Foto: Shutterstock
Ik gadu no sešiem līdz 12 miljoniem cilvēku visā pasaulē tiek konstatētas galvas utis. Lielākā daļa no tiem ir bērni. Lai gan utis veselībai nopietnus draudus nerada, to klātbūtne ir ļoti nepatīkama, turklāt utis ātri vien iemitinās arī līdzcilvēku matos. Kā to novērst, ātri un efektīvi atbrīvojoties no šī parazīta, stāsta "Benu Aptieka" farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Kā atpazīt utis?

Foto: Shutterstock

Ja rodas aizdomas, ka kāds tuvinieks inficējies ar galvas utīm, to ātri un vienkārši iespējams pārbaudīt mājas apstākļos. Viss, kas nepieciešams, ir spožs apgaismojums un ķemme ar smalkiem sariņiem.

Pieaugušas utis pēc krāsas un izmēra atgādina sezama sēkliņu. Utu oliņas izskatās dzeltenīgas, brūnas vai dzeltenbrūnas un atgādina mazas sēkliņas. Parasti tās pieķeras pie mata tuvāk skalpam.
farmaceits Vitālijs Mitrohins

Lai pārbaudītu, vai galvas ādu apsēdušas utis, jāsaslapina cilvēka mati. Mitros matos utis būs vieglāk pamanāmas, turklāt tās arī lēnāk pārvietosies. Tad spožā gaismā, sākot no skalpa, sāciet šķirt matus, ķemmējot tos virzienā no saknēm uz galiem. Šādā veidā jācenšas saskatīt pieaugušās utis un to oliņas jeb gnīdas. Labāk saskatāmas ir tieši gnīdas, jo tās ir stingri pieķērušās matiem un nekustas. Uzmanīgi jāpārbauda arī zona aiz ausīm un skausts.

Pieaugušas utis pēc krāsas un izmēra atgādina sezama sēkliņu. Tās gandrīz nepārtraukti atrodas kustībā. Pieaugušas utis visbiežāk atrodamas uz skalpa vai matos.

Utu oliņas izskatās dzeltenīgas, brūnas vai dzeltenbrūnas un atgādina mazas sēkliņas. Parasti tās pieķeras pie mata tuvāk skalpam. Oliņai izšķiļoties, gnīdas kļūst caurspīdīgas.

Veicot utu meklēšanu, jāatceras, ka gan bērnu, gan pieaugušo galvas āda var būt netīra, plēkšņaina, blaugznaina – visas šīs lietas ir ātri izķemmējamas. Taču gnīdas matiem ir pieķērušās ļoti stingri un nav izķemmējamas.

Palīgi cīņā pret utīm

Foto: Shutterstock

Aptiekās pieejami dažādi efektīvi preparāti, kas palīdzēs atbrīvoties no utīm. Līdzekļi ir šampūnu, aerosolu un šķīdumu formā un savā starpā atšķiras ar aktīvo sastāvu.

  • Aktīvo vielu premetrīnu saturošie līdzekļi darbojas kā insekticīdi.
  • Pretutu līdzekļos sastopama arī viela dimetikons jeb silikoneļļa.
  • Matos iesmidzinātais dimetikons, pateicoties tā fiziskajām īpašībām, iekļūst uts elpošanas sistēmā. Uts organismā tiek nobloķēts gaiss, un parazīts nosmok. Vienlaikus dimetikons bloķē arī gnīdu elpošanas atveres, tā novēršot oliņu perēšanu un to tālāko attīstību par galvas utīm.
  • Tāpat aptiekā pieejami līdzekļi, kas satur organisko eļļu. Efektīvs līdzeklis cīņā pret utīm ir arī čemeriņu ūdens, kam priekšroku varētu dot tie, kas vēlas lietot augu izcelsmes līdzekli.
Tā kā utu līdzekļi ir ļoti spēcīgas iedarbības un turpina darboties arī pēc to izskalošanas, vajadzētu izlaist vismaz divas dienas līdz nākamajai matu mazgāšanai.
farmaceits Vitālijs Mitrohins

Visi līdzekļi ir ātras iedarbības, utis ir iznīcinātas jau pēc pirmās lietošanas reizes. Retos gadījumos, piemēram, ja cilvēkam ir ļoti gari mati, procedūru var būt nepieciešamība atkārtot pēc septiņām līdz deviņām dienām.

