Foto: Shutterstock

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas eksports uz agresorvalsti nav samazinājies, taču ievērojami mainījusies tā struktūra. Tagad visu, kas nav aizliegts, no Eiropas ved pār Baltijas valstu robežām, tostarp īpaši lielos apjomos – alkoholu. Caur Latviju pēdējo divu gadu laikā vesta arī Krievijas bijušā prezidenta Dmitrija Medvedeva itāļu vīna darītavas produkcija, svētdien ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Krievijas opozīcijas politiķis un aktīvists Aleksejs Navaļnijs publicēja vienu no savām slavenākajām izmeklēšanām "On vam ne Dimon". Tajā viņš parādīja, kā bijušais Krievijas prezidents, tobrīd premjers Dmitrijs Medvedevs valsts uzņēmumu vadībā bija iekārtojis savas uzticamības personas, no tiem aizpludinājis naudu ofšoros un sev sagādājis smalkus īpašumus. Navaļnija atklātās shēmas centrā bija Medvedeva kursa biedrs Iļja Jeļisejevs. Tieši uz Jeļisejeva vārda reģistrēti īpašumi, tostarp mājas, kuras nevar nosaukt nekā citādāk kā pilis, bet kuru patiesais lietotājs ir Medvedevs. Arī Toskānas itāļu vīna un olīvkoku "Fattoria della Aiola".

Raidījums atgādina, ka tagad Navaļnijs miris – visticamāk, nogalināts – Krievijas cietumā. Medvedevs ir Krievijas Drošības padomes vadītāja vietnieks un caur viņu asiņainu karu uzsākusī valsts rietumiem izsaka visagresīvākos kodolkara draudus. Sociālajos tīklos Medvedevs Baltijas valstis sauc par Krievijas provincēm, draud Latvijas prezidentam Edgaram Rinkēvičam ar pakāršanu, izmēda rietumu politiķus.

Baumas par Medvedeva pārlieku lielu mīlestību pret alkoholu ir apsmiekla objekts ne tikai rietumos, bet par Krievijā. Taču sankcijas politiķi nav šķīrušas no viņa Toskānas vīna dārza "chianti". Krievijas muitas deklarācijas rāda, ka pēdējo divu gadu laikā caur Latviju uz Maskavu šis vīns sūtīts vismaz četras reizes.

2022. gada jūnijā Krievijā deklarētas 18 pudeles "Fattoria Della Aiola" vīna. Kā to piegādātājs norādīts Salaspils loģistikas uzņēmums "Wellman Logistics". Saņēmējs – Krievijas firma "Rue de Vin", kas, kā vēsta izdevums "Insider", arī saistīts ar Medvedeva uzticamības personu Jeļisejevu. Sūtījums nosaukts par paraugiem kvalitātes pārbaudei.

Mēnesi vēlāk caur Latviju ceļo vēl 11 pudeles vīna, atkal kā paraugi. Šoreiz to piegādātājs ir SIA "Lionwine". Spriežot pēc firmas interneta mājaslapas tā vairumtirdzniecībā tirgo dažādus vīnus, norādīta arī adrese Rīgā. Adrese izskatās pamesta, lai gan blakus strādājoša uzņēmuma darbinieks saka, ka pāris reizes redzējis tur piebraucam mikroautobusus.

Uzņēmuma īpašnieks ir Vācijas pilsonis Aleksandrs Jusifovs. Latvijas "Lionwine" vīnu piegādā līdzīga nosaukuma kompānijai Krievijā. Pēdējo divu gadu laikā tā caur Latviju importējusi vīnu divu miljonu eiro vērtībā.

Savukārt 2022. gada oktobrī neliels tā paša itāļu vīna sūtījums Krievijā nonāca caur Lietuvu. Bet pagājušā gada janvārī – atkal caur Latviju. Šoreiz iesaistīts Ķekavas loģistikas centrs "MMD Serviss".

"Nekā personīga" izpētījis, ka 2023. gada februārī reģistrēta pēdējā "Fattoria Della Aiola" vīna krava. Bet tā ir arī lielākā – 448 pudeles aptuveni sešu tūkstošu eiro vērtībā. Tāpat kā pirmajā gadījumā tā vesta caur "Wellman Logistics" noliktavu.

