Pilngraudu produktiem ir būtiska loma diētās, kuru mērķis ir stiprināt sirdi un novērst vēža veidošanos. Pilngraudu produkti ir bagāti ar šķiedrvielām, kā arī daudzām citām vērtīgām pārtikas vielām.
Attīrītiem graudiem trūkst kliju un asnu dīgļu, tāpēc šie graudi ir zaudējuši lielāko daļu no savām šķiedrvielām un barības vielām. Lai gan smalkie milti var būt bagātināti ar dažiem vitamīniem, minerāliem un dažkārt arī ar šķiedrvielām, ne visas barības vielas ir iespējams aizstāt.

Kāda ir pilngraudu produktu nozīme? Nesen veiktā pētījumā pierādīts, ka sievietēm, kas pārtikā lietoja pilngraudu produktus, nevis attīrītos graudus, risks saslimt ar infarktu samazinājās par 30 procentiem. Turklāt šķiedrvielas palīdz novērst taisnās zarnas vēža veidošanos, un pilngraudi palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs un ir noderīgi 2.tipa diabēta profilaksei.

Pērkot maizi, brokastu pārslas un makaronus, lasi paskaidrojumus uz iesaiņojuma etiķetēm. Iegādājoties kviešu produktus, pārliecinies, vai tie ir pilngraudu. Auzas vienmēr ir pilngraudu, neatkarīgi no tā, vai tās tiek pārdotas kā tradicionālās auzu pārslas, ātri pagatavojamās, smalki, vai rupji samaltas.

Savukārt no auzu miltiem cepta maize ir pavisam cita lieta. Auzu miltu galvenā sastāvdaļa parasti ir smalkie kviešu milti, bet auzu šajos miltos ir tik maz, ka ar tām nepietiek, lai uzņemtu nepieciešamo kliju un šķiedrvielu daudzumu.

Arī brūnie un savvaļas rīsi ir pilngraudu produkti, bet baltie rīsi ir attīrīti. Neļauj sevi apmānīt tādiem vārdiem kā bagātināts, nebalināts, bromēts, malts akmens dzirnavās, granulēts, 100 procenti kviešu, rudzu, daudzgraudu, septiņgraudu, semolina vai organisks.

Šādos produktos graudu var būt maz, vai arī to var nebūt vispār. Lai pārliecinātos, vai produkts satur pilngraudus, izlasi paskaidrojumus uz iesaiņojuma etiķetes. Ja kā pirmā sastāvdaļa minēti pilngraudu milti, auzas, brūnie rīsi vai pilngraudu rudzu milti, tad tas ir tas, kas tev vajadzīgs.

Lai dažādotu savu ēdienkarti, iekļauj tajā arī miežus, kas ir bagātīgs antioksidantu un holesterīna saturu mazinošu šķiedrvielu avots. Vienā krūzē vārītu miežu ir 5,9 grami šķiedrvielu. Savukārt bulgurā - tvaicētos, izžāvētos un sasmalcinātos kviešu graudu kodolos - ir E vitamīns un citi antioksidanti. Bulguram ir arī zems glikēmiskais indekss, tas nozīmē, ka šis produkts palīdz uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs, turklāt tajā ir divreiz vairāk šķiedrvielu nekā tādā pašā daudzumā auzu miltu.

Pilngraudu kviešu kuskusā un makaronos ir trīs līdz trīsarpus reižu vairāk šķiedrvielu nekā tādos pašos produktos, kas gatavoti no smalkajiem miltiem. Brūnajos rīsos ir desmit reižu vairāk šķiedrvielu nekā baltajos rīsos, turklāt brūnie rīsi ir bagāti ar kompleksajiem ogļhidrātiem un B vitamīnu. Savukārt graudaugā kvinoa (quinoa), kura garša atgādina riekstus, ir daudz proteīnu, lizīna (aminoskābe, kas palīdz organisma audiem augt un atjaunoties) un asinīm nepieciešamās dzelzs. Tā kā šajā produktā ir tik daudz vērtīgu barības vielu, tas bieži vien tiek dēvēts par nākotnes supergraudaugu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!