Atkarībā no izvēlētā līdzekļa tam jāļauj iedarboties no 15 līdz 60 minūtēm. Bērniem, kas vecāki par diviem gadiem (agrākā vecumā utis ir ļoti reti sastopamas) var lietot tos pašus līdzekļus, ko pieaugušajiem.

Tā kā pretutu līdzekļi ir ļoti spēcīgas iedarbības un turpina darboties arī pēc to izskalošanas, vajadzētu izlaist vismaz divas dienas līdz nākamajai matu mazgāšanai. Tāpat divas līdz trīs sekojošās nedēļas reizi dienā matus var ķemmēt ar īpašu utu ķemmi, kuras smalkie un biezie sariņi palīdzēs ātrāk matus atbrīvot no mirušajām utīm.

Pēc procedūras veikšanas rūpīgi jāveic atkārtota galvas pārbaude. Ja utis aizvien redzamas pēc septiņām līdz deviņām dienām, atkarībā no preparāta instrukcijā norādītā dienu skaita, līdzeklis jālieto atkārtoti.

Dubults neplīst - jādezinficē arī ķemmes un gultasveļa

Foto: stock.xchng

Diemžēl utis līdzcilvēku starpā izplatās ļoti ātri, turklāt ģimenēs, lietojot kopīgas ķemmes un matu sukas, utu process var būt vēl ātrāks. Līdz ar to, lai ārstēšana būtu efektīva, farmaceits rekomendē pārbaudīt arī visu mājinieku matus.

Jāizmazgā visa gultas veļa un drēbes, dezinfekcija jāveic arī rotaļlietām, matu sukas un ķemmes jāizmērcē verdošā ūdenī vismaz 10 minūtes.
farmaceits Vitālijs Mitrohins

Svarīgi pārbaudīt visas galvas un ārstēšanu uzsākt visiem vienlaikus, lai mazinātu utu izplatības risku. Pirms ārstēšanas līdzekļu lietošanas jāizmazgā visa gultas veļa un drēbes, kuras varētu būt utu skartas. Dezinfekcija būtu jāveic arī rotaļlietām, ja utis skārušas bērnu.

Matu sukas un ķemmes jāizmērcē verdošā ūdenī vismaz 10 minūtes. Veļasmašīnā jāizmazgā arī visi palagi, spilvendrānas, apģērbi, segas un dvieļi, ko utu skartais cilvēks izmantojis pēdējo divu dienu laikā. Arī žāvēšana jāveic maksimāli karstā gaisā. Veļas mašīnai nepiemērotas lietas dezinficēt iespējams, uz 20 līdz 30 minūtēm ievietojot veļas žāvētājā.

Jāatceras arī par matu aksesuāriem, ķiverēm, stereo austiņām un citiem priekšmetiem, kas skāruši galvu pēdējo divu dienu laikā. Šos priekšmetus var hermētiski noslēgtā plastikāta maisiņā uz nakti ievietot saldētavā vai arī hermētiski noslēgtus turēt arī istabas temperatūra vismaz divas nedēļas.

Divas nedēļas ir periods, kura laikā pieaugusi uts un gnīda nomirs, ja karstā ūdens, žāvētāja vai saldēšanas metode nav īstenojama. Ņemot vērā, ka cilvēkam dienā izkrīt aptuveni 50–100 matu, rūpīgi jāiztīra arī mēbeles, grīda un paklāji.

Veicot šos rekomendētos soļus, galvas ādas atbrīvošana no utīm mājas apstākļos būs ātra un efektīva. Ja tomēr pēc pirmās reizes vai divu nedēļu periodā utis nav izzudušas, farmaceits rekomendē steidzīgi pierakstīties pie dermatologa individuāla ārstēšanās plāna izveidei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!