Globāls drauds – antibiotiku rezistence. Kā pareizi lietot antibakteriālos līdzekļus?
Foto: Shutterstock

Par aizvien lielāku sabiedrības veselības problēmu kļūst tas, ka daudzi slimības izraisoši mikroorganismi kļūst izturīgi pret antibiotikām, kas agrāk tos nonāvējušas, un gan Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra, gan Pasaules Veselības organizācijas (PVO) speciālisti atzīst, ka, turpinot neatbilstoši lietot antibiotikas, sasniegsim "pēc antibiotiku" laikmetu, kas neko labu nesola.

Tas nozīmē, ka daudzu infekciju ārstēšanai, kurām līdz šim izmantoja antibiotikas, tas vairs nebūs iespējams, jo mikroorganismi, kas izraisīja infekciju, kļūst nejutīgi pret iepriekš lietotajām antibiotikām. Baktērijas, kas ir pielāgojušās antibiotikām, izdzīvo un turpina vairoties, paildzinot slimību vai pat izraisot slimnieka nāvi, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti. Tas var novest arī pie tā, ka tādas medicīniskas procedūras kā orgānu transplantācija, vēža ķīmijterapija un reanimācija vairs nebūs iespējamas, jo antibiotiku lietošana nedos vēlamo rezultātu.

Šogad Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti īpaši uzsver rezistentu, karbapenēmāzes producējošu enterobaktēriju izplatīšanos Eiropā. Enterobaktērijas ir liela baktēriju dzimta, kas visbiežāk ir nekaitīga un dzīvo cilvēku un dzīvnieku zarnu traktā. Tomēr šie mikroorganismi var izraisīt arī tādas slimības kā urīnceļu infekcijas, vēdera dobuma infekcijas un asinsrites infekcijas. Plašāk pazīstamās enetrobaktērijas ir E.coli (zarnu nūjiņa) un K.pneumoniae.

SPKC speciālisti atgādina, ka antimikrobās rezistences izplatību veicina neatbilstoša antibiotiku lietošana cilvēku un dzīvnieku ārstēšanai, nepietiekama infekciju profilakse un nepietiekami infekciju kontroles pasākumi (roku higiēna, virsmu un instrumentu tīrība), īpaši ārstniecības iestādēs. Tāpēc speciālisti aicina ikvienu iedzīvotāju antibiotikas lietot tikai tad, kad tas ir nepieciešams, lietot tikai ārsta izrakstītas antibiotikas un precīzi ievērot ārsta norādījumus, kā arī vienmēr pabeigt izrakstīto antibiotiku kursu, pat tad, ja jau jūties vesels.

Pēdējos astoņus gadus 18. novembrī Eiropā tiek atzīmēta Eiropas Antibiotiku diena, savukārt šogad PVO pirmo reizi ir pasludinājusi Pasaules Antibiotiku nedēļu, ko atzīmē no 16. līdz 20. novembrim. Jautājumus par antibiotikām aktualizē, lai pievērstu pasaules iedzīvotāju uzmanību pieaugošai antimikrobās rezistences problēmai un aicinātu iedzīvotājus lietot antibiotikas atbildīgi, pareizi un vienīgi saskaņā ar ārsta norādījumiem. Antibiotiku atbildīga lietošana ir vienīgais veids, kā iespējams saglabāt antibiotiku iedarbību.

Papildu informācija:

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form