Foto: Shutterstock

Lai gan informatīvajā telpā pieejams plašs ieteikumu klāsts veselīga dzīvesveida ievērošanā, kā arī iespējas dzīvot aktīvi, rūpējoties par savu veselību un labsajūtu, ir teju ikvienam no mums, Latvija joprojām ir viena no vadošajām Eiropas Savienības valstīm ēšanas paradumu traucējumu ziņā, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organisation for Economic Cooperation and Development - OECD) apkopotie statistikas dati.

Latvijā gandrīz 17 procenti cilvēku starp pieaugušajiem iedzīvotājiem cieš no aptaukošanās, kas ir galvenais riska faktors, kas ietekmē cilvēka veselību. Kā zināms, līdz ar svara pieaugumu palielinās arī mirstības risks. Pamatā aptaukošanās ir saistīta ar līdzsvaru starp uzņemto un patērēto enerģijas daudzumu, jo enerģijas pārpalikums uzkrājas tauku veidā.

Cilvēkiem tauki uzkrājas dažādi. Pēc taukaudu uzkrāšanās uz noteiktām ķermeņa vietām izšķir trīs aptaukošanās tipus. Vīriešiem visbiežāk novēro abdominālo tipu, kad taukaudi uzkrājas uz vēdera un ķermeņa augšdaļā. Sievietēm biežāk taukaudi veidojas gūžu un gurnu apvidū - tas ir gurnu un gūžu apakšdaļas aptaukošanās tips. Jaukta tipa gadījumā tauki nogulsnējas vienmērīgi pa visu ķermeni.

Vēdera aptaukošanās cēloņi var būt dažādi, to nosakot gan ģenētikai, gan dzīvesveidam. Tomēr nereti aptaukojies viduklis rodas pastiprinātas kortizola jeb stresa hormona izstrādāšanās rezultātā. Tas palielina tauku un cukura daudzumu asinīs, tā sagatavojot organismu gaidāmajai "cīņai" ar stresa izraisītāju. Rezultātā organisms ir gatavs lielai fiziskai aktivitātei, bet, ja tā neseko, visa enerģija tiek pārvērsta liekajos taukos, it kā "atliekot" to gaidāmajām "nedienām".

Jāpiebilst, ka pētījumos arī atklāts, ka pat slaidām sievietēm, kuras regulāri cieš no pastiprināta stresa, ir vairāk tauku tieši vēdera dobumā, jo tur esošajiem taukiem krietni vairāk, kā citās organisma vietās atrodamajiem, ir kortizola receptori.

Kā noteikt, vai vēders ir pastiprināti aptaukojies un liekais svars kļuvis bīstams?

Lai noteiktu, vai tava problēmzona ir viduklis, kā arī, vai liekais svars ir kļuvis par ievērojamu draudu tavai veselībai, tā vietā, lai vadītos pēc vispārinātā priekšstata, ka sievietēm vidukļa apkārtmērs nedrīkstētu pārsniegt 90, bet vīriešiem - 95 centimetrus (sievietēm aptaukošanās risks ievērojami palielinās, vidukļa apkārtmēram pārsniedzot 90 centimetrus, savukārt vīriešiem aptaukošanās risks, kas var radīt vielmaiņas traucējumus,ievērojami palielinās, ja šis skaitlis pārsniedz 100 centimetrus, liecina Latvijas Kardiologu biedrības paustie dati), izmanto kādu vienkāršu paņēmienu, ko piedāvā žurnāls Women's Health!

Lai pārbaudītu, vai liekais svars nav bīstams tavai veselība un pat dzīvībai, mediķi iesaka kādu vienkāršu veidu - izmēri vidukļa proporcionalitāti attiecībā pret tavu auguma garumu!

Paņem auklu, kas ir tikpat gara, cik tavs augums (ja esi, piemēram, 1,75 metrus gara, izvēlies 175 centimetrus garu auklu), pārloki to uz pusēm un aptin sev ap vidukli tā, lai abās pusēs paliktu vienāds auklas garums. Ja aukla ir pārāk īsa un tās gali nepaliek brīvi, ir jāzaudē liekais svars, savukārt, ja auklu vari vēdera centrā brīvi sasiet, tavs svars ir normas robežās.

Ja ir fiksēta aptaukošanās, līdztekus veselīga un aktīva dzīvesveida ievērošanai, uzņemto kaloriju un taukvielu skaita samazināšanai, parūpējies arī par stresa cēloņu piefiksēšanu un to likvidēšanu!

Tāpat kortizola izstrādāšanos normalizēs regulāras, nelielas maltītes, kas kontrolēs asinīs esošā cukura līmeņa izmaiņas.

Ieteicams ēst auzas un pākšaugus, kas pamazām "atbrīvo" ogļhidrātus, uzturot vienmērīgu cukura un enerģijas līmeni organismā. Tāpat palīdzēs lēnāka maltītes ieturēšana, koncentrējoties uz ēdienu, nevis ikdienas problēmām un pienākumiem - pētījumos atklāts, ka tas efektīvi mazina kortizola izstrādāšanos un, attiecīgi, tauku daudzumu uz vēdera.

Tāpat atklāts, ka kortizola līmeni negatīvi ietekmē pārāk ilgi treniņi. Fiziskās aktivitātes, kas ilgst vairāk nekā 45 minūtes, organismā liek izstrādāties stresa hormonam, reaģējot uz slodzes radīto satraukumu. Tāpēc kardio nodarbības ieteicams kombinēt ar jogu, kas nomierinās prātu un atbrīvos ķermeni, iesaka eksperti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!