Iztikas minimums

Iztikas minimums

Iztikas minimums atspoguļo minimālo naudas apjomu, kas vajadzīgs, lai cilvēks varētu izdzīvot. Tā vērtība mainās atbilstoši patēriņa cenu izmaiņām. To aprēķina, lai būtu iespēja konstatēt, kāds ir cilvēka ienākumu un dzīves līmenis, kā arī noteikt – kas ir minimāli nepieciešamais, lai varētu izdzīvot.

Dārza inventāra iztikas minimums
18.marts 2015 11:39
Ja šogad esi nolēmis pirmo reizi pievērsties kārtīga dārza izveidei vai arī vēlies papildināt savus darba rīku krājumus, šis apkopojums palīdzēs saprast, kas ir tās lietas bez kurām nevar iztikt un būs noderīgas dārza darbu veikšanai.
Borščs un speķis - ziemas sezonas iztikas minimums. Sešas receptes dūšas piesiešanai
28.novembris 2014 14:08
Ko tu ziemā gaidi no ēdiena? Pareizi, - tu gribi, lai tas tevi sasildītu. Un kura zupa tev nāk prātā pirmā, domājot par šo gardo, sildošo virumu? Atkal trāpīts - tas ir borščs! Borščs pamatoti tiek uzskatīts par virtuves karali un pavārmākslas prasmju augstāko pilotāžu. Pamatā tā ir dārzeņu zupa, kuras sastāvā ir bietes un kāposti. Izrādās, ka boršču ēda jau Senajā Romā, bet tagad tā tradicionāli ir Ukrainas un Krievijas nacionālās virtuves sastāvdaļa. Pastāv neskaitāmi boršča pagatavošanas veidi - tajā tiek izmantotas gan dažādu veidu gaļas, gan dažādi sālījumi, arī skābēti kāposti, skābētas bietes, āboli un kas tik vēl ne. Ļoti gardu boršču var pagatavot arī nepievienojot ne grama gaļas - viss āķis slēpjas pavāra meistarībā. Svarīgi ir ievērot arī pareizus boršča pasniegšanas likumus. Lai dietologi šoreiz iet ieskrieties - šī zupa ir jābauda ar krietnu karoti trekna skābā krējuma. Un, lai bauda būtu pilnīga, piekožot klāt mutē kūstošu speķa maizi, kura bagātīgi aizdarīta ar zaļumiem. Eh, dzīve tomēr ir skaista!
Ērtas vannasistabas aksesuāru 'iztikas minimums'
12.novembris 2014 15:36
" Vannasistaba daudz ko pastāsta par tās saimnieku, arī to, ko nevēlamies. Ja vannasistabu mēdz izmantot arī viesi, intīmus priekšmetus un tualetes piederumus vēlams uzglabāt slēgtos plauktos vai skapīšos," iesaka dizainere Sjūzena Ārdlija. No funkcionālā viedokļa izdevīgāki ir pie sienas stiprināmi aksesuāri, jo tie neaizņem vietu uz grīdas plaknes vai izlietnes malas, tādējādi atvieglojot telpas uzkopšanu.
Tiesa atļauj 'Nordeka' šoferu streiku; uzņēmums sola – pasažieri necietīs  (14)
07.novembris 2014 13:13
Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa piektdien noraidīja "Nordeka" vadības iesniegto pieteikumu atzīt par nelikumīgu arodbiedrības pieteikto autobusu šoferu streiku. Līdz ar tiesas lēmumu streika pieteikums atzīts par likumīgu. Uzņēmumā sola, ka pasažieriem streika dēļ nav jāuztraucas, jo autobusu kursēšana tiks nodrošināta tāpat kā līdz šim.
Rīgas autoosta nav informēta par reisu atcelšanu 'Nordeka' streiku laikā
06.novembris 2014 20:22
AS "Rīgas starptautiskā autoosta" pagaidām nav sniegta informācija par "Nordeka" reisu atcelšanu streika laikā, informēja autoostā.
Zemo algu dēļ gatavi streikot 22 'Nordeka' šoferi; tiesa protesta akciju vēl var nobloķēt  (22)
06.novembris 2014 16:07
Streikā pret zemo atalgojumu sestdienas, 8.novembra, naktī paredzējuši piedalīties 22 starppilsētu pasažieru pārvadājumu uzņēmuma AS "Nordeka" autobusu šoferi, kuri ir gatavi streikot "līdz prasību pilnīgai vai daļējai apmierināšanai". Tomēr uzņēmuma vadība ceturtdien, 6.novembrī, streika pieteikumu apstrīdējusi Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā, kas lietu izskatīs piektdien, 7.novembrī. Tiesa vēl pieteikto streiku var atzīt par nelikumīgu.
Autoostām Kurzemē nav informācijas par iespējamo reisu atcelšanu 'Nordekas' šoferu streika dēļ  (4)
06.novembris 2014 13:08
Lielākās autoostas Kurzemē pagaidām nav saņēmušas nekādu informāciju par to, vai un kādi autobusu reisi tiks atcelti sestdien paredzētā AS "Nordeka" autobusu vadītāju streika dēļ, noskaidroja aģentūra LETA.
