Atklāt ar asinsanalīzēm un ārstēt ar plāksteriem: jaunākās tehnoloģijas onkoloģijā
Foto: Shutterstock

Vēzis ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem pasaulē. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) apkopotie dati liecina, ka 2015. gadā šī slimība bija cēlonis 8,8 miljoniem nāvju. Katru sesto nāvi izraisa tieši vēzis, tāpēc agrīna diagnostika un efektīva ārstēšana ir ļoti daudzu pētnieku dienaskārtībā, un nepārtraukti tiek uzlabotas cilvēka spējas uzveikt šo smago slimību.

Lai arī vēža rašanos ne vienmēr ir iespējams izskaidrot, PVO norāda, ka 30-50 procentos gadījumu cilvēks būtu varējis sevi pasargāt, mazinot ar dzīvesveidu saistītos riska faktorus, piemēram, atsakoties no tabakas un alkohola, nodrošinot, ka svars ir veselīgs, izvairoties un ultravioletā starojuma un piesārņojuma, veicot pietiekami daudz fizisko aktivitāšu.

Tiesa, daudzos gadījumos vēzi ir iespējams uzveikt. Lai tas notiktu, ir svarīga ne vien veiksmīga ārstēšana, bet arī diagnoze jānosaka laikus. To, kādas ir jaunākās tehnoloģijas vēža diagnostikā un kā iespējams zāļu lietošanu padarīt efektīvāku, "Viņa" skaidroja, viesojoties nanoelektronikas un digitālo tehnoloģiju centrā "Imec" Beļģijā un uzņēmumā "AMW" Vācijā.

Laboratorijās Beļģijā pētnieki ir izstrādājuši mikroshēmu, kas jau tuvākajos gados palīdzēs ļoti īsā laikā noteikt vēža šūnu klātbūtni asinīs. Savukārt zinātnieki Vācijā attīsta zāļu ievades metodes, kas palielina to efektivitāti, padara lietošanu ērtāku un mazina blaknes.

Comment Form