Trešdaļa dzīves vēl priekšā – kā rūpēties par veselību un plaukt pēc menopauzes
Foto: Matthew Henry / cc

Ikvienas sievietes dzīvē agrāk vai vēlāk iestājas menopauze, no kuras neizbēgt nevienai. Bieži vien, runājot par šo dabisko procesu, rodas sajūta, ka dāmas par menopauzi domā nelabprāt un tās iestāšanos gaida ar šausmām. Lai gan tā patiesi izmainīs sievietes ikdienu un, iespējams, arī veselību, tomēr tam varam sagatavoties jau laikus – pie pirmajām menopauzes iestāšanās pazīmēm. Lai arī tu būtu gatava jaunajam dzīves posmam, kopā ar "Veselības centra 4" ginekoloģi un dzemdību speciālisti Natāliju Andrejevu skaidrojam būtiskāko par menopauzi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Menopauze ir laiks sievietes dzīvē, kad pēc pēdējām menstruācijām pagājuši ne mazāk kā 12 mēneši un klīniski vērojama olnīcu hormonālās darbības izbeigšanās. Nereti pirms menopauzes iestāšanās sieviete jau vairākus gadus izjūt hormonu radītās pārmaiņas. Šis laiks tiek dēvēts par premenopauzi jeb klimaktēriju, un tā ilgums un izteiktība ir ļoti individuāla.

Parasti sievietēm menopauze iestājas 45–55 gadu vecumā, vidēji no 49 līdz 51 gadam. Ginekoloģe min, ka ir gadījumi, kad novērojamas atkāpes no normas, piemēram, menopauze iestājas priekšlaicīgi – līdz sievietes 40 gadu vecumam. Dažkārt tā ir spontāna, dažkārt dažādu manipulāciju ierosināta – ķirurģiskas iejaukšanās, staru terapijas, noteiktu medikamentu lietošanas dēļ.

Runājot par priekšlaicīgu menopauzi (iestājas, pirms sieviete sasniegusi 40 gadu vecumu), pierādīti faktori, kas to varētu izraisīt, ir smēķēšana, zems ķermeņa masas indekss, veģetārisms. Pāragri menstruālā funkcija var izbeigties arī pēc ārstnieciskām manipulācijām – noteikta apjoma ginekoloģiskām operācijām, staru terapijas, noteiktu medikamentu lietošanas. Taču šajos gadījumos menstruāciju izbeigšanās vai to rakstura maiņa ir paredzama un plānota, par ko sieviete arī tiek laicīgi informēta.

Dažkārt novērojama arī vēlīna menopauzes iestāšanās – sievietēm pēc 55 gadu vecuma. Taču menopauze ir dabisks process, kas skar ikvienu sievieti. Tās neiestāšanās drīzāk sastopama gadījumos, kad sievietes mūžs dažādu iemeslu dēļ ir īsāks par paredzēto menopauzes iestāšanās laiku.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form