Vāji muskuļi un nepareizi apavi: plakanās pēdas izraisītāji jebkurā vecumā
Foto: Shutterstock

Esot nemitīgā steigā un kustībā, sāpes kājās vai pēdās, protams, nav vēlamas. Lai gan, šķiet, izplatīts ir uzskats, ka tikai bērniem raksturīga plakanā pēda, kas var izraisīt diskomfortu kājās un apgrūtināt dzīves kvalitāti, pieaugušie nav izņēmums un arī sirgst ar šo pēdu deformāciju. To, kas ir plakanā pēda, kā tā rodas, kā notiek ārstēšana un kādi ir izplatītākie mīti, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas katedras docētāja, VCA ''Aura'' un VCA ''Pļavnieki'' sertificēta tehniskā ortopēde Evita Kučerova.

Plakanā pēda ir pēdas noslogojuma izmaiņas. Pēdai anatomiski ir divas velves – garenvelve un šķērsvelve. No tā arī izriet plakanās pēdas veidi – garenvelves plakanā pēda, šķērsvelves plakanā pēda, garenvelves un šķērsvelves plakanā pēda.

E. Kučerova skaidro, ka parasti kā galveno plakanās pēdas iemeslu min muskuļu un saišu vājumu. "Diemžēl ikdienā mums bieži vien pietrūkst fiziskās slodzes – sēdošs darbs, mazkustīgs dzīvesveids. Otrs plakanās pēdas veidošanās iemesls ir nepareizi apavi. Lai arī cik ērti būtu visi platie apavi, kuros kāja jūtas brīvi, ne vienmēr tā ir labākā izvēle," uzsver speciāliste.

UGG, "Crocs" veida, auduma kediņas un citi šāda tipa apavi nav labākā izvēle, jo kāja (pēda) apavā netiek saturēta, tādēļ pēdai ir tendence kļūt platākai. Var novērot arī potīšu locītavu nestabilitāti, kā arī – ja apavā kāja ir jānotur kaut cik pareizā pozīcijā, tiek sasprindzināti apakšstilba muskuļi, kas var radīt krampjus. Īpaši svarīgi tas ir augošiem bērniem – gan meitenēm, gan zēniem. Tāpat neliela nozīme ir arī iedzimtībai, bet tā nav noteicoša. "Ja ģimenē ir plakanās pēdas gadījumi, vajadzētu veikt pārbaudes pie speciālista, lai kontrolētu un pēc iespējas ātrāk diagnosticētu," aicina E. Kučerova.

Visbiežāk par plakano pēdu tiek runāts, apspriežot dažādas veselības problēmas, kas skar bērnus, taču tehniskā ortopēde skaidro, ka arī pieaugušajiem ir riska faktori, kas var veicināt plakanās pēdas veidošanos. "Maziem bērniem (līdz četru piecu gadu vecumam) ir bērnu fizioloģiskā plakanā pēda, kas ir normāli, jo līdz šim vecumam bērna pēdas vēl tikai veidojas. Pēc piecu gadu vecuma pēdiņai būtu jābūt jau izveidotai. Ja tas tā nav, nepieciešams uzsākt pasākumu kompleksu, lai pēdas iegūtu pareizo anatomisko formu. Savukārt pieaugušajiem plakanā pēda var parādīties, ja pieaug svars, samazinās muskuļu spēks vai ilgstoši tiek valkāti nepareizi apavi."

Source

DELFI Viņa

Tags

Ortopēds Rīgas Stradiņa universitāte Kāju sāpes Plakanā pēda Sievietes veselība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form