Esmu ļoti tieva. Kādus riskus tas rada sievietes auglībai
Foto: Shutterstock

Lai gan visbiežāk sievietes ar vārdiem "problēmas ar svaru" saprot paaugstinātu ķermeņa svaru un būt tievai skaitās stilīgi, pārāk mazs ķermeņa svars slēpj ļoti augstus riskus sievietes auglībai.

To, kā pārāk mazs un nepietiekams ķermeņa svars ietekmē sievietes auglību, tostarp sievietes spēju palikt stāvoklī, veiksmīgi iznēsāt un dzemdēt veselu bērnu, "Rutks" skaidro auglības klīnikas "Mama Rīga" reproduktoloģe Viktorija Zaļetova un uztura speciāliste Olga Ļubina.

Svars un neauglība "iet" roku rokā

"Reproduktoloģijā pastāv cieša un ļoti skaidra saikne starp sievietes auglību un viņas svaru pirms grūtniecības. Ir pierādīts, ka ķermeņa masas indekss, kas norāda uz izteiktu ķermeņa masas deficītu, sievietei rada hipotalāma – hipofīzes – olnīcu sistēmas darbības traucējumus, kam sekas ir hormonālais disbalanss un pazemināts estrogēna līmenis. Tā rezultātā sievietei rodas problēmas ar ovulāciju: sākotnēji nepietiekamas kvalitātes ovulācija (dizovulācija) laika gaitā var novest pie ovulācijas neesamības (anovulācija), izraisot menstruālā cikla traucējumus, līdz amenorejai jeb pilnīgam menstruāciju trūkumam. Iestājas neauglība. Lai sievietei būtu pilnvērtīga un regulāra ovulācija, optimālais taukaudu daudzums ir 20–22 procenti, bet minimums – vismaz 17 procenti no kopējās ķermeņa masas," stāsta reproduktoloģe Zaļetova.

Kā saprast sava svara riskus

Noteikt ķermeņa masas deficītu (ĶMD) var, izmantojot ķermeņa masas indeksu (ĶMI). Lai noskaidrotu savu ĶMI, nepieciešams svaru (kilogramos) izdalīt ar augumu kvadrātā (metros). Internetā pieejami vairāki ĶMI kalkulatori, kur, ievadot auguma un svara rādītājus, savu ĶMI var uzzināt dažās sekundēs.

Saskaņā ar ĶMI rādītājiem:

  • Līdz 16 – izteikts ķermeņa masas deficīts;
  • 16–18,49 – nepietiekama ķermeņa masa;
  • 18,5–24,9 – normāls svars;
  • 25–29,9 - liekais svars;
  • 30–34,9 – 1. pakāpes aptaukošanās;
  • 35–39,9 – 2. pakāpes aptaukošanās;
  • 40 un vairāk – 3. pakāpes aptaukošanās (patoloģiska aptaukošanās).

Svara riski grūtniecei

Ja sievietei grūtniecība iestājas ķermeņa masas deficīta fonā, topošajai mammai ir augsti grūtniecības sarežģījumu riski. Pirmajā trimestrī tie ir toksikozes, agrīnas grūtniecības pārtraukšanās jeb spontānā aborta riski, dzelzs deficīta anēmija. Otrajā trimestrī var rasties placentas nepietiekamība, kas var novest pie augļa hipotrofijas un hipoksijas. Trešajā trimestrī var būt intrauterīna augšanas aizkavēšanās, nedzīva bērna piedzimšana.

Riski jaundzimušajam

Praktiski pusei sieviešu ar ĶMD jaundzimušais bērns ir ar mazu svaru. Tas nozīmē, ka mazulis vairāk pakļauts infekciju saslimšanām un biežāk slimo. Jaundzimušajiem, kuri dzimst mātēm ar ĶMD, divas reizes biežāk ir sastopami hipoksiski išēmiski galvas smadzeņu bojājumi, 1,6 reizes biežāk bērni dzimst asfiksijas stāvoklī, trīs reizes biežāk šādiem mazuļiem tiek novērots paaugstināts intrakraniālais spiediens un paaugstināts muskuļu tonuss. Dzīves pirmajā dzīves gadā 76 procenti bērnu, kas dzimušie mātēm ar ĶMD, apstiprināts rahīts, 55 procentiem – akūtas respiratorās saslimšanas un 49 procentiem – anēmija.

Tags

Aborts Grūtniecība Neauglība

Comment Form