Gaidīt nāvi, bet nemirt. Santas cīņa ar vēzi bez uzvarētājiem
Foto: Shutterstock

"Mana situācija ir tāda ļoti interesanta – starp debesīm un zemi. Es nesaprotu, kas vispār notiek, bet nu es tā ļoti vīrišķīgi cenšos tikt ar to visu galā, pēc iespējas minimālāk apgrūtināt citus cilvēkus sev apkārt," stāstu par sevi iesāk Santa. Viņai ir noteikta diagnoze – olnīcu vēzis ceturtajā stadijā ar metastāzēm pa visu ķermeni. Saskaņā ar ārstu prognozēm, viņai jau vajadzētu būt mirušai.

Santas dienas aizrit, gaidot nāvi. Vairākas nedēļas viņa pat pavadīja īpašā aprūpes iestādē, kur apmācīts personāls palīdz cilvēkiem savas pēdējās dienas aizvadīt ar cieņu, tomēr Santa nenomira prognozētajā laikā un atgriezās mājās. Santa nāvei ir gatava, un vienīgais, ko viņa vēlas – lai pēdējās dienas būtu mierīgas un bez sāpēm. No ciešanām viņu sargā morfijs

Ja jau tu visu esi izdarījusi, tad jāiet citi ceļi, jāiet uz citiem medību laukiem, bet nevar jau tik viegli arī – hops un hops un trallalā! Santa

Vēzis ir visur, un atbrīvoties no tā nevar

Šī ir jau otrā reize, kad Santai noteikta diagnoze "vēzis". Pirmo reizi viņa ar ļaundabīgo audzēju cīnījās 90. gadu beigās. "Tajā laikā man praktiski visu izņēma ārā pa sieviešu līniju. Un diezgan veiksmīgi tas viss notika," atceras Santa. Kādu laiku pēc tam viņa pārvācās uz Lielbritāniju, padzīvoja tur kādu laiku un tad atkal atgriezās Latvijā.

2010. gadā ekonomiskie apstākļi viņu mudināja vēlreiz pārcelties un Lielbritāniju. Tur Santa pastrādāja dažādās vietās un pat atvēra savu veikaliņu, kur tirgoja Latvijā ražotus produktus. Dažus gadus vēlāk pasliktinājās Santas veselība un viņai nācās slēgt veikalu: "Es veselības dēļ vairs nevarēju. Man bija bieži jāslēdz veikals, jo meitenes ne vienmēr varēja atnāk palīgā, bet man tik bieži bija tās vizītes pie ārstiem – tad šis un tad tas."

Viņš ir visur, bet nav nekur. Pie liesas ir, pie aknas ir, pie taisnās zarnas ir, visur ir tās šūnas, bet viņu nevar operēt, nevar neko darīt. Santa

Diagnozi viņai nenoteica uzreiz. Kad tas beidzot notika, ārstēšanas iespējas bija ierobežotas. "Viņš ir visur, bet nav nekur. Pie liesas ir, pie aknas ir, pie taisnās zarnas ir, visur ir tās šūnas, bet viņu nevar operēt, nevar neko darīt. Es izgāju visu, ko man ārsti teica, kas man ir jāiziet," stāsta Santa.

Santai ir izveidojusies arī cista, kas būtiski ietekmē vēdera izeju un zarnu darbību un kuras operēšanu ārsti uzskata par pārāk bīstamu. "Viņa tur ir uztaisījusi savu republiku," nosaka Santa. Papildus ārstu ieteiktajiem līdzekļiem, viņa ir izmēģinājusi arī tautas metodes.

"Es tāda apjukusi galīgi esmu, izsista no rāmjiem. Es savā dzīvē nekad tāda neesmu bijusi. Es esmu pavisam cits cilvēks," savu situāciju raksturo Santa. Viņa ir bāla un vārga, pat nelielas fiziskas aktivitātes Santai sagādā grūtības. Kādreiz viņa varēja strādāt četros darbos vienlaikus, bet tagad viss, ko Santa vēlas, ir pagulēt un atpūsties.

Tags

Lasāmgabali Sievietes Vēzis

Comment Form