Sausās acs sindroms – kas to izraisa un kā atgūt acu veselību

Sausās acs sindroms – kas to izraisa un kā atgūt acu veselību
Foto: PantherMedia/Scanpix

"Sausās acs sindroms ir katram otrajam pacientam," teic acu ārste Guna Ozola, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Konsultatīvās poliklīnikas Oftalmoloģijas nodaļas vadītāja. Daktere uzsver, ka acis cieš galvenokārt mūsdienu dzīvesveida dēļ – ilgstošs darbs ar datoru, kondicionēts un sauss gaiss, darbs putekļainās vietās.

Svarīgie lipīdi un ūdens

Gan mūsu dzīvesveids, gan vecums un dažādas sistēmiskas slimības, piemēram, cukura diabēts un locītavu slimības, kā arī medikamentu lietošana ietekmē arī mūsu acu iekšējās daļas un asaru kvalitāti.

Sausās acs sindroms var rasties ūdens vai lipīdu (taukvielu) deficīta dēļ. Lipīdu deficītu izraisa dažādi acs priekšējās daļas iekaisumi, kas veicina lipīdu slāņa sarukšanu. Tā ietekmē acis ātrāk izžūst. Savukārt ūdens deficīts acīs rodas ne tikai dažādu iekaisumu dēļ, bet arī tad, ja gluži vienkārši par maz dzeram ūdeni.

Atkarībā no iemesla, arī sūdzības ir dažādas. Ūdens deficīta gadījumā acīs ir sausuma sajūta, dedzināšana, svešķermeņa sajūta, acis var būt nogurušas, apsārtušas. Parasti sūdzības pastiprinās dienas laikā.

Savukārt lipīdu deficīta gadījumā ir izteikta acu asarošana, var būt sūrstoša, niezoša sajūta, apsārtušas plakstiņu malas. Šie simptomi izteiktāki ir rīta stundās.

Ir iespējama arī ūdens un lipīdu deficīta simptomu kombinācija. Atkarībā no sūdzībām, jāizvēlas atbilstoša terapija.

Jāpiebilst, ka asaru plēvīte sastāv no trīs slāņiem:

  • iekšējais ir mucīna slānis, kas atrodas tuvāk radzenei un piestiprina asaru plēvīti pie radzenes,
  • vidējais ir ūdens slānis,
  • ārējais ir lipīdu slānis.

Vajadzīga plakstiņu higiēna

Viss iepriekš minētais rada asaru plēvītes nestabilitāti, un tas var veicināt hiperosmolaritāti – asaras kļūst ļoti koncentrētas, slikti ietekmē radzenes un konjunktīva šūnas, radzenē veidojas bojājumi. Tas savukārt rada nervu kairinājumu, jo radzenē ir daudz nervu galu. Tie tiek kairināti, un rodas iekaisums, kā ietekmē izdalās aktīvie citokīni, tie savukārt iedarbojas uz gobleta šūnām, kas ražo mucīnu, un asaras kļūst nepilnvērtīgas. Citiem vārdiem sakot, nerisinot radušos problēmu, veidojas tāds kā apburtais loks.

Sausās acs sindroma gadījumā svarīga ir ne tikai atbilstoša terapija, bet arī acs plakstiņu higiēna. Tas nozīmē, ka pēc darba dienas ir jānomazgā putekļi, kas sakrājušies uz plakstiņiem. Šim nolūkam var izmantot aptiekās nopērkamas salvetes, kas piesūcinātas ar speciāliem šķidrumiem. Bet plakstiņu mazgāšanai derēs arī bērnu šampūns vai ziepes.

"Pēc tam, ja darbs ir saistīts ar datoru vai cilvēks visu dienu atrodas telpās, kur ir sauss gaiss, jālieto mitrinošie pilieni acīm, kas iedarbojas tieši uz hiperosmolaritāti vai uz ūdens slāni. Pilieni acu mitrināšanai satur gan hialuronskābi, gan B12 vitamīnu, gan A un E vitamīnus. Tas viss samazina hiperosmolaritāti," norāda daktere Ozola.

Dažādie preparāti

Šobrīd sausās acs sindroma ārstēšanai pieejami dažādi preparāti – mākslīgās hipotoniskās asaras, lubrikanti un osmoprotektori (neitrālās daļiņas). Šie preparāti var palielināt asaru daudzumu un saglabāt acs virsmas mitrumu. Taču ir pieejami preparāti, kuri apvieno šīs funkcijas un papildus iedarbojas arī kā osmoprotektori – neitrālās daļiņas, kas aizsargā šūnas no turpmākās bojāejas vai bojāšanās un rada nosacījumus tam, lai dabiski izveidotos pilnvērtīgas asaras.

"Acu pilieni ar osmoprotektoriem samazina asaru sastāva koncentrāciju, atjauno asaru pH līmeni, un līdz ar to šūnas vairs necieš no hiperosmolaritātes. Līdz ar to arī sūdzības samazinās," saka daktere.

Starp citu, sausās acs sindroms arvien biežāk piemeklē arī skolas vecuma bērnus. Iemesli ir tie paši – ilgstoša sēdēšana pie datora, mobilo telefonu lietošana, sauss gaiss telpās. Tas viss veicina ne tikai tuvredzību, bet arī rada sausās acs sindromu.

Tā kā bērna acu uzbūve ir tieši tāda pati kā pieaugušam cilvēkam, arī viņam nepieciešama analoga ārstēšana. "Jā, iegādātos acu pilienus var lietot visa ģimene," apstiprina dr. Ozola un piebilst, ka rūpes par savām un sava bērna acīm ir tikpat svarīgas kā rūpes par pārējo ķermeni. Ja acis saslimst, jūtams diskomforts un problēma netiek risināta, ar laiku var rasties nopietnākas ķibeles.

Zini, ka…

ik dienu katrā mūsu acī izdalās aptuveni 400 pilieni asaru. Tās satur dažādas barības vielas, vitamīnus, skābekli, mikroelementus, enzīmus un antivielas. Samirkšķinot plakstiņus, asaras katru reizi vienmērīgā slānī pārklāj acs priekšējo virsmu, veidojot smalku, tikai 0,01 milimetru biezu asaru plēvīti. Tā mitrina aci, aizsargā to, apgādā ar barības vielām radzeni, piedalās staru laušanā.

normāli cilvēks mirkšķina acis līdz 22 reizēm minūtē, bet, piemēram, strādājot pie datora, tas notiek trīs reizes retāk. Un, ja vēl darbojas kondicionieris, kas sausina gaisu, acīm tas ir pārlieku smags slogs.

Ja acis kādu iemeslu dēļ ražo pārāk maz asaru vai arī asaru plēvīte ir bojāta, acis kļūst sausas, rodas kairinājums, iekaisums, un to visu trīs vārdos sauc par sausās acs sindromu.

Plašāka informācija par acu veselību, kā arī sausās acs tests ir pieejams mājaslapā www.veselasacis.lv. Izmantojot sausās acs testu, var pārbaudīt acu veselības stāvokli un noskaidrot, vai ir sausās acs sindroms un cik izteikts tas ir.

Source info

rutks.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Viņa.lv iesaka