Četras slimnīcās lietotas mamogrāfijas iekārtas neatbilst tehniskajām prasībām
Foto: Shutterstock

Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs ir pārbaudījis 48 mamogrāfijas iekārtas 30 ārstniecības iestādēs, konstatējot četru neatbilstību tehniskajām prasībām, vēsta laikraksts "Latvijas Avīze".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veselības inspekcija kopā ar Nacionālo veselības dienestu un radioloģijas speciālistiem pērn septembrī sāka mamogrāfu pārbaudi vairākās ārstniecības iestādēs, solot tās pabeigt mēneša laikā. Tomēr pārbaudes pabeidzis vien Radiācijas drošības centrs. Inspekcija tās turpina un informāciju sola sniegt tikai tad, kad būs pārbaudītas visas ārstniecības iestādes.

Radiācijas drošības centra pārbaudēs neatbilstošas iekārtas konstatētas Aizkraukles slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Jelgavas pilsētas slimnīcā un Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā.

Aizkraukles slimnīca ir iegādājusies jaunu mamogrāfijas iekārtu, tomēr izmeklējumus vēl neveic, jo nav iegūta Radiācijas drošības centra licence. Turklāt slimnīcai kopš pagājušā gada augusta ir aizliegts veikt mamogrāfijas izmeklējumus.

Rakstā arī atgādināts par kādu gadījumu, kad radiologs, analizējot mamogrāfijas izmeklējumu, nebija ieraudzījis audzēju krūtī nolaidības un nekvalitatīvas aparatūras dēļ. Turklāt otrs radiologs, kā liecina Veselības inspekcijas atzinums, bija pārkāpis obligāto noteikumu un attēlu nemaz nebija apskatījis, taču parakstu un zīmogu uz slēdziena uzlika.

Vēzis tika pamanīts tikai tad, kad tas jau bija ielaists līdz trešajai stadijai, sievietei bija jāveic operācija, viņa zaudēja krūti un patlaban turpina ārstēt smagas blaknes, kas radušās pēc pārciestās operācijas, vēsta "Latvijas Avīze".

Paciente uzskata, ka Veselības inspekcijas atzinums par viņai sniegtā medicīnas pakalpojuma kvalitāti ir kļūdains un arī Nacionālās veselības dienesta pieņemtais lēmums par izmaksāto atlīdzību, ko sieviete saņēmusi par viņas veselībai nodarīto kaitējumu, nav adekvāts. Tāpēc viņa šo lēmumu, kas balstīts uz inspekcijas atzinumu, pārsūdzējusi Veselības ministrijai. Ministrija sola pieņemt lēmumu līdz 15.februārim.

Jau ziņots, ka pērn augustā aizdomās par neatbilstošu pakalpojuma sniegšanu uz laiku tika pārtraukta mamogrāfijas veikšana Aizkraukles slimnīcā. Nacionālajam veselības dienestam bija tapis zināms, ka Aizkraukles slimnīcā kādā gadījumā mamogrāfija veikta bez divu neatkarīgu radiologu izmeklējuma rezultāta izvērtējuma.

Dienesta pārstāve Tanita Tamme toreiz informēja, ka Aizkraukles slimnīca izmanto 1991.gada iekārtu, tomēr tā atbilstot Nacionālā veselības dienesta stratēģiskās atlases iepirkuma ietvaros minētajām tehniskajām prasībām, kuras izstrādātas sadarbībā ar profesionālajām asociācijām.

Vienlaikus viņa norādīja, ka par radioloģisko iekārtu tehnisko stāvokli atbildīgas ārstniecības iestādes, kurām jābūt noslēgtam līgumam par iekārtu tehniskā stāvokļa apkopi un uzraudzību.

Tamme tolaik arī sacīja, ka dienests nav saņēmis sūdzības par iekārtu neatbilstību.

Dažas dienas vēlāk tika paziņots, ka Veselības inspekcija sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu tuvākajā laikā plāno veikt vairāku mamogrāfijas pakalpojuma sniedzēju pārbaudi.

Tags

Nacionālais Veselības dienests Krūts vēzis Onkoloģija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form