Latvijā visstraujākā HIV izplatība Eiropā; galvenais inficēšanās ceļš – heteroseksuāli sakari
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai arī jau ilgāku laiku pasaulē ir pieejamas zāles, kas ļauj HIV pacientiem dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, laist pasaulē veselus bērnus un nesatraukties par risku inficēt citus, tā joprojām ir viena no biedējošākajām slimībām, ar ko saistās milzu nosodījums, neskaitāmi mīti un stereotipi. Neskatoties uz to, ka HIV terapija kļūst pieejamāka, palīdzot ierobežot HIV izplatību, kā arī infekciju ir iespējams diagnosticēt ļoti īsā laikā, Latvija ir pirmajā vietā Eiropā gan HIV, gan AIDS izplatības ziņā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pasaules veselības organizācijas Eiropas nodaļas un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) sagatavotajā ziņojumā norādīts, ka Latvijā ir vislielākais jaunatklāto HIV gadījumu skaits – 18.5 uz 100 000 iedzīvotājiem Eiropas ekonomiskajā zonā. Otrajā vietā ir Igaunija ar 17.4 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. Arī AIDS izplatība Latvijā ir visaugstākā – 5.8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Latvijai seko Igaunija; kaimiņvalstij šis rādītājs ir 3.1. Lielais AIDS gadījumu skaits tiek skaidrots ar vēlu slimības diagnosticēšanu.

Komentējot šo statistiku, biedrības “Baltijas HIV asociācija" valdes priekšsēdētāja Inga Upmace uzsver nepieciešamību ikvienam cilvēkam veikt HIV testu, lai ne tikai parūpētos par savu veselību, bet arī ierobežotu slimība izplatību: “Nākamgad paredzētās izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā varētu iezīmēt pozitīvu pavērsienu – samazinājumu HIV / AIDS dinamikā. Tomēr pats galvenais ir HIV testa veikšana, jo tas ir vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu. Ārstēts HIV pacients infekciju tālāk neizplata, bet tas, kurš zina, ka ir inficēts, savus partnerus inficēs daudz retāk nekā tāds, kurš nezina.”

Ņemot vērā, ka pašlaik izplatās galvenokārt heteroseksuālu sakaru ceļā, ir svarīgi saprast, ka šī infekcija var skart ikvienu seksuāli aktīvu personu.

Tags

Latvijas Infektoloģijas centrs AIDS HIV Infekciju slimības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form