Foto: Pixabay

Top 100 Latvijas straujāk augošo uzņēmumu apgrozījums kopš 2019.gada audzis teju 9,2 reizes, liecina "Lursoft" veiktais pētījums. Pērn šajā sarakstā iekļuvušie uzņēmumi kopā apgrozīja 948,66 milj. eiro, pēc nodokļu nomaksas gūstot 126,53 milj. eiro lielu peļņu. Top 100 straujāk augošie uzņēmumi 2021.gadā nodrošināja 2480 darba vietas.

Lai Latvijas svētku nedēļā izceltu uzņēmumus, kas ar savu darbību pierādījuši, ka Latvijas uzņēmumiem ir izaugsmes potenciāls, "Lursoft" apkopojis 2021.gadā straujāk augušo uzņēmumu Top 100 sarakstu. Tajā atrodami lielākoties vēl maz zināmi uzņēmumi, taču to vidū ir arī kompānijas, kuras pat pēc vairāku gadu darbības aizvien spēj uzrādīt vērā ņemamu izaugsmes lēcienu.

Sarakstā uzņēmumi sarindoti pēc lielākā apgrozījuma pieauguma pret 2019.gadu. Lai uzņēmums tiktu iekļauts sarakstā, tam jāatbilst vairākiem kritērijiem:
• rentabilitātes koeficientam jābūt lielākam par 4;
• uzņēmumam jābūt pozitīvam pašu kapitālam;
• laika posmā no 2019.gada līdz 2021.gadam tas strādājis ar peļņu;
• uzņēmums ir PVN maksātājs;
• tas nav reģistrēts maksātnespējas process;
• tam ir aktīvas amatpersonas.

Neveikmes neaptur

Lai uzņēmums iekļūtu jaunākajā straujāk augošo uzņēmumu sarakstā, tā apgrozījumam pret 2019.gadu bija jāaug par vismaz 312,4%, kā tas ir 2011.gadā dibinātā lidaparātu daļu vairumtirgotāja SIA "Rigmo" gadījumā. Lai gan 2019.gadā tas apgrozījums saruka līdz 0,75 milj. eiro, turpmākajos gados tas pakāpeniski audzis, pērn sasniedzot jau 3,09 milj. eiro, kas ir labākais rezultāts visā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē.

Līdz pat 2016.gadam SIA "Rigmo" strādāja ar zaudējumiem, tāpēc sākotnējo darbības jomu – metāla konstrukciju ražošanu – tas nomainīja uz lidaparātu daļu vairumtirdzniecību un lidaparātu resursu pagarināšanu, vienlaikus slēdzot metāla konstrukciju ražošanu un pārdodot gan ražošanas telpas, gan arī iekārtas. Kopš 2017.gada SIA "Rigmo" strādājis ar peļņu.

Iesniegtajā vadības ziņojumā par 2021.gadu SIA "Rigmo" norādījis, ka arī tā darbību pēdējos gados ietekmējusi Covid-19 pandēmija. "Neskatoties uz vispārējo ražošanas resursu cenu paaugstinājumu, lielu spiedienu uz pakalpojumu cenu no klientu puses, uzņēmums turpināja savu darbību. 2021.gadā vairākus mēnešus bija vērojams apgrozījuma kritums, taču spējām pārorientēties, kā rezultātā apgrozījums pagājušajā gadā pieauga par 73,18%, pārsniedzot 3 milj. eiro," teikts uzņēmuma vadības ziņojumā.

"Lursoft" dati liecina, ka no Top 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem teju trešdaļa tāpat kā SIA "Rigmo" pārstāv tirdzniecības sektoru.

Trešdaļa – tirdzniecībā

Top 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušie tirdzniecības sektora pārstāvji 2021.gadā kopā apgrozījuši 430,64 milj. eiro, kas veido 45% no šo uzņēmumu kopējā apgrozījuma. Kopš 2019.gada to kopējais apgrozījums audzis par 971,19%. Jānorāda gan, - lai arī skaitliskā ziņā visplašāk pārstāvētā nozare, darbinieku skaita ziņā tai priekšā aizsteigusies gan veselības aprūpe (Top pārstāvēta vien ar 2 uzņēmumiem), tāpat arī IKT, apstrādes rūpniecības un būvniecības jomas.