Kopš Navaļnija filmas publicēšanas Itāļu vīna darītavā notikušas izmaiņas. Tās prezidents ir Varrenti Alessandro – jurists, kurš Krievijā 2015. gadā Sanktpēterburgas juridiskajā forumā uzstājās ar lekciju par naudas mazgāšanas normu apiešanu. Foruma patrons bija Medvedevs.

Savukārt Jeļisejevs vairs neslēpjas un deklarējis, ka viņam pieder 10% vīna darītavas daļu. Pārējais paslēpts Kipras uzņēmumā "Dockell Limited", kas pašlaik ir likvidācijas procesā. Kipras uzņēmumu reģistrā kā akcionārs norādīta firma "WDT Nominees Limited". Tā deklarējusi, ka ir tikai nominālais īpašnieks, kam šo lomu uzdevis pildīt trasta fonds "Lydia". Par šādu trastu ne Kipras, ne citos reģistros nekas nav atrodams. Itāļu prese vēsta, ka vīna darītavā aizvien par saimnieku sauc Jeļisejevu.

Medvedeva uzticamības personai Jeļisejevam piemērotas sankcijas ASV, Lielbritānijā, Ukrainā uz citur, bet ne Eiropas Savienībā. Tas nozīmē, ka teorētiski uz Jeļisejeva vārda reģistrēto uzņēmumu darbība nav ierobežota, bet bankas, it īpaši Latvijā, maksājumus šādām firmām vai no tām atteiktos apkalpot.

"Mēs rakstījām par uzņēmumu, kas saistīts ar Oļegu Osinovski, ko, manuprāt, latvieši arī pazīst. Ar viņu saistīts uzņēmums no Krievijas eksportēja dzelzs rūdu, kas piederēja oligarham Ališeram Usmanovam. Tas bija milzu skandāls. Iemesls, kādēļ finālā šis bizness beidzās, bija ASV sankcijas, nevis Eiropas Savienības sankcijas," raidījumam sacīja Igaunijas "Delfi" pētnieciskais žurnālists Martins Laine.

"Wellman Logistics" apstiprina, ka tā noliktavā 2022. gada jūnijā un decembrī piegādāts "Fattoria Della Aiola" vīns muitas procedūru kārtošanai. Kopumā apstrādātas 630 pudeles.

Šis loģistikas uzņēmums ir daļa no Igaunijas holdinga, kas pieder uzņēmējam Ivo Tahkam.

"Wellman" atteicās izpaust, kurš ekspeditors apstrādājis Medvedeva "chianti" un veicis maksājumus par tiem. Šī informācija esot konfidenciāla. Valsts uzņēmumu dienesta muita gan skaidro, ka pienākums ievērot sankcijas ir visiem uzņēmumiem, kas iesaistīti preču pārvietošanā.

"Tas ir diezgan populārs un veiksmīgs bizness. Viņi eksportē uz valstīm visā Eiropā, un vēsturiski viens no viņu galvenajiem tirgiem ir bijusi Krievija. 2023. gada sākumā Igaunijā bija neliels skandāls saistībā ar "BonBon", jo atklājās, ka viņi atvēruši veikalu Sanktpēterburgā. Tolaik Ivo Tahks skaidroja, ka viņš savu "BonBon" biznesu Krievijā ir pārdevis," skaidro Igaunijas "Delfi" pētnieciskais žurnālists Martins Laine.

Zīmola veikalos tiek pārdota Igaunijā ražota veļa. Un, kā liecina Igaunijas presē publicētas fotogrāfijas, arī Sanktpēterburgas veikalā tirgotajiem produktiem kā ražotājvalsts norādīta Igaunija.

Pēdējo divu gadu laikā caur uzņēmumu "Wellman Logistics" uz Krieviju eksportētas preces 112 miljonu ASV dolāru vērtībā. Lielākā daļa no kravām ir alkohols un sadzīves tehnika.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!