Iztriepes, siekalu un eksprestesti: būtiskākais par Covid-19 analīzēm
Foto: Shutterstock

Vēl aizvien daži no populārākajiem jautājumiem, uz kuriem meklējam atbildes, ir: kādi Covid-19 testi ir pieejami, kā un kādos gadījumos tos veic, un cik precīzi tie ir? Līdz ar atbilžu neesamību vai nespēju tās atrast, rodas daudz nepatiesu pieņēmumu, kas var kaitēt cilvēka veselībai un neiedrošina testu veikt arī tad, ja pēc tā ir obligāta nepieciešamība. Tāpēc uzrunājām ''Centrālās laboratorijas'' valdes locekli un laboratorijas speciālisti Jeļenu Storoženko, kas kopā ar ''Centrālās laboratorijas'' vadītāju un ārsti Janu Osīti, apkopojušas atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem par dažādajiem Covid-19 testiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Deguna un rīkles iztriepes

Kāpēc izmanto deguna un rīkles iztriepes

Deguna eju un rīkles gala iztriepes tiek uzskatītas par vislabākajiem un piemērotākajiem materiāliem (paraugiem) Covid-19 infekcijas laboratoriskai diagnostikai. Materiāls ir piemērots infekcijas diagnostikai gan agrīnajā slimības fāzē, īpaši asimptomātiskos vai vieglos gadījumos, gan vēlīnajā slimības fāzē. SARS-CoV-2 vīrusa RNS no deguna un rīkles iztriepēm ir iespējams identificēt pat līdz 21.–22. dienai pēc inficēšanās.

Kā ņemt paraugus

Ņemot paraugus, jācenšas savākt pēc iespējas vairāk epitēlija šūnu, iekļūstot deguna ejā un rīklē, kur vīruss spēj ļoti ātri vairoties. Paraugus ņem ar speciālām zondēm ar tamponiem un ievieto traukā ar transporta barotni. Tas nodrošina paraugā esošo elpceļu šūnu saglabāšanu un iespēju turpmāk noteikt SARS-CoV-2 RNS. Paraugus pēc iespējas ātrāk jānogādā laboratorijā, bet, ja tas nav iespējams, paraugu var uzglabāt 2–8°C temperatūrā līdz 72 stundām.

Kā izmeklē paraugus

SARS-CoV-2 RNS noteikšanai tiek izmantotas molekulāri bioloģiskas polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) reālā laika metodes. Izpildes laiks ir atkarīgs no paraugu plūsmas un izmantojamajiem reaģentiem un iekārtām. Smagos klīniskos gadījumos stacionāra pacientiem ir iespējams veikt ātros PĶR izmeklējumus, kas aizņem mazāk par vienu stundu. Tādos gadījumos izmeklējumu plūsma nevar būt liela – pārsvarā 1–8 paraugi vienlaicīgi. Laboratorijas, kuras var izmeklēt lielu paraugu plūsmu (3000–6000 vai vairāk izmeklējumi diennaktī) izmanto jaudīgas, pārsvarā automatizētas iekārtas, vienlaikus veicot vairāku simtu paraugu izmeklēšanu. Neskatoties uz to, ka reakcijas laiks ir samērā īss (ap 3–5 stundas), visus diennaktī saņemtos paraugus ir iespējams izmeklēt ne ātrāk kā 24 stundās.

Kādos gadījumos ir jāņem paraugi

Deguna un rīkles iztriepju izmeklēšanu pielieto gan stacionāriem, gan ambulatoriem pacientiem, ņemot vērā elpceļu infekciju klīniskos simptomus, kā arī pacientiem, kuriem tiek plānotas operācijas vai citi izmeklējumi medicīnas iestādēs. Paraugus ņem arī personām, pamatojoties uz epidemiologu norādījumiem, piemēram, kontaktpersonu izmeklēšana vai grupveida saslimšanas.

Neskatoties uz to, ka deguna un rīkles iztriepju paņemšanas procedūra dažreiz var radīt nepatīkamas sajūtas, tieši šie paraugi dod visvairāk iespējas atklāt Covid-19 infekciju – arī gadījumos, kad vīrusa koncentrācija ir neliela.

Tags

Imūnsistēma Koronavīruss Covid-19
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam