Propoliss pret iekaisumiem, vīrusiem un infekcijām. Kā un kad to lietot
Foto: Shutterstock

Propoliss ir bišu produkts, ko tautas medicīna pazīst kā veselību veicinošu un dziedniecisku līdzekli. Neiroloģe un apiterapeite Maruta Naudiņa norāda, ka tā darbību varētu salīdzināt ar medikamentozajām antibiotikām, jo tas satur virkni ārstējošu vielu, kas palīdz cīnīties ar iekaisumiem, stiprina imunitāti un ļauj uzveikt dažādas slimības.

Propoliss ir bišu produkts, kura unikālās īpašības gudri izmanto arī paši kukaiņi, radot stropā sterilu vidi. Propolisam piemīt spēja pilnībā iznīcināt mikroorganismus. Līdzīgi tas iedarbojas arī cilvēka organismā. Tam ir izteikti antibakteriāla iedarbība, tādēļ propolisu lieto, piemēram, lai dziedinātu dažādus iekaisumus – deguna, rīkles, acu, kuņģa, zarnu trakta, ādas un citus.

Propoliss veselībai ļoti noderīgs

Naudiņa stāsta, ka propoliss satur virkni spēcīgu, organisma dziedināšanai un atjaunošanai nepieciešamu vielu – flavonoīdus, kuriem piemīt baktericīdas īpašības, vitamīnus, ogļhidrātus, minerālvielas, mikroelementus un citus. Tādēļ, lietojot propolisa produktus ārīgi vai iekšķīgi, tiek iznīcinātas baktērijas, kā arī liela daļa vīrusu. Medikamentozās antibiotikas turpretim vīrusus nespēj iznīcināt.

Ar propolisu var ārstēt arī dažādas slimības un gūt ļoti labu rezultātu. Maruta Naudiņa

Propolisam piemīt arī citas veselībai noderīgas īpašības, piemēram, to var lietot ilgstoši, ar laiku tas nezaudē savu iedarbīgumu, jo baktērijas pie tā nepierod. Turpretī medikamentozās antibiotikas, lietojot ilgāku laika periodu, zaudē spēju iznīcināt baktērijas. Propoliss arī stiprina organisma imunitāti. Turklāt zinātnieki atklāj arvien jaunas tā īpašības, piemēram, spēju iznīcināt vēža šūnas.

Propolisa produktus ļoti ieteicams ir lietot ziemā un pavasarī, kad aktivizējas dažādi augšējo elpošanas ceļu vīrusi, kā arī gripa, jo tad risks saslimt būs krietni mazāks.

"Ar propolisu var ārstēt arī dažādas slimības un gūt ļoti labu rezultātu. Slimību ārstēšanai – propolisu mēdz kombinēt ar citiem medus produktiem. Tad tos lieto noteiktā secībā, koncentrācijā un devās. Taču šādos gadījumos noteikti jākonsultējas ar speciālistu apiterapeitu. Tas ir ārsts (medicīniska persona), kas specializējies slimību ārstēšanā ar medus produktiem, un var ieteikt kompleksu terapiju konkrētās slimības ārstēšanai," skaidro Naudiņa.

Dažādi propolisa produkti un kā tos lietot

Mūsdienās ir izstrādāti ļoti dažādi propolisa produkti gan iekšķīgai lietošanai – degunam, kaklam, acīm, kuņģa – zarnu traktam, gan ārīgai lietošanai – brūcēm, augoņiem, ādas apdegumiem.

Biškopis un "Medus veikals" pārstāvis Jānis Malcenieks stāsta: "Piemēram, propolisa ūdeni, (Tas ir Latvijā ražots unikāls produkts, jo ar īpašu tehnoloģiju ir panākts, ka propoliss izšķīst ūdenī.) iesaka lietot cilvēkiem ar kuņģa-zarnu trakta iekaisumu, gastrītu. Propoliss spēj iznīcināt pat kuņģa-zarnu traktā mītošo helikobaktēriju, un propolisa ūdens tam ir ļoti piemērots."

Propolisa ūdenim nav tik specifiska garša, tādēļ speciālisti to iesaka lietot pa tējkarotītei trīs līdz četras reizes dienā. Šādā veidā cilvēks var uzņemt nepieciešamo propolisa devu. Tāpat propolisa ūdeni var arī pilināt acīs, lai mazinātu acu iekaisumu vai infekciju.

Propoliss pret iekaisumiem, vīrusiem un infekcijām. Kā un kad to lietot
Foto: LETA

Ja ir gadījies saslimt ar kādu no augšējo elpošanas ceļu vīrusiem vai gripu, ieteicams lietot propolisu eļļā, tad daudz ātrāk varēs tikt uz kājām. Propolisu eļļā var lietot arī profilaktiskos nolūkos, lai nesaslimtu. Vairums vīrusu un infekciju organismā nonāk tieši caur deguna gļotādu. Propolisu eļļā var pilināt degunā vai mutē vai arī izmantot inhalācijām, tad vīrusiem un infekcijām ceļš būs slēgts. Propolisu eļļā var ērti lietot arī kompresēm, piemēram, lai dziedētu apdegumus, jo tas lieliski veicina audu atjaunošanos.

"Savukārt, ja vecākiem ir grūti piedabūt bērnu lietot propolisu, ieteikums ir iedot tam propolisa šokolādi. Tā bērns ar gardu muti uzņems veselībai un imunitātes stiprināšanai nepieciešamo propolisa devu," norāda Malcenieks.

Propolisa šķīdumu spirtā ir ļoti ieteicams lietot ādas brūcēm. Tas dezinficēs, kā arī izveidos brūcei aizsargkārtiņu. Un tad tajā nevarēs iekļūt infekcijas, kā arī brūce ātrāk dzīs. Propolisa šķīdumu spirtā nevajadzētu likt uz gļotādām, jo tas var radīt ķīmisku apdegumu.

Propoliss medū ir klasisks produkts, kuru vislabāk lietot, pirms sāk uzglūnēt augšējo elpošanas ceļu vīrusi, kā arī gripa, jo tad baktērijas un vīrusi nevarēs iemājot organismā. Turklāt ar propolisu medū tiks uzņemtas gan propolisa, gan medus vērtīgās vielas.

Source

rutks.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form