Latvijā visvairāk jaunatklāto HIV/AIDS gadījumu Eiropā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Jaunākie statistikas dati par HIV/AIDS izplatību Baltijā liecina – Latvija ir apsteigusi Igauniju ikgadējo jauno HIV gadījumu skaita ziņā 2016. gadā. Tas nozīmē, ka Latvija kļuvusi par sava veida līderi šai ziņā ne tikai Baltijā, bet arī starp visām Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm, informē biedrības "Baltijas HIV asociācija" valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan kopējais reģistrēto HIV gadījumu skaits Igaunijā joprojām ir lielāks nekā Latvijā vai Lietuvā, kaimiņvalstī tas ik gadu ir mazinājies. Pretēja aina ir Latvijā – ikgadējo jauno reģistrēto HIV gadījumu skaitam ir augšupejoša tendence un 2016. gadā tie jau ir 18,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, kas ir salīdzinoši vairāk nekā Igaunijā (17,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem). Situācija Lietuvā joprojām ir relatīvi laba – 7,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

"Šis ir pirmais gads, kad esam apsteiguši Igauniju jauno reģistrēto HIV gadījumu skaita ziņā. Šis ir ļoti nopietns signāls Latvijas veselības aprūpes sistēmai, un tas liecina par akūtu nepieciešamību visu līmeņu institūciju iesaistei problēmas risināšanā – ir nepieciešams ne tikai informēt un izglītot sabiedrību, bet arī aicināt cilvēkus pārbaudīt savu HIV statusu, bet tiem, kas inficēti – jānodrošina pretvīrusu terapija. Jo ātrāk atklāts, jo mazāku ļaunumu HIV nodara pašam inficētajam, viņa partnerim un sabiedrībai. Nelaužot sabiedrībā pastāvošos stereotipus par HIV un uzskatu "tas uz mani neattiecas", neiesaistot ģimenes ārstus HIV diagnostikā, kā to izdarījuši igauņi, mēs nespēsim ierobežot HIV infekcijas izplatību valstī pārliecināta Upmace.

Analizējot Slimību profilakses un kontroles centra statistikas datus, Latvijā uz 2017. gada 1. janvāri ir reģistrēti 6972 HIV inficēti cilvēki, no tiem 365 – atklāti vien pagājušā gadā, kas nozīmē, ka ik dienu viens cilvēks Latvijā uzzina, ka ir inficēts. Inficēšanās ar HIV lielākoties notikusi seksuālā ceļā – 38 procentos gadījumu heteroseksuālu, bet 6,6 procentos – homoseksuālu attiecību ceļā.

Lielākā daļa jaunatklāto HIV inficēto cilvēku ir vecumā no 30 līdz 39 gadiem, tomēr HIV Latvijā skar pilnīgi visas vecuma grupas – jaundzimušos un arī cilvēkus, kas vecāki par 55 gadiem. Lai gan divās trešdaļās inficēto ir vīrieši, aktuāla problēma HIV izplatībā ir jaundzimušo inficēšanās no HIV inficētām mātēm – pērn vien reģistrēti seši jauni gadījumi, bet valstī kopumā ir reģistrēti vairāk nekā 70 HIV inficēti jaundzimušie. HIV izplatība narkotiku injicēšanas ceļā sākusi sarukt jau 2008. gadā. Pērn tikai 17 procentos gadījumu inficēšanās notikusi šādā ceļā.

Biedrība "Baltijas HIV asociācija", sekojot Igaunijas piemēram, aicina ikvienu, kuram ir šaubas par savu veselību, veikt HIV testu pie sava ģimenes ārsta vai arī kādā no HIV profilakses kabinetiem 16 Latvijas pilsētās, kur par konsultāciju un izmeklējumu nebūs jāmaksā. Savu veselību iespējams pārbaudīt arī biedrības Testpunktā Rīgā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form