Straujāk augošais apgrozījums no visiem Top 100 sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem reģistrēts nekustamo īpašumu jomai. "Lursoft" pētījuma dati gan liecina, ka starp Top 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem iekļuvis tikai viens šīs nozares uzņēmums – SIA "Vinsa". Ar 8077,1% apgrozījuma pieaugumu pret 2021.gadu tas ierindojies 100 straujāk augošo uzņēmumu saraksta 2. pozīcijā. Šis Lietuvas kapitāla uzņēmums strauju apgrozījuma lēcienu piedzīvoja tieši 2021.gadā, jo vēl iepriekšējos gados tā apgrozījums bija vien nedaudz virs 100 tūkst. eiro. Analizējot "Lursoft" izziņas datus, redzams, ka SIA "Vinsa" šobrīd reģistrējusi četrus iznomājamos objektus Rīgā – telpas Avotu ielā 18, Pūpolu ielā 13, kā arī divus objektus Dzirnavu ielā. Pagājušo gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,08 milj. eiro lielu peļņu.

Vēl straujāks apgrozījuma kāpums kopš 2019.gada bijis vien saraksta līderim SIA "BTT", kuram, gluži tāpat kā SIA "Vinsa", tieši 2021.gadā bijis būtisks apgrozījuma kāpums. Vēl 2019.gadā uzņēmums apgrozīja 181,25 tūkst. eiro, 2020.gadā rādītājs palielinājās līdz 668,01 tūkst. eiro, taču pagājušajā gadā sasniedza uzreiz 18,84 milj. eiro. SIA "BTT", kas nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu, 2021.gadā radās iespēja paplašināt saimniecisko darbību, jo izsoles rezultātā tika noslēgti līgumi par tiesībām izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un saņemt dabasgāzes iesūknēšanas, glabāšanas un izņemšanas pakalpojumu. Vienlaikus uzņēmumam radās arī iespēja pašam iegādāties dabasgāzi un to realizēt.

Šogad SIA "BTT" plāno uzlabot un nostiprināt savas pozīcijas tirgū, iespēju robežās palielinot elektroenerģijas un siltumenerģijas pārdošanas apjomus.

"Lursoft" izpētījis, ka SIA "BTT" vienīgajam kapitāldaļu turētājam Edgaram Mustapam pieder arī SIA "E-genitor" un SIA "Red Riga", pēdējais no tiem reģistrēts vien šogad maijā.

Reģionu sniegums

Lai gan abi saraksta līderi SIA "BTT" un SIA "Vinsa" reģistrēti Rīgā, TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvuši arī uzņēmumi, kas reģistrēti ārpus galvaspilsētas.

"Lursoft" apkopotie dati atklāj, ka nedaudz vairāk nekā puse, t.i., 55 uzņēmumi reģistrēti Rīgā, vēl 21 Pierīgā. Gan Kurzemi, gan arī Vidzemi topā pārstāv 7 uzņēmumi, savukārt Zemgali un Latgali – 5. Jānorāda, ka, salīdzinot ar pagājušā gada topu, Rīgas uzņēmumu pārstāvība straujāk augošo uzņēmumu Top 100 sarakst samazinājusies, jo vēl 2020.gada topā bija atrodami 65 galvaspilsētas uzņēmumi.

No reģioniem visaugstāk Top pārstāvēta Kurzeme. Ventspils uzņēmumam SIA "Comar", kas nodarbojas ar kuģu aģentēšanu, straujāk augošo uzņēmumu sarakstā izdevies ierindoties 13. pozīcijā, tā apgrozījums kopš 2019.gada audzis par 1047,65%. "Lursoft" Multi atskaites dati rāda, ka vēl 2019.gadā tas apgrozīja 275,11 tūkst. eiro, 2020.gadā jau 2,45 milj. eiro, savukārt pērn tā apgrozījums palielinājās līdz 3,16 milj. eiro. Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA "Comar" norādīja, ka pagājušajā gadā tā apstrādāja 33 sauskravu kuģus. Lai paplašinātu savu darbību, uzņēmums arī noslēdzis līgumu ar "Asko Trade PTE.Ltd" par akmeņogļu piegādi, veica mārketinga pētījumus, ieskaitot līgumu noslēgšanu par starpniecības pakalpojumiem, kas arī ļāva uzņēmumam palielināt ienākumus. Jāpiebilst, ka SIA "Comar" arī gadu iepriekš bija izdevies ierindoties straujā augošo uzņēmumu topā, tiesa, gada laikā tas sarakstā noslīdējis par 6 pozīcijām uz leju.

Straujāk augošo uzņēmumu topā Ventspili pārstāv arī saraksta 95. pozīcijā esošais SIA "Triz Trade".

