Foto: RIA Novosti/Scanpix
Šoruden ērču aktivitātei pēc vasaras krituma atkal vērojama pieauguma tendence, ir palielinājies arī sīko un grūti pamanāmo ērču (nepieaugušo attīstības stadiju) blīvums. Sēņotājiem, ogotājiem un ikvienam, kurš uzturas brīvā dabā, jābūt piesardzīgiem, brīdina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.

Līdz šī gada 1.septembrim SPKC kopumā reģistrēti:

  • 81 ērču encefalīta gadījumi (2014.gadā šai pašā laika periodā –75);
  • 282 Laimas slimības gadījumi (2014.gadā –224);
  • ar ērlihiozi reģistrēti 15 saslimšanas gadījumi (2014.gadā – 7).
Pārnākot mājās no sēņošanas, ogošanas vai pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar noplūktām puķēm un zariem.

Tikai aptuveni 10% no Latvijas populācijas ir vakcinējušies pret ērču encefalītu.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, tāpēc, lai neinficētos ar boreliozi jeb Laimas slimību un ērlihiozi, dodoties brīvā dabā (mežā, krūmājos, nekoptās pļavās):

  • apģērbam jābūt noslēgtam – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā (garākā zālē arī augstāk), tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu tikt zem apģērba;
  • sēņojot un ogojot ieteicams vilkt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu likvidēt;
  • papildus vēlams izmantot arī līdzekļus ērču un odu atbaidīšanai, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots.
  • pārnākot mājās no sēņošanas, ogošanas vai pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar noplūktām puķēm un zariem.
Ja ērce tomēr piesūkusies,
tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, vislabāk to uzticēt ārstam, tomēr gadījumos, kad tas nav iespējams,
ieteicams rīkoties šādi:
  • pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies;
  • ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, to izvelciet, lēni izceļot, ar vienmērīgu un rotējošu kustību;
  • var izmantot diega cilpu - to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, ērci izņem;
  • lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, bet, ja to nav, dezinficējiet rokas pirms un pēc manipulācijas.

SPKC atgādina, ka valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu notiek 27 Latvijas novados, kur pēdējo piecu gadu laikā konstatēta augstākā saslimstība ar ērču encefalītu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!