanas
Foto: Shutterstock

Ja diploms nav kabatā, paši diagnozi uzstādīt nevaram

Cilvēkiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas, piemēram, senioriem, pie ārsta būtu jāvēršas ātrāk. Tieši tāda pati pastiprināta uzmanība ir jāpievērš bērniem.

''Ja cilvēks, pēc iepriekšējas pieredzes jau saprot, kādas veselības problēmas radušās, var dzert bronhu-plaušu tējas, bet tajā pašā laikā, ja ir kāda cita saslimšana, šīm tējām nav nekādas iedarbības. Visa ārstēšana ir atkarīga no katra cilvēka pašsajūtas. Svarīgākais ir neuzstādīt sev diagnozi, bet doties pie ārsta, jo klepus, kas ir bronhīta pazīme, var būt arī bronhiolīta (plaušu infekcija) , plaušu karsoņa, traheīta (elpvada iekaisums), vidusauss iekaisuma simptoms vai pirmais signāls par kuņģa problēmām,'' norāda ģimenes ārste.

Kā mīkstināt klepu pirms došanās pie ārsta?

Pats labākais līdzeklis, kas veicina atklepošanu un mīkstina klepu, ir šķidrums - ūdens un tēja. Klepus mīkstināšana ar tējas palīdzību gan nederēs ilglaicīgiem smēķētājiem un cilvēkiem, kuriem ir bronhiālā astma. Viņiem būs pavisam cita ārstēšana, saka Četverga.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form