Antibiotiku rezistence – kāpēc bīstama un kā cīnīties
Foto: Shutterstock

Eiropas Antibiotiku dienu katru gadu rīko 18. novembrī. Tās mērķis ir informēt sabiedrību par apdraudējumu veselībai, ko var izraisīt antibiotiku rezistence, kā arī pievērst uzmanību piesardzīgai antibiotiku lietošanai. Pēdējā laikā antibiotiku rezistence kļūst par arvien aktuālāku problēmu, jo antibiotiku efektivitāte un iespējas uzveikt dažādas baktērijas samazinās.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir sagatavojis infografiku, lai ne vien palīdzētu cilvēkiem saprast, kas ir antibiotiku rezistence un kāpēc tā ir kaitīga, bet arī sniegtu dažus ieteikumus par to, kā samazināt baktēriju spēju pielāgoties antibiotikām. Tāpat SPKC piedāvā plašāku ieskatu ar antibiotiku rezistenci saistītos jautājumos, kas ir aktuāli ikvienam.

Nedaudz par antibiotikām

SPKC skaidro, ka antibiotikas, kas tiek dēvētas arī par antibakteriāliem līdzekļiem, ir medikamenti, kas nonāvē baktērijas vai nomāc to augšanu, tādā veidā ārstējot infekcijas slimības cilvēkiem, dzīvniekiem un dažreiz arī augiem. Antibiotikas ir līdzekļi pret bakteriālām infekcijām, nevis vīrusu infekcijām. Medikamentus, ko lieto, lai ārstētu vīrusu infekcijas, sauc par pretvīrusu jeb antivirāliem līdzekļiem.

Tomēr ne visas antibiotikas ir iedarbīgas pret visām baktērijām. Ir vairāk nekā 15 dažādas antibiotiku grupas, kas atšķiras pēc to ķīmiskās struktūras un iedarbības pret baktērijām. Antibiotikas var būt iedarbīgas pret vienu vai vairākiem baktēriju veidiem.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form