Ko kaķis redz, kad skatās spogulī

Ko kaķis redz, kad skatās spogulī
Foto: Shutterstock

Iespējams, daudzi saimnieki jau labi zina, kā viņu mīluļi reaģē, spogulī ieraugot savu atspulgu. Neņem vērā, mēģina skart ar ķepām, šņāc vai uzvedas citādi? Izrādās, kaķi, ticams, spoguļattēlā redz nevis sevi, bet gan citu kaķi.

Vai kaķis atpazīst sevi, redzot atspulgu? Ticams, ka tomēr nē. Interneta dzīlēs atrodami vairāki video, kas pierāda – kaķa satikšanās ar savu atspulgu var nebūt pats patīkamākais notikums mīluļa ikdienā. Piemēram, peļu junkuriņi novērojami, šņākdami uz "svešinieku" viņiem pretī, ar ķepām kasīdami spoguli un pat lēkādami satraukuma dēļ.

Protams, ka nevar noliegt acīmredzamo – kaķi reaģē uz notiekošo, arī uz savu atspulgu spogulī. Taču nevar viennozīmīgi apstiprināt, ka murrātāji saprot – atspulgā redzams viņš pats, nevis cits kaķis. Piemēram, "Cattime" vēstīts, ka šie dzīvnieki visbiežāk izturas agresīvi un ļoti aktīvi, redzot spoguļattēlu. Tā kā dzīvnieki ir ļoti teritoriāli, svešinieku spogulī viņi var mēģināt aizdzīt, šņācot paši uz sevi vai ar ķepām skarot spoguli. Taču, kā rāda internetā publicētie video, spēles ar ķepām var ieilgt un kaķis var ilgstoši kasīt spoguli, pretī saņemot identisku spoguļattēla darbību. Portālā skaidrots, ka neatkarīgie kaķi, līdzīgi kā citi dzīvnieki, bieži vien paļaujas tieši uz smaržu, nevis redzi, nosakot, kas atrodas viņu priekšā. Tādējādi, laikam ritot, kaķis var apjaust, ka pretinieks ir bez smaržas, un spoguli līdz ar visu spoguļattēlu pamest. Nākamajā reizē, viesojoties spoguļa priekšā, kaķis var vairs neizrādīt par to interesi, jo ātri vien apjautīs, ka svešinieks bez smaržas nav viņam ienaidnieks.

Savukārt "Pets4homes" minēts, ka kaķi izteikti reaģē tieši uz kustību. Tamdēļ mīluļi mēdz izturēties lēni un neveikt liekas kustības spoguļa priekšā, gaidot, ko darīs "otrs kaķis". Taču pat paša mazākā kustība var aizsākt strauju ķepu vicināšanu un šņākšanu.

Ko kaķis redz, kad skatās spogulī
Foto: Shutterstock

Dzīvnieku uzvedības speciāliste Diāna Reisa no Hantera koledžas Ņujorkā, ASV, "National Geographic" skaidrojusi, ka ne tikai kaķiem, bet arī citu sugu dzīvniekiem nav viegli sevi atpazīt spogulī, jo šī apziņa prasa zināšanas gan par savu izskatu, gan kustībām, kā arī kognitīvās spējas zināšanas sasaistīt ar acīmredzamo. Arī cilvēka bērniem spēja sevi atpazīt spogulī veidojas vien ar laiku. Tiesa, noteikts, ka atsevišķu sugu pārstāvji, piemēram, delfīni, ziloņi un pērtiķi, apzinās, ka spogulī redz paši sevi.

Par kaķu spējām atpazīt, kas redzams spogulī, vari pārliecināties šeit un šeit. Savukārt par citu dzīvnieku reakciju spoguļa priekšā vari uzzināt šeit.

Source info

MansDraugs.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Saimnieku skola
Mansdraugs iesaka