Smeldz kājas un moka krampji – kāpēc?
Foto: Shutterstock

Izstaipīties ir tik patīkami – izkrakšķ kāds iesūnojis kauliņš, pastaipās savilktie muskuļi utt. Taču šad tad šajā šķietami patīkamajā procesā gadās arī visai sāpīgs piedzīvojums, kuru dēvē par krampi. Cik reižu gan nav gadījies, ka, kārtīgi izstaipoties, pēdas vai apakšstilba muskuļi sāpīgi saraujas, jauko sajūtu vietā liekot pieredzēt teju vai asaru upi? Protams, šīs sāpes ir pārejošas, bet dažiem neveicas vēl vairāk – krampji piemeklē gandrīz katru dienu un pat vairākas reizes dienā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja nu kādā mistiskā veidā tu to vēl neesi jutusi, visticamāk, kādā dzīves brīdī piedzīvosi kāju krampjus. Tie var rasties visnepiemērotākajos brīžos – neatkarīgi no tā, vai naktī guli gultā vai dienas laikā skrien pa skrejceliņu, vai vienkārši staigā, – asās, durošās sāpes var likt justies ļoti nepatīkami un novājināt organismu. Ja krampji kājās atkārtojas bieži, tie var kļūt vēl traucējošāki, liedzot tev izpildīt ierastos vingrinājumus vai normāli izgulēties.

Krampis ir strauja, pēkšņa muskuļa saraušanās vai savilkšanās, kas parasti ilgst no dažām sekundēm līdz vairākām minūtēm. Ja krampis ir piemeklējis, to vari atvieglot, viegli izstiepjot muskuļus. Tomēr, lai atrastu ilgtermiņa risinājumu kāju krampjiem, tev, visticamāk, būs sīkāk jāizvērtē to daudzie iespējamie cēloņi.

Lai krampji kājās netraucētu, pārliecinies, ka baro savu ķermeni ar vajadzīgo un pietiekami atpūties. Tu arī, visticamāk, vēlēsies izslēgt visas problēmas, kas varētu izraisīt krampjus kājās, piemēram, perifēro artēriju slimības vai vairogdziedzera problēmas. Sazinies ar ārstu, ja krampji neļauj veikt ikdienišķas darbības un vingrinājumus vai šķiet, ka tie rodas spontāni, bez nekāda ierosinātāja.

Tālāk lasi portālu “Prevention” un “Health” ekspertu nosauktos galvenos iemeslus, kāpēc kāju krampji rodas, un padomus, kā no tiem atbrīvoties. Viens vai vairāki turpmāk minētie faktori – apvienojumā ar individuālām fizioloģiskajām īpatnībām – varētu izskaidrot, kāpēc tu nakts vidū mosties no šīm velkošajām sāpēm.

Sezonu maiņa

Skota Garisona, MD, PhD, Alberta Universitātes ģimenes medicīnas asociētā profesora, kurš ir publicējis vairākus pētījumus par nakts krampjiem kājās, viens no pētījumiem liecina, ka nakts krampji kājās vasarā piemeklē biežāk nekā ziemā. Lai arī tas neattiecas uz visiem, šo krampju biežumam ir tendence pieaugt jūlija vidū un mazināties janvāra vidū. Ir svarīgi saprast, ka šos muskuļu krampjus izraisa nervu problēmas, nevis muskuļu darbības traucējumi, saka Dr. Garisons. Elektromiogrammas (EMG) testi liecina, ka šos krampjus izraisa nervi, kas izvietoti no mugurkaula līdz kājas lielam.

Kāpēc gan vasara? “Nervu augšana un atjaunošanās vasarā ir aktīvāka, jo ir lielāks D vitamīna līmenis,” skaidro Dr. Garisons. Ķermenis ražo D vitamīnu, pateicoties saules iedarbībai, tāpēc vasarā, kad D vitamīna līmenis sasniedz maksimumu, tas var iesaistīties “paātrinātā” nervu salabošanā, kas varētu izraisīt šos krampjus, viņš saka.

Tags

Krampji Krampji Medikamenti Sievietes veselība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form