Pasaules astmas dienā pārbaudi plaušu veselību bez maksas
Foto: PantherMedia/Scanpix

Pasaules astmas dienā, 5. maijā, Rīgā, Stacijas laukumā pie tirdzniecības centra "Origo", no plkst. 17.00 līdz 18.30 varēs pārbaudīt plaušu veselību.

Akcijas laikā ikviens bez maksas varēs pārbaudīt savu plaušu veselību un noskaidrot to bioloģisko vecumu, kā arī uzzināt daudz jauna par astmu, tās simptomiem, profilaksi un ārstēšanu, lai izvairītos no ielaistām elpceļu slimībām.

Par dalībnieku izdancināšanu rūpēsies azartiskie Elzas Kronbergas deju studijas "Bump" dalībnieki. Būs arī spēles un atrakcijas kopā ar mūziķi Andri Kiviču, Pareizās elpošanas studijas audzēkņiem, saksofonistu Dāvidu Jāni Baumani, vijolnieci Lindu Liepiņu un citiem māksliniekiem.

"Lai dzīvotu ar pilnu elpu, plaušām jābūt veselām. Tāpēc šogad Pasaules astmas dienā ielūdzam uz simbolisku dejas stundu, rosinot ikvienu padomāt, kā praktiski uzlabot savu plaušu veselību – beidzot aiziet pie ārsta, ja ir bijis ilgstošs klepus, atmest smēķēšanu, apgūt elpošanas vingrinājumus u.c.," saka asoc. profesors Alvils Krams, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs.

Pasaules astmas dienā pārbaudi plaušu veselību bez maksas
Foto: DELFI Aculiecinieks

Plaušu veselību īpaši ieteicams pārbaudīt cilvēkiem, kas smēķē, bieži klepo, kam ir spiedoša sajūta krūtīs, aizdusa, paātrināta vai skaļa elpošana.

Ņemot vērā smēķēšanas dramatisko izplatību jauniešu vidū un tās kaitīgo ietekmi uz plaušu veselību, šogad Pasaules astmas dienas akcijā īpaši tiek gaidīti gados jauni cilvēki.

"Dati par Latvijas jauniešu smēķēšanas paradumiem Latvijā ir šokējoši. 13 - 15 gadus vecu skolēnu vidū regulāri jebkādus tabakas izstrādājumus lieto 40,5%, no tiem 27,4% ir uzsākuši smēķēt pirms 10 gadu vecuma, 65,5% vēlas atmest smēķēšanu, bet 64,5% ir mēģinājuši to atmest pagājušā gada laikā. Tāpēc īpaši plaušu veselību aicinām pārbaudīt smēķējošus jauniešus. Varbūt, redzot testa rezultātus, radīsies motivācija smēķēšanu beidzot atmest," aicina A.Krams.

Astmas attīstībā liela nozīme ir ne tikai iedzimtībai, bet arī apkārtējās vides faktoru ietekmei, un sevišķi negatīva ietekme ir tieši cigarešu dūmiem.

Sadegot tabakai, toksiskās gāzes un indīgās daļiņas nonāk plaušās, tās kairinot un radot iekaisumu elpceļos, kas būtiski palielina astmas, plaušu vēža un hroniskas obstruktīvas plaušu slimības risku pilnīgi visiem smēķētājiem. Lielākajai daļai pieaugušo, kam attīstās astma pēc 50 gadu vecuma, pagātnē ir bijusi saskarsme ar smēķēšanu.

Pasaules astmas dienā pārbaudi plaušu veselību bez maksas
Foto: DELFI

Kaut gan astma ir hroniska slimība, ko pilnībā izārstēt nevar, medicīnas attīstība ir panākusi to, ka ar astmu var labi sadzīvot. Sākot savlaicīgu astmas ārstēšanu un pareizi lietojot ārsta izrakstītās zāles, slimības simptomi – klepus un elpas trūkums – ikdienā netraucē un cilvēks var gan sportot, gan mācīties, gan strādāt bez ierobežojumiem un justies labi.

Ar astmu Latvijā slimo 2 - 5% iedzīvotāju, tai skaitā ap 8% bērnu, un saslimstība, tāpat kā citviet pasaulē, arvien pieaug. Pasaulē kopumā ir 300 miljoni astmas slimnieku. Paredzams, ka līdz 2025. gadam astmas pacientu skaits pieaugs par 100 miljoniem. Aptuveni 70% astmas slimnieku cieš no dažādām alerģijām.

Līdz ar Pasaules astmas dienas atzīmēšanu tirdzniecības centrā "Origo" aizsāksies Veselības mēnesis, piedāvājot dažādas aktivitātes veselības un aktīva dzīvesveida veicināšanai.

"Laba veselība ir dzīves kvalitātes galvenais priekšnoteikums, tomēr ikdienas steigā bieži aizmirstam tai veltīt pietiekami daudz uzmanības. Tādēļ tirdzniecības centrs "Origo" kā pilsētnieku ikdienas ceļu krustpunkts vēlas vēl plašāku sabiedrības daļu izglītot un mudināt pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Maijā visa mēneša garumā tirdzniecības centrā norisināsies veselībai un aktīvam dzīvesveidam veltītas aktivitātes, kurās bez maksas varēs iesaistīties ikviens," stāsta tirdzniecības centra "Origo" menedžeris Aleksandrs Ņemirovskis.

Comment Form