Streikos 'Nordeka' autobusu šoferi  (90)
04.novembris 2014 09:23
Lai protestētu pret zemo atalgojumu, starppilsētu pasažieru pārvadājumu uzņēmuma AS "Nordeka" autobusu šoferi nolēmuši rīkot streiku, portālu "Delfi" informēja arodbiedrības "LABA" valdes priekšsēdētājs Raimonds Gailis.
Mūsdienīgs miteklis stiprajam dzimumam: interjera 'iztikas minimums'  (2)
25.septembris 2014 16:28
Ja esi vecpuisis un rūdīts "vientuļais vilks", tavai mājvietai nav jāizskatās kā no interjera žurnāla vāka nākušai, tomēr tai jābūt gana ērtai un praktiskai, lai radītu māju sajūtu tev pašam un ciemiņiem. Žurnāls "Elle Decor" apkopojis 10 lietas, kurām jābūt katra vīrieša miteklī - un nē, ar alu pilns ledusskapis nav viena no šīm lietām!
12 lietas, ko nekādā gadījumā nedrīkst izmest lielās tīrīšanas laikā  (1)
20.septembris 2014 16:59
Ikvienas pārmaiņas mūsu mājās nes līdzi lietu pārskatīšanas procesu - ir jāizlemj, ko atstāt, no kā atbrīvoties un kuri ir tie priekšmeti, kuri nekādā gadījumā nedrīkst nonākt atkritumu tvertnē. Vai nu tu pārcelies, vai vienkārši veic lielo mājas tīrīšanu, tev noderēs portāla " Good Housekeeping " apkopotais lietu saraksts, kuras pārmaiņu laikā jāsargā īpaši rūpīgi un no kurām atbrīvoties nebūtu ieteicams arī tad, ja vēlies samazināt savā īpašumā esošo mantu skaitu pēc iespējas drastiskāk.
Deniss Senko: Kuram Latvijā dzīvot ir vislabāk?  (18)
01.septembris 2014 11:01
Ir meli, lieli meli un statistika. Ieskatījos Latvijas statistikas datos un, izrādās, ka iztikas minimuma patēriņa grozs vienam iedzīvotājam vairs netiek rēķināts. 2013.gada decembrī tas ir apstājies pie 252,19 eiro mēnesī.
Meitenīgs svaigums un metāla spožums - jaunās rudens sezonas aktuālās grima tendences
18.augusts 2014 16:16
Vairums no mums, klājot ikdienas grimu, modes tendencēm, kas mainās ik sezonu, līdzi neseko, izvēloties to, kas piestāv konkrētajam ādas tipam un arī dzīvesstilam. Tomēr, ja esi gatava izmēģināt ko jaunu, iepazīsties ar "VOGUE" ekspertu ieteikumiem par grima aktualitātēm gaidāmajā rudens sezonā!
Jaunais aprēķinātais minimālā ienākuma līmenis - 129 eiro  (136)
06.augusts 2014 08:05
Latvijā minimālā ienākuma līmeni plānots noteikt 129 eiro vienam ģimenes loceklim. Tas tad arī turpmāk varētu kalpot par atskaites punktu pabalstu, pensiju un citu sociālās palīdzība pasākumu ieviešanai, rosina  Labklājības ministrija .
Iztikas minimums vienam iedzīvotājam decembrī - 252,19 eiro  (32)
17.janvāris 2014 12:03
Pērn decembrī iztikas minimuma rādītājs vienam iedzīvotājam bija 252,19 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Vērtē pats, vai krīze iedzīvotāju makos jau beigusies  (87)
13.janvāris 2014 05:00
Pašmāju un ārvalstu analītiķi joprojām lauž šķēpus par to, vai Latvija krīzi ir pārvarējusi un vai tā saucama par "veiksmes stāstu". Uz jautājumu par to, vai valsts finanses un Latvijas iedzīvotāju dzīve salīdzinājumā ar vistreknāko brīdi - 2007.gadu - ir pasliktinājusies vai uzlabojusies, var atbildēt dažādi: kamēr vidējā oficiālā alga ir augusi, tikmēr darba meklētāju īpatsvars joprojām ir lielāks, lai gan inflācija pāraugusi deflācijā, tomēr par degvielu maksājam krietni vairāk.
Iztikas minimums novembrī sarūk līdz 179,08 latiem  (15)
13.decembris 2013 11:24
Latvijā iztikas minimums novembrī salīdzinājumā ar oktobri samazinājies par 0,14% jeb 25 santīmiem un bija 179,08 lati, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē.
Ar dažu latu pielikumu nevar uzlabot cilvēka dzīvi, uzskata Viņķele  (201)
10.decembris 2013 08:21
Latvijā būtiski jāmaina sociālās drošības sistēma un pieeja, ka ar dažu latu pielikumu var uzlabot cilvēka dzīvi, otrdien Latvijas Radio sacīja labklājības ministra Ilze Viņķele ( V).
