Foto: F64

Lai gan Uģis Magonis ar akcionāra lēmumu ir atbrīvots no valstij piederošā "Latvijas Dzelzceļa" (LDz) valdes priekšsēdētāja amata, no uzņēmuma prezidenta amata viņš ir atstādināts uz izmeklēšanas laiku.

Patlaban LDz prezidenta pienākumus pilda kompānijas viceprezidents Aivars Strakšas.

"Valdes priekšsēdētāja amatā personu ieceļ akcionārs, savukārt, LDz prezidenta amats ir pašas kapitālsabiedrības darba līgumattiecības ar konkrētā amata pienākumu veicēju, un šīs darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums, attiecīgi LDz valdei ir jāievēro likumā noteiktās prasības jebkura darbinieka atbrīvošanai no amata. (..) Šāda situācija ir atbilstoša Latvijas tiesību aktiem, un LDz prezidenta darba līgums savulaik ir saskaņots ar akcionāru," aģentūrai BNS skaidroja kompānijā.

Pēc LDz vēstītā, kompānijas prezidentam jāveic uzņēmuma un atkarīgo sabiedrību vispārējā un komercdarbības vadība, interešu pārstāvība starptautiskajās organizācijās. Prezidenta tiešs pienākums ir pārraudzīt Personāla, Komunikācijas, Drošības, Ārējo sakaru direkciju, Iekšējā audita un Projektu vadības daļu realizētās politikas, kā arī uzraudzīt un kontrolēt attīstības un vispārējās tehniskās ekspluatācijas jautājumus, pārraudzīt koncerna iekšējā audita un iekšējās drošības procesu īstenošanu.

Uzņēmuma ir arī Prezidentu padomes birojs, kura galvenie uzdevumi ir nodrošināt sabiedrības Valdes, Prezidentu padomes, kā arī Direktoru padomes un Akcionāru sapulces darbības atbalstu atbilstoši LDz tiesību aktiem. Tāpat biroja uzdevumos ietilpst LDz Maskavas pārstāvniecības darba nodrošināšana, kā arī konsultatīvs un organizatorisks darbs prezidentu padomes locekļu vizīšu nodrošināšanai Latvijā un ārvalstīs.

Jau rakstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis kriminālprocesu pret Magoni par kukuļa lielā apmērā piedāvājuma pieņemšanu. Patlaban Magonis atrodas apcietinājumā.

KNAB pārstāve Laura Dūša iepriekš aģentūru BNS informēja, ka kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma panta daļas par kukuļa - materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, ja pārkāpums izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts.

Par šo pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz 10 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Pēc Dūšas teiktā, kriminālprocesa ietvaros iegūto pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka kukulis saņemts saistībā ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" (LDz RSS) iepirkumu.

KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks iepriekš norādījis, ka lietas ietvaros veiktas vairāk nekā 10 kratīšanas un nopratinātas vairākas personas

Portāls "Diena.lv" iepriekš ziņoja, ka iespējams, Magonis tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā LDz RSS nesenu daudzmiljonu iepirkumu - četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest".

Iepirktās lokomotīves bijušas dažādā stāvoklī un to cena atšķīrusies, bet katra no četrām lokomotīvēm maksājusi ap diviem miljoniem eiro un vairāk. Divas no četrām iepirktajām dīzeļlokomotīvēm jau piegādātas. "LDz RSS" iepirkums par četru 2TE116 sērijas lietotu dīzeļlokomotīvju iegādi noslēdzās šā gada 7.aprīlī, tajā bijuši divi pretendenti un uzvarējis "Skinest", kas ir arī viens no galvenajiem lokomotīvju rezerves daļu piegādātājiem LDz, pateicoties uzņēmuma līgumiem ar ražotājiem Krievijā, raksta "Diena.lv".

Osinovskis Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR uzsvēris, ka konkurss par lokomotīvju iepirkumu noticis pēc visiem noteikumiem.

Ziņots arī, ka KNAB 6.augusta vakarā veica kratīšanu Magoņa darba vietā, un viņš aizturēts, ar automašīnu atgriežoties no Igaunijas. LDz vadītājs no amata 7.augustā tika atbrīvots, un par viņa pienākumu izpildītāju iecelts LDz līdzšinējais valdes loceklis Aivars Strakšas.

"Lursoft" informācija liecina, ka Magonis bija LDz valdes priekšsēdētājs kopš 2005.gada. No 2003.līdz 2005.gadam vadījis LDz padomi.

LDz pieder valstij. Tā koncerns nodarbojas ar kravu pārvadājumiem pa dzelzceļu un uztur infrastruktūru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!