Reta, bet vienmēr letāla: būtiskākais par trakumsērgu un izvairīšanos no bīstamās slimības
Foto: Shutterstock

Nupat medijus pāršalkusi ziņa, ka Daugavpilī mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficējusies sieviete. Atbildīgie dienesti norāda, ka panikai nav pamata, tomēr ir vērtīgi paturēt prātā, ka pret savu veselību jāizturas atbildīgi un trakumsērga nav ārstējama. Šajā rakstā skaidrojam, kas tad īsti ir trakumsērga, kas par to liecina un kā sevi iespējams pasargāt.

Kā rāda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati, šis ir pirmais iespējamais inficēšanās gadījums cilvēku vidū kopš 2003. gada. Savukārt pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā, kopš kura Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija Latvijai piešķīrusi no trakumsērgas brīvas valsts statusu.

Konkrētais gadījums šobrīd tiek izskatīts, lai konstatētu, vai inficēšanās notikusi Latvijā vai ārvalstīs. Taču lai arī inficēšanās apstākļi vēl nav skaidri un pamata trauksmes celšanai nav, ir svarīgi atsaukt atmiņā, kas tad ir trakumsērga, kāpēc tā ir bīstama, kādi ir inficēšanās ceļi un profilakses metodes, kā arī kādi ir izplatītākie mīti.

SPKC izveidotie informatīvie materiāli skaidro – trakumsērga ir ļoti bīstama infekcijas slimība, kuru izraisa trakumsērgas vīruss. Slimība visbiežāk tiek pārnesta ar slima dzīvnieka siekalām, tām caur ievainotu ādu (koduma vai skrāpējuma vietā), veselām vai ievainotām gļotādām nokļūstot cilvēka vai dzīvnieka organismā. Būtiski uzsvērt, ka ar trakumsērgu nevar inficēties, nonākot kontaktā ar asinīm, urīnu vai fēcēm.

Runājot par slimības izplatītājiem, trakumsērgas izplatības laikā Latvijā dabā tie bija lapsas un jenotsuņi, no kuriem inficējās mājdzīvnieki (suņi, kaķi, mājlopi u.c.). Trakumsērgas vīruss izraisa akūtu encefalītu visiem siltasiņu dzīvniekiem un cilvēkiem. Kas vēl būtiski – slimība vienmēr beidzas ar saslimušā dzīvnieka vai cilvēka nāvi.

Tags

Trakumsērga Vakcīna Infekciju slimības Pirmā palīdzība

Comment Form