Septembrī atkal sācis pieaugt iztikas minimums  (11)
14.oktobris 2013 16:45
Pēc divu mēnešu krituma, septembrī atkal sācis pieaugt iztikas minimums, mēneša beigās sasniedzot 178,13 latus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija.
Lauru Railu Moldovā pārsteidz zemās algas  (27)
10.oktobris 2013 13:08
Rudens sākumā dziedātāja Laura Raila (attēlā) viesojās Moldovā, kur piedalījās Eiropas Savienības projektā Sievietes biznesā . Viņai izdevās apvienot patīkamo ar lietderīgo – gan izglītoties, gan apskatīt dažādus ievērojamus objektus. Visvairāk mūziķe pārsteigta par nabadzīgajiem, bet laimīgajiem moldoviešiem.
Gunta Jēkabsone: Par progresīvo nodokli divās atšķirīgās valodās jeb kāpēc es atbalstu progresivitāti  (158)
10.oktobris 2013 00:02
Runāšu nevis no eksperta pozīcijām, bet no vienkārša iedzīvotāja pozīcijām, kas padzīvojis kādu laiku citā valstī, manā gadījumā, Spānijā, kad cilvēks pierod pie citādas taisnīguma izjūtas, un pēc tam Latvijas fiksētā IIN nodokļa likme (ak, ja tā vēl būtu zema!) sit kā ar āmuru pa pieri un ir kā auksts ūdens spainis uz galvas.
Pētījums: Nabadzība samazina prāta spējas  (29)
16.septembris 2013 09:46
Saskaņā ar žurnālā "Science" publicēto pētījuma rezultātiem, nabadzība negatīvi ietekmē cilvēku kognitīvās spējas, ierobežo viņu apziņu un izveido savdabīgu apburto loku. Ik dienu cīnoties par izdzīvošanu, tiek iztērēti prāta resursi. Visbiežāk no tā baidās vecāka gadagājuma cilvēki.
Otro mēnesi pēc kārtas nedaudz sarūk iztikas minimums  (17)
12.septembris 2013 14:36
Arī augustā nedaudz samazinājies iztikas minimums – no 178,85 latiem jūlijā līdz 177,63 latiem augustā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija.
Marija Kolneja: Aiz krūmiem mežu neredz  (78)
24.augusts 2013 00:02
Strauji tuvojas 7.septembris, kad paredzēta LPF pieteiktā protesta akcija, bet īstas skaidrības par protesta akciju nav, jo pēdējais, kas tika akcentēts medijos, ir domstarpības par indeksācijas slieksni. Latvijas Pensionāru federācijas pieprasītais indeksācijas slieksnis ir 250 lati, bet Labklājības ministrijas un Saeimas apstiprinātais – 200 lati, kas vidēji garantē mazām pensijām pieaugumu vidēji 4 – 5 lati.
Pēc četru mēnešu kāpuma nedaudz sarūk iztikas minimums  (10)
13.augusts 2013 17:19
Pēc četru mēnešu kāpuma par nepilniem diviem latiem samazinājies iztikas minimums, kurš jūlija bija 178,85 lati, liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija.
Kristīne Jarinovska: Cik ilgi jāiet skolā?  (94)
11.augusts 2013 22:34
Izglītības un zinātnes ministrija publiskojusi plānu samazināt pamatizglītības ilgumu uz 8 klasēm. Vidējās ilgumu palielināt šis plāns neparedz, tātad – ierēdņi nopietni apcer izglītības apcirpšanu. Tikai pamatizglītība Latvijā ir obligāta.
Iztikas minimums palielinās ceturto mēnesi pēc kārtas un sasniedz jaunu rekordu  (45)
11.jūlijs 2013 17:32
Jūnijā vēl nedaudz pieaudzis iztikas minimums, sasniedzot jaunu rekordu – 180, 43 latus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Ārlietu ministrs: braukt atpakaļ uz Latviju tautiešiem neļauj arī lepnība  (153)
11.jūlijs 2013 16:04
Viens no iemesliem, kas kavē to tautiešu atgriešanos, kuriem tagadējās mītnes zemēs īpaši nav veicies, varētu būt arī lepnība un kauns, sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ( Reformu partija ).
Iztikas minimums otro mēnesi pēc kārtas sasniedz jaunu rekordu  (49)
14.jūnijs 2013 10:43
Maijā vēl nedaudz pieaudzis iztikas minimums, sasniedzot jaunu rekordu – 177,9 latus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Ašeradens: lielāku pensiju indeksācija apdraudētu ieceri palielināt minimālo algu  (48)
12.jūnijs 2013 08:48
Lai šoruden indeksētu pensijas līdz 250 latiem, ko prasa Latvijas Pensionāru federācija , būtu nepieciešami papildu septiņi miljoni latu, kas apdraudētu plānus no nākamā gada palielienāt minimālās algas un paaugstināt neapliekamo minimumu, trešdienas rītā Latvijas Radio teica Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V).