Tuvākajās nedēļās varētu pieaugt gripas aktivitāte. Ieteikumi sevis pasargāšanai
Foto: Shutterstock

Lai arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka gripas intensitātes rādītājs joprojām ir zemāks nekā pēdējo piecu sezonu vidējais rādītājs attiecīgajā laika posmā, tuvākajās nedēļās paredzams tā pieaugums, kā arī jau ziņots par pirmo slimības upuri, kas miris komplikāciju dēļ. Kā vienu no efektīvākajiem līdzekļiem sevis pasargāšanai speciālisti iesaka vakcināciju, tomēr ir arī citi veidi, kā pasargāt sevi un citus no slimības. Tāpat veiksmīgai slimības ārstēšanai ir ļoti būtiski to atklāt laikus.

SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Raina Nikiforova stāsta, ka šajā sezonā cirkulē dažādi A tipa un B tipa gripas vīrusi. Lielākā daļa no raksturotajiem gripas vīrusiem ir līdzīgi pagājušajā sezonā Eiropas reģionā cirkulējošiem gripas vīrusiem.

"A tipa gripa salīdzinājumā ar B tipa gripu norit smagāk, tā rezultātā stacionēto pacientu vidū biežāk tiek noteikta A tipa gripa. Turklāt A/H3N2 izraisītā gripa biežāk norit smagā formā gados veciem pacientiem un A/H1N1pdm09 – vidējā vecuma pacientiem," par to, cik bīstama ir gripa šogad, stāsta speciāliste. Viņa norāda, ka to, vai cilvēks ir inficējies ar A vai B tipa vīrusu, ir iespējams noteikt laboratoriski.

"Lielāks gripas vīrusu infekcijas izraisīto komplikāciju risks ir bērniem līdz divu gadu vecumam, grūtniecēm, gados veciem cilvēkiem un personām neatkarīgi no vecuma ar hroniskām sirds, asinsvadu, elpošanas orgānu un citām hroniskām slimībām," piebilst speciāliste.

Atšķirībā no citiem gadiem jau šīs sezonas sākumā dominē nevis kā parasti A tipa gripas vīrusi, bet B tipa gripas vīrusi, kuru izplatība parasti pieaug epidēmiskās sezonas otrajā pusē. Nikiforova stāsta, ka šajā sezonā gripas epidēmija vēl nav sākusies – gripas intensitāte Latvijā līdzīgi kā citās Austrumeiropas reģiona valstīs ir zema. Gripas aktivitāte tuvākajās nedēļās varētu pieaugt, taču, ņemot vērā, ka Latvijā visvairāk ir izplatīts B/Yamagata gripas vīruss, kurš pie mums plaši izplatījies jau pagājušajā sezonā, un A/H1N1pdm vīruss, kurš cirkulējis vairākās iepriekšējās sezonās, visticamāk gripas intensitāte šogad būs zemāka nekā pērn.

Source

DELFI Viņa

Tags

Slimību profilakses un kontroles centrs Gripa Infekciju slimības
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form