Sāku skriet ar vēlmi notievēt. Ultralapsa Dace, kuras kontā arī 211 km vienā reizē
Foto: Mareks Gaļinovskis

Daci Veipu skrējēju aprindās sauc par Ultralapsu, jo viņa dod priekšroku nevis īsajām distancēm un pat ne maratoniem, bet – ultramaratoniem. Tā pieņemts saukt visas distances, kas garākas par klasisko maratonu (42,195 kilometri). Bet lapsa – matu krāsas dēļ. Šobrīd Daces kontā ir jau 20 ultramaratoni, pēdējais no tiem – Latvijas čempionāts 100 kilometru skrējienā 29. maijā, kurā viņa par spīti karstumam ieguva Latvijas čempiones titulu. Tas gan nebūt nav iespaidīgākais Daces pieveiktais attālums, bet viss savulaik sākās ar gaužām parastu vēlmi notievēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms laika "Rutks" stāstīja par skrienošo dāmu komandu "VSK Noskrien Vāveres", kas uz citu skrējēju komandu fona izceļas ne vien ar to, ka ir vienīgā skrējēju komanda Latvijā, kas apvieno tikai daiļā dzimuma pārstāves, bet arī ar izteikti sievišķīgiem ietērpiem – visas distances tiek mērotas speciālās skriešanas kleitiņās vai bruncīšos. Dace ir viena no viņām. Starp visām "vāverēm" gan viņa vienīgā tiek dēvēta par citu zvēru – Ultralapsu.

Mūsu saruna izvēršas ļoti interesanta – Dace stāsta par saviem garākajiem un interesantākajiem skrējieniem, atkarību no skriešanas, lūzuma brīžiem garajos skrējienos un to pārvarēšanu, cīņu ar mīkstmiesi sevī, treniņiem un daudz ko citu. Dace ir ļoti atklāta, un sarunas laikā daudzkārt atskan viņas dzirkstošie smiekli – dzīvs pierādījums tam, ka skriešanas laikā tiešām pastiprināti izdalās labsajūtas hormoni endorfīni.

Vienā brīdī es vienkārši nogūlos zemē un sūtīju visus dillēs. Viss, es negribu vairs! Gulēju kādas minūtes 15. Tad padomāju: es taču neatbraucu uz pasaules čempionātu, lai gulētu zemē. Cēlos augšā un skrēju tālāk. Ultralapsa Dace

Lai gan Dace pati savus sasniegumus vērtē kā visai necilus un tiecas pēc aizvien labākiem rezultātiem, noskrietās distances un rezultāti runā paši par sevi. 2014. gadā kļuvusi par vienīgo sievieti, kura pieveikusi pilnu Laulasmā ultramaratona (Igaunija) distanci – 211 kilometrus. Šo titulu viņai izdevies saglabāt līdz pat šim brīdim. Tajā pašā gadā plūkusi uzvaras laurus arī Latvijas garākajā ultramaratonā Rīga – Valmiera, mērojot 107 kilometrus. Pērn pieveikusi 125 kilometrus garo kalnu ultramaratonu "Trans Gran Canaria", šķērsojot Grankanāriju, lielāko no Kanāriju salām, un skrējiena laikā pa kalniem pakāpjoties 8500 metrus augšup. Šogad – Latvijas čempione 100 kilometru skrējienā. Un tā ir tikai maza saujiņa no viņas pieveiktajiem skrējieniem. Draugi un paziņas Daci lielākoties raksturo divos vārdos – forša un pilnīgi traka. Bet ļausim runāt viņai pašai.

– Nesen kļuvi par Latvijas čempioni 100 kilometru skrējienā. Kā todien gāja?

Piedalījos jau trešo reizi. Bija trakoti karsti, tāpēc nevarēju uzrādīt savu labāko rezultātu, tomēr titulam ar to pietika. Bija tiešām grūti. Skrienot pēdējos 25 kilometrus, nevarēju īsti atrast motivāciju, kāpēc skriet līdz galam, jo divas nopietnākās konkurentes bija izstājušās. Tas karstums vienkārši "nogalināja". Runā, ka izstājās apmēram 50 procenti dalībnieku, – tā gan nav oficiāla informācija.

Pēc noskrietiem 80 kilometriem jau negribējās vairs neko citu, kā vienīgi izstāties. Brīžiem pārgāju soļos, tad atkal skrēju. Godīgi sakot, daudz netrūka, lai pārietu rāpošanā. (Smejas.) Tomēr kaut kā tiku līdz galam.

Šajā čempionātā 100 kilometri ir jāskrien pa nepilnu trīs kilometru apli. Patiesībā nekā garlaicīgāka pasaulē nav. Ja man prasa, kāpēc to daru… Es nezinu.

– Tieši to gribēju tev jautāt. Kaut kādam iemeslam taču jābūt, jo ar vienu reizi tev nepietika.

Pirmo reizi noskrēju ļoti slikti. Gribējās tā kā ātrāk. Nākamajā reizē, kas bija pagājušajā gadā, jau bija krietni labāk. Par laimi, man katru reizi izdodas uzlabot savu rezultātu, citādi laikam nolaistos rokas.

– Kādā laikā distanci pievarēji?

Šogad – 10 stundās, 36 minūtēs un 32 sekundēs. Patiesībā tas ir lēni. 100 kilometrus esmu skrējusi ātrāk, bet man patīk novelt vainu uz lielo karstumu.

Tags

Lasāmgabali Maratons Orientēšanās Skriešana Fitness
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form