Kontracepcijas vēsture: no dzīvsudraba līdz aizliegumam runāt par izsargāšanos
Foto: Shutterstock

Jautājums par izsargāšanos bijis aktuāls dažādos laikos, un mēģinājumi izvairīties no nevēlamas grūtniecības ne vienmēr bijuši droši un veselībai nekaitīgi. Tāpat ir bijuši laiki, kad par kontracepciju bija aizliegts runāt pat ārstiem, bet, neskatoties uz to, izsargāšanās metodes laika gaitā tika attīstītas, padarot tās gan efektīvas, gan ievērojami drošākas.

Jautājumu un atbilžu portāls "Tikaisievietem.lv" piedāvā iepazīties ar ieskatu kontracepcijas vēsturē.

Ņemot vērā kontracepcijas aktualitāti dažādos laikos, ir gluži saprotami pēc iespējas efektīvāku izsargāšanās metožu meklējumi. No nevēlamas grūtniecības sievietes centušās izvairīties jau kopš neatminamiem laikiem. Piemēram, Senajā Ēģiptē 1500 gadu pirms mūsu ēras jauca medu, nātrija karbonātu un krokodilu mēslus, lai pirms akta ievadītu makstī un nosegtu dzemdes kaklu. Senajā Ķīnā konkubīnes indējās ar dzīvsudrabu, svinu. Maksa par šādu dzimstības kontroli bija augsta – sabojāta veselība, nieres, nervu sistēma, plānprātība un smaga invaliditāte.

Pat vēl 20. gadsimta sākumā attīstījās visai dīvaini un pat sievietes veselībai kaitīgi izsargāšanās paņēmieni. Tā 1920. gadā, reklamējot mājas kopšanas un stipru dezinfekcijas līdzekli lizolu, to pasniedza kā ģimenes laimes draugu, aizplīvurotā veidā atgādinot par to, ko toreiz darīja daudzas sievietes, – ar šo līdzekli skaloja maksti pēc dzimumakta. No tiem laikiem ir nācis arī jocīgais padoms maksti skalot ar kokakolu.

Ir skaidrs, ka 21. gadsimtā sievietēm ir nesalīdzināmi vairāk iespēju lemt par savu dzīvi, attiecībām, arī par grūtniecības plānošanu un izsargāšanās metodēm.

Par izsargāšanās metodēm mūsdienās un ar to saistītajiem izplatītākajiem mītiem ir iespējams iepazīties šeit.

Source info

DELFI Viņa


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl