Slimība, no kuras baidās: mīti un patiesība par HIV
Foto: Shutterstock

Cilvēka imūndeficīta vīruss jeb HIV ir viena no biedējošākajām slimībām, ar ko saistās neskaitāmi stereotipi un mīti. Pēdējo gadu laikā medicīnā ir panākts ievērojams progress, un, saņemot terapiju, HIV pozitīvi cilvēki vairs nevar inficēt citus. Tomēr ar to ir par maz, lai sniegtu iespēju dzīvot pilnvērtīgi – Latvijā zāles ir pieejamas tikai daļai pacientu, turklāt sabiedrības nezināšana un aizspriedumi liek cilvēkiem kaunēties un slēpt infekciju pat no tuvākajiem. Jāpiebilst, ka nosodījums var novest pie praksēm, kas ir bīstamas gan pašam inficētajam, gan līdzcilvēkiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Man nav HIV. Es to zinu – esmu veicis testu. To zināt ir atvieglojoši, veselīgi un vispār – arī atbildīgi. Vai tu par sevi vari teikt to pašu, dzīvodams vietā, kur ir augstākie HIV/AIDS rādītāji visā Eiropā? Un vispār – kāpēc tieši pie mums viss tik slikti? Man ir versija – kāpēc," Pasaules AIDS dienā, 1. decembrī, raksta kampaņas #reizigadā vēstnesis "Ghetto Games" līderis Raimonds Elbakjans. Viņš uzsver, ka HIV Latvijā ir reāla problēma un valstī valda liels informācijas deficīts. Cilvēki neizprot, kas īsti ir HIV, kurus šis vīruss var skart un kāpēc ikvienam vajadzētu pārbaudīt savu veselību.

Elbakjans norāda, ka oficiālā statistika rāda, ka Rīgā inficēts ir viens no 200 cilvēkiem, bet speciālisti ir pārliecināti - inficēto varētu būt pat divas reizes vairāk. HIV var skart ikvienu no mums.

Terapija neļauj inficēt citus

Mūsdienās HIV pozitīviem cilvēkiem ir pieejamas zāles, kas sniedz iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Infektoloģijas un dermatoveneroloģijas ārste Inga Januškeviča skaidro, ka HIV terapijas mērķis ir samazināt vīrusa slodzi organismā. Tas nozīmē, ka ne tikai uzlabojas inficētās personas veselība, bet arī zūd risks inficēt līdzcilvēkus. Ārsti rūpīgi uzrauga pacientu arī terapijas laikā, lai vīrusa slodze paliktu nenosakāma.

Speciāliste uzsver, ka zāles nav kaitīgas veselībai. Sabiedrībā valda dažādi mīti par šo zāļu iedarbību. Ir cilvēki, kas tās pielīdzina ķīmijterapijai vēža pacientiem un ir pārliecināti, ka tās iedarbojas līdzīgi, radot kaitējumu veselībai. Tas neatbilst patiesībai – no zālēm HIV pacientiem nav jābaidās.

"Tādas pašas zāles, kā jebkuras citas," skaidro Januškeviča. HIV terapijas medikamentiem ir instrukcijas, ar ko jāiepazīstas pirms to lietošanas. Tajās minētas arī iespējamās blaknes, kas ne vienmēr izpaužas. Pacientam ir regulāri jāapmeklē ārsts, kas seko līdzi veselības stāvoklim un, nepieciešamības gadījumā, veic izmaiņas terapijā. Terapijas laikā notiek cieša sadarbība starp ārstu, pacientu un nevalstiskajām organizācijām, kas sniedz psiholoģisko atbalstu un palīdz atrast atbildes uz dažādiem jautājumiem. Terapija ilgst visu dzīvi.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form