Speciāliste skaidro cukura diabēta radītos riskus sirds un asinsvadu veselībai
Foto: Shutterstock

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kurai raksturīgs paaugstināts glikozes līmenis asinīs. Tas var izraisīt nopietnus vēlīnos diabēta sarežģījumus un saīsināt mūža ilgumu par 12 līdz 14 gadiem, atklāj Krista Lesiņa, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas rezidente kardioloģijā. Viņa norāda, ka aptuveni 80 procenti cilvēku ar diabētu mirst no sirds un asinsvadu slimībām.

Cukura diabēts rada izmaiņas visos asinsvados, sašaurinot to sieniņas, līdz ar to vieglāk veidojas asinsvadu nosprostojumi jeb trombi. Diabēts ir sistēmas slimība, ietekmējot asinsvadus, tas var skart nervus, sirdi, smadzenes, acis un/vai nieres. Asinsvadi ir kā ceļi, pa kuriem uz audiem tiek nogādātas visas dzīvībai nepieciešamās vielas, ieskaitot skābekli un uzturvielas. Galvenais asinsvadu sieniņu bojātājs cukura diabēta gadījumā ir paaugstinātais glikozes līmenis asinīs.

Galveno triecienu no paaugstināta glikozes līmeņa asinīs saņem endotēlijs – šūnu slānis, kas izklāj asinsvadu iekšējo virsmu. Endotēlija šūnas izdala asinīs hormonus, kuri sašaurina un paplašina asinsvadu caurlaidību. Ja asinīs ir pārāk augsts glikozes līmenis, tad asinsvadus paplašinošie hormoni iet bojā, bet sašaurinošie gluži pretēji – aktivizējas. Tā rezultātā visi asinsvadi sašaurinās, tiek traucēta orgānu apgāde ar skābekli un barības vielām. Vēl vairāk – asinsvadu sašaurināšanās izraisa paaugstinātu asinsspiedienu. Diabēta gadījumā cieš visi asinsvadi, bet ne vienādā mērā. Vienam cilvēkam diabēts izvēlas ietekmēt acu asinsvadus, bet citiem – smadzenes, sirdi vai nieres.

Paralēli hormoniem, kas iedarbojas uz asinsvadu caurlaidību, endotēlijs izdala arī hormonus, kas atbild par asins sarecēšanu. Paaugstināta glikozes līmeņa rezultātā šis hormons veicina arī trombu veidošanos. Asinsvadu sašaurināšanās kombinācijā ar paaugstinātu asinsspiedienu (hipertensiju) un trombu veidošanās risku ir sevišķi nevēlama galvas smadzenēm. Tas var novest pie insulta – pēkšņa pilnīga vai daļēja smadzeņu darbības funkciju zuduma.

Cilvēkiem ar cukura diabētu ir līdz pat sešām reizēm augstāks insulta risks nekā personām bez tā. Savukārt cilvēkus ar diabētu un hipertensiju insults piemeklē divas reizes biežāk nekā cilvēkus tikai ar paaugstinātu asinsspiedienu, bez cukura diabēta. Savukārt cilvēkiem ar otrā tipa cukura diabētu ir gan paaugstināts aterosklerozes risks, gan palielināta citu riska faktoru varbūtība. Tie ir: hipertensija, palielināta ķermeņa masa un dislipidēmija.

Diabēta slimniekiem (neatkarīgi no diabēta tipa) insults attīstās agrīnāk nekā cilvēkiem bez tā. Aptuveni 80 procenti cilvēku ar diabētu mirst no sirds un asinsvadu slimībām. Galvenās sirds un asinsvadu slimību izpausmes ir koronārā sirds slimība, galvas smadzeņu asinsrites traucējumi un kāju asinsvadu ateroskleroze.

Slimības kontrole palīdz mazināt risku

Rezidente norāda, ka galvenais diabēta slimnieku nāves cēlonis ir insults. Tomēr arī cukura diabēta gadījumā var samazināt insulta risku, ir jāpanāk kompensēts cukura diabēts – kontrolēts glikozes līmenis asinīs, normalizēts asinsspiediens, kontrolēta lipidēmija un mikroalbuminūrija. Atbilstoši ārstējot cukura diabētu, ir iespējams attālināt cukura diabēta vēlīnās komplikācijas, saglabāt labu dzīves kvalitāti un darbaspējas.

Pētījumos pierādīts, ka laba diabēta kompensācija, ilgstoši stabils un normālam līmenim tuvs glikozes līmenis asinīs var ievērojami samazināt diabēta vēlīno sarežģījumu attīstības risku un palēnināt diabēta sarežģījumu progresēšanu. Tikpat svarīgi ir ārstēt paaugstinātu asinsspiedienu un paaugstinātu lipīdu (asins tauku, piemēram, holesterīns, triglicerīdu) līmeni asinīs. Cīnoties par cukura līmeņa normalizēšanu, cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām ir būtiski izvairīties no hipoglikēmijas un lietot sirds un asinsvadu veselībai drošus un prognozi uzlabojošus medikamentus.

Apmēram 50 procenti cilvēku cukura diabēta diagnozes noteikšanas brīdī lielajās artērijās jau ir attīstījusies ateroskleroze. Aterosklerozes izraisītās komplikācijas kļūst par biežāko cukura diabēta pacientu nāves cēloni. Aterosklerozes aizkavēšanā un ārstēšanā daudzos pētījumos ir pierādīta statīnu grupas medikamentu efektivitāte, kas pazemina lipīdu, piemēram, zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna, triglicerīdu līmeni asinīs. Cilvēkiem ar aterosklerozi ārstēšanā pievieno acetilsalicilskābi saturošus medikamentus, kas sklerozētajās un citās artērijās neļauj veidoties trombiem. Jāņem vērā, ka medikamenti tiek rūpīgi piemeklēti atbilstoši katra cilvēka individuālajām vajadzībām. Tāpat jāatceras, ka medikamenti sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai prasa disciplīnu – tie ir jālieto regulāri un ilgstoši.

Slikta slimības kontrole nozīmē lielāku dažādu komplikāciju risku, piemēram, sirds, nervu, nieru, smadzeņu asinsvadu bojājumus. Iespējamās slimības komplikācijas ierobežo cilvēku darbaspējas, atstāj ietekmi uz cilvēka dzīves ilgumu, kā arī var novest pie invaliditātes. Komplikācijas var attīstīties vairāku gadu garumā. Jo augstāks glikozes līmenis asinīs, jo lielāks komplikāciju veidošanās risks, kā arī, jo ilgāk cilvēkam ir paaugstināts glikozes līmenis, jo ātrāk komplikācijas var attīstīties. Galvenais nosacījums, lai attālinātu cukura diabēta komplikāciju rašanos un to progresēšanu, ir labi kontrolēts cukura līmenis asinīs.

Source

DELFI Viņa

Tags

Cukura diabēts Diabēts Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca Ateroskleroze Cukura diabēts Insults
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form