Neiroloģes ieteikumi veiksmīgai pārejai uz ziemas laiku
Foto: Shutterstock

Tuvojas oktobra beigas, kad parasti laika rādītāji tiek pagriezti par vienu stundu atpakaļ. Kamēr citi izbauda iespēju nedaudz ilgāk pagulēt un pārmaiņām pielāgojas viegli, dažiem šādas ritma izmaņas sagādā grūtības. Pielāgošanās var prasīt kādu laiku, un diskomforts var būt jūtams pat veselu nedēļu. Neiroloģe skaidro, kā to uzveikt.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Santa Ašmane norāda, ka īpaši šo laika maiņu izjūt mazie bērni, kuriem ir noteikts nepieciešamais miega daudzums, cilvēki pusaudžu vecumā, kā arī pieaugušie ar hormonālām svārstībām, daudz mazāk jūtīgi ir vecāka gadagājuma cilvēki: "Laika maiņa viennozīmīgi ietekmē cilvēku pašsajūtu, lai arī tā ir tikai viena stunda. Par laimi, daba tā ir iekārtojusi, ka bioloģiskajam pulkstenim ir laba pielāgošanās spēja – vienas divu dienu laikā cilvēka iekšējais ritms piemērojas izmaiņām, tomēr jūtīgākajiem tas var prasīt pat nedēļu – tā ir miegainība dienas laikā, grūtības koncentrēties, pētījumos parādās, ka pieaug sūdzības par galvassāpēm, kuņģa zarnu trakta traucējumiem – sliktu dūšu, apetītes zudumu u. tml."

Dr. Ašmane uzsver, ka svarīgi ir laicīgi noskaņoties gaidāmajām izmaiņām tieši tāpat, kā tad, kad mēs dodamies atvaļinājumā uz zemēm, kas atrodas citā laika joslā: "Svarīgs ir psiholoģiskais noskaņojums. Problēma ir tajā, ka mums bieži nav skaidrs, kāpēc mehāniski pēkšņi notiek šāda iejaukšanās, bet ir pierādīts, ka cilvēks daudz labāk piemērojas apstākļiem tad, kad saprot skaidru pamatojumu tam, kāpēc tas tiek darīts, piemēram, mēs tik daudz neanalizējam un nesūdzamies par laika zonas maiņu, kad dodamies atvaļinājumā un arī saskaramies ar stundu nobīdi."

Dr. Ašmanes ieteikumi veiksmīgākam pielāgošanās procesam gada tumšākajam periodam:

  • Gaisma ir svarīgs mehānisms cilvēkam. Ja trūkst gaismas cilvēks būs mazāk tonizēts, vairāk miegains un noguris, tāpēc no rīta mostieties apgaismotās telpās, lai atžirgtu un atmostos;
  • Laikā, kad pie mums ir maz gaismas un no rīta ejam tumsā un vakarā nākam mājās tumsā, radiet ap sevi krāsainu vidi, valkājiet košākas krāsas apģērbu, kas psiholoģiski kompensē nomācošo tumsu;
  • Mūsu platuma grādos ir pierādīts, ka lielākā daļa cilvēku cieš no D vitamīna trūkuma; D vitamīns ir svarīgs visu orgānu veselībai, ne tikai kaulu, tāpēc tumšajā gada laikā visiem, ne tikai bērniem, ir jālieto D vitamīna preparāti.

Vairāk par to, ko tavam organismam nodara D vitamīna trūkums un kā vislabāk no tā izvairīties, lasi šajā rakstā.

Tags

Miegs D vitamīns Miega traucējumi

Comment Form