Foto: Shutterstock
Lai arī cik ļoti negribas novecot, tas ir dabīgs process, ar kuru agrāk vai vēlāk saskarsimies visi. Vecums maina ne tikai ārējo izskatu, bet arī pašsajūtu, tāpēc jau laicīgi vērts pārskatīt ikdienas paradumus, jo daļa no tiem patiesi veicina novecošanos. Kā pēc iespējas ilgāk gan izskatīties, gan arī justies jaunam, atklāj aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Alīna Fleišmane.

Baudi sauli ar mēru

Pārmērīgi ilga sauļošanās var radīt ne tikai nevienmērīgu iedegumu, tā veicina arī pāragru ādas novecošanos un palielina risku saslimt ar ādas vēzi. Vairāk nekā 90 procenti no ādas bojājumiem izraisa saules ultravioletie stari, kas ievērojami ietekmē arī ādas elastību. Lai ādu pēc iespējas ilgāk pasargātu no grumbu veidošanās, uzturoties saulē, noteikti ir jālieto atbilstošs aizsargkrēms.

Ultravioletais starojums izplatās neatkarīgi no tā, vai debesis ir apmākušās, vai spīd spoža saule. Izvēloties sauļošanās krēmu, jāpievērš uzmanība tā aizsargfaktoram (SPF) – lai pasargātu ādu no priekšlaicīgas novecošanās, SPF ir jābūt vismaz 30. Par piemērotāko ādas aizsargkrēmu vēlams konsultēties ar dermatologu vai farmaceitu. Speciālists spēs ieteikt ne tikai individuāli piemērotu sauļošanās krēmu, bet arī sauļošanās ilgumu, ņemot vērā ādas īpatnības.

Saki "nē" tabakai un alkoholam

Foto: Shutterstock

Smēķēšana veicina ādas dehidrēšanos, kā arī mazina ķermenī esošā C vitamīna un kolagēna daudzumu, kas ir "atbildīgs" par ādas elastību. Līdzīgi kā smēķēšana, arī alkohols dehidrē ķermeni – tas "izsmeļ" ķermenim nepieciešamās barības vielas, kā arī paplašina asinsvadus. Ja arī kādu reizi gadās padoties alkoholisko dzērienu kārdinājumam, pēc tam nepieciešams izdzert pietiekamu ūdens daudzumu (vismaz divus litrus), lai līdzsvarotu zaudēto ūdens apjomu. Nekad nedrīkst jaukt alkoholiskos dzērienus ar enerģijas dzērieniem, jo šī kombinācija var radīt fiziskus un psihiskus traucējumus, piemēram, sirdsklauves, miega traucējumus un neizskaidrojamu satraukumu.

Pievērs uzmanību uzturam

Lai atjaunotu zaudētās kolagēna rezerves, ķermenim ir nepieciešamas olbaltumvielas. Piemēram, brokastīs izvēlies beztauku jogurtu ar svaigām ogām, savukārt pusdienās pagatavo liesu zivi. Trekns ēdiens veicina aptaukošanos, tādēļ ļoti ieteicams pievērst uzmanību ikdienā lietoto tauku veidiem. Jāatceras, ka aptaukošanās nav tikai pieņemšanās svarā, bet arī iespēja saskarties ar tādām slimībām kā insults, diabēts un citām.

Foto: Shutterstock

Jāatceras, ka ne visi tauki ir slikti, piemēram, omega-3 taukskābes, kas atrodamas lasī, valriekstos, kā arī dažādās sēklās, stabilizē nervu sistēmu. Tāpat arī omega-3 taukskābes spēcina kaulus, kas ir nozīmīgi, lai būtu spēks kustēties un uzturēt sevi labā fiziskajā formā. Kauliem palīdzēs arī kalcijs, D vitamīns un atbilstoša fiziskā slodze, piemēram, skriešana, dejošana vai kāpšana pa kāpnēm. Ja ikdienā olbaltumvielas un omega-3 taukskābes neizdodas uzņemt, talkā var ņemt arī uztura bagātinātājus.

Tāpat arī organismu nepieciešams nodrošināt ar antioksidantiem. Antioksidanti cīnās pret brīvajiem radikāļiem jeb molekulām, kas sagrauj organisma šūnas un veicina novecošanos, kā arī ar vecuma saistīto slimību rašanos. Antioksidantus satur, piemēram, salāti, augļi, ogas. Pretnovecošanās pārtikas produkti ādai, kurus iesaka lietot ikdienā, ir auzas, apelsīni, avokado, liesa liellopu gaļa, Briseles kāposti, lasis un vīnogas.

Rūpējies par savu asinsspiedienu

Gadiem ejot, asinsvadi kļūst mazāk elastīgi, un tas ietekmē asinsrites sistēmu. Aptuveni diviem no trim cilvēkiem virs 60 gadu vecuma ir augsts asinsspiediens. Lai saglabātu normālu asinsspiedienu, ir svarīgi veselīgi ēst, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, izvairīties no stresa situācijām un samazināt darba stundas. Lai asinsspiedienu samazinātu, ikdienā uzturā ieteicams lietot melno šokolādi, soju, linsēklas, rozīnes, olīveļļu un jācenšas dzert kafiju bez kofeīna.

Izgulies

Foto: Shutterstock

Miega laikā ķermenis atrodas "atjaunošanās režīmā", kas tam palīdz atpūsties pēc dienas laikā piedzīvotā. Regulārs nogurums veicina pāragru novecošanos, kas nereti rezultējas arī nepievilcīgos tumšos lokos zem acīm. Pilnvērtīgs miegs cilvēkam ir ļoti svarīgs, jo neizguļoties cilvēks konstanti ir noguris, pasliktinās koncentrēšanās spējas un reakcijas ātrums. Lai ļautu ķermenim atpūsties un sagatavoties jaunai dienai, naktī ieteicams gulēt vismaz septiņas, bet labākajā gadījumā – astoņas stundas. Ja tevi moka bezmiegs vai stress, kas neļauj veiksmīgi iemigt, apsver dabīgu produktu, piemēram, nomierinošu zāļu tēju iegādi, kas palīdzēs iemigt.

Piepildi ikdienu ar pozitīvām emocijām

Vislabākais ieteikums, kā strauji nenovecot, ir piepildīt ikdienu ar lietām, kuras rada prieku un sekmē aktīvu dzīvesveidu. Jaunu lietu izmēģināšana, piemēram, dejošanas nodarbības vai nūjošana nodrošinās ne tikai fiziskās aktivitātes, bet arī izraisīs pozitīvas emocijas. Nekad nav par vēlu atrast jaunu hobiju, kuram ļauties ar saviem mīļajiem!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!