Asinsdonoru centrs turpmāk HIV un citus vīrusus asinīs meklēs vēl rūpīgāk
Foto: Reuters/Scanpix

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) no šī gada 1. augusta ir uzlabojis vīrusu molekulārās izmeklēšanas metodes jutību, kas ļaus diagnosticēt C hepatīta un B hepatīta vīrusu, kā arī HIV daļiņu klātbūtni donoru asinīs daudz mazākā koncentrācijā un īsākā laikā pēc vīrusa iekļūšanas organismā, informēja VADC pārstāve Zane Mousavi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jautāta, vai uzlabojumi veikti, jo metode iepriekš nav bijusi gana jutīga un precīza, Mousavi atbild: "VADC nodrošina un arī iepriekš nodrošināja ārstniecības iestāžu apgādi ar kvalitātes prasībām atbilstošām asinīm un asins komponentiem. Tomēr, lai pasargātu sabiedrības veselību, ārējie normatīvie akti, tostarp Eiropas Savienības direktīvas, rekomendē donoru centriem visā Eiropā pielāgot medicīnas tehnoloģijas atbilstoši zinātnes attīstībai. Tādējādi, uzlabojot vīrusu molekulārās izmeklēšanas metodes jutību, VADC ņēmis vērā rekomendācijas par jaunāko tehnoloģiju izmantošanu ātrākai slimību izraisītāju noteikšanai."

Vīrusu molekulāra izmeklēšana kā papildu izmeklējums VADC ieviesta kopš 2008. gada. Sākotnēji donoru asinis tika izmeklētas minikopās pa 24 paraugiem, bet pēc jaunajām izmaiņām molekulārie izmeklējumi tiek veikti minikopās pa sešiem paraugiem, kas ir palielinājis metodes spēju noteikt vīrusu klātbūtni vismaz par četrām reizēm. Tas vēl ātrāk ļaus donoram atklāt inficēšanos un izslēgs iespēju, ka asins saņēmējs varētu inficēties ar vīrusiem.

2015. gadā VADC seroloģiski atklāti 10 HIV inficēti donori, 88 ar C hepatīta vīrusu inficēti donori, 34 ar B hepatīta vīrusu inficēti donori un 24 sifilisa gadījumi.

Ar molekulārās izmeklēšanas metodi papildus minētajiem tika konstatēta vīrusu klātbūtne paraugos, kas seroloģiski bija negatīvi, bet ar daudz lielāku infekcijas risku. Tā 2015. gadā papildu izmeklējumā tika atklāts C hepatīta vīruss pieciem donoriem, HIV vienam donoram, bet B hepatīta vīruss diviem donoriem.

VADC atgādina, ka katrs donors var interesēties par laboratoriskās izmeklēšanas rezultātiem, zvanot pa bezmaksas tālruni 80000003 vai 67471491 (pirmdienās, ceturtdienās no pulksten 8.30 līdz 18, otrdienās, trešdienās no 8.30 līdz 17, piektdienās no 8.30 līdz 15).

Ja izmeklēšanas rezultātos nebūs atklātas nekādas novirzes, informāciju donors varēs saņemt pēc piecām darba dienām pēc asins ziedošanas. Ja rezultāti norādīs uz iespējamu inficēšanos, donoru aicinās ierasties pie ārsta uz pārrunām, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu. Rezultātus VADC nenosūta ne elektroniski, ne pa pastu. Analīžu rezultāti donoram tiek paziņoti tikai personīgi.

Tags

Valsts asinsdonoru centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form