Vidējais vecums – 7 gadi

"Lursoft" aprēķinājis, ka sarakstā iekļuvušo uzņēmumu vidējais vecums ir 7 gadi, vienlaikus Top 100 sarakstā atrodami arī komersanti, kuru darbības vēsture sasniedz jau vairākus gadu desmitus. Piemēram, Krāslavā esošais SIA "Medserviss" reģistrēts jau 1993.gadā, taču straujo uzrāvienu tas piedzīvojis tieši pēdējos gados. "Lursoft" dati rāda, ka 2020.gadā ārstu prakse SIA "Medserviss", salīdzinot ar 2019.gadu, palielināja apgrozījumu par 43,40%, bet 2021.gadā tas auga vēl par teju 200%, sasniedzot jau 3,4 milj. eiro. Straujais apgrozījums panākts pateicoties SIA "Medserviss Plus" un SIA "Limed Serviss" pievienošanai uzņēmumam un piedāvāto pakalpojumu klāsta paplašināšanai.

Divas vietas par SIA "Medserviss" augstāk straujāk augošo uzņēmumu sarakstā atrodas arī otrs Top iekļuvušais medicīnas nozares uzņēmums SIA "Centrālā Laboratorija". Kopš 2019.gada uzņēmuma apgrozījums audzis par 331,43%. Covid-19 pandēmija, kas daudziem uzņēmumiem bija smags izdzīvošanas periods, SIA "Centrālā Laboratorija" bija iespēju laiks, kā rezultātā uzņēmumam izdevies strauji audzēt gan apgrozījumu, gan arī peļņu. "Lursoft" dati rāda, ka vēl 2019.gadā SIA "Centrālā Laboratorija" apgrozīja 16,03 milj. eiro, bet pagājušajā gadā uzņēmuma apgrozījums bija pieaudzis jau līdz 69,16 milj. eiro, savukārt peļņa pēc nodokļiem, sasniedzot 21,68 milj. eiro, bija teju 10 reizes lielāka nekā 2019.gadā.

SIA "Centrālā Laboratorija" ieņēmumi strauji auguši, jo uzņēmums iesaistījās Covid-19 paraugu pieņemšanā un testēšanā visā valsts teritorijā. Uzņēmums iegādājās NMS laboratorijas daļas Kurzemes reģionā un paplašināja paraugu pieņemšanas filiāles.

SIA "Centrālā Laboratorija" plāno investēt jaunas laboratorijas ēkas būvniecībā, jaunu testēšanas metožu ieviešanā un laboratorijas automatizācijas procesa ieviešanā. Šobrīd, balstoties uz "Lursoft" pieejamajām ziņām, SIA "Centrālā Laboratorija" reģistrētas jau 92 struktūrvienības.

Starp Top 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem SIA "Centrālā Laboratorija" 2021.gadā bija trešais lielākais apgrozījums un lielākā peļņa, pierādot, ka arī uzņēmumiem ar ilgstošu darbības pieredzi un jau vērā ņemamu apgrozījuma līmeni ir iespējama strauja izaugsme.

Vēl lielāks apgrozījums nekā SIA "Centrālā Laboratorija" starp Top 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem pērn bijis SIA "AMV Bunker Ltd" (286,16 milj. eiro) un SIA "Inter Rao Latvia" (193,47 milj. eiro).

Mazāk nekā 10 darbinieki

Top 100 straujāk augošie uzņēmumi 2021. gadā kopā nodarbināja 2480 darbiniekus. Lielākais darba devējs starp šiem uzņēmumiem ir jau iepriekš pieminētā SIA "Centrālā Laboratorija", kurā pērn strādāja 743 darbinieki. Kopš 2019.gada nodarbināto skaits uzņēmumā audzis teju par 300 darbiniekiem.

Vērā ņemams darbinieku skaita pieaugums kopš 2019.gada ir arī IKT sektorā strādājošajam SIA "Printify Development", kas jaunākajā straujāk augošo uzņēmumu topā atrodas 57. pozīcijā. Uzņēmuma apgrozījums kopš 2019.gada audzis par 450,73%, savukārt darbinieku skaits – par 203 strādājošajiem.

SIA "Printify Development" nodarbojas ar tā mātes uzņēmumam "Printify Inc" piederošās tiešsaistes platformas "Printify" darbības nodrošināšanu, tostarp veic programmatūras izstrādi, uzturēšanu, uzlabošanu un testēšanu, kā arī portāla darbības nodrošināšanu. Papildu iepriekšminētajam, 2021.gadā uzņēmums darbojās arī kā tiešsaistes platforma, kas piedāvā individuāli apdrukātu produktu pakalpojumus no vairākiem drukas pakalpojumu sniedzējiem. Pērn, salīdzinot ar gadu iepriekš, SIA "Printify Development" apgrozījums audzis par teju 10 milj. eiro, sasniedzot jau 17,1 milj. eiro, savukārt tā peļņa pēc nodokļu nomaksas pieauga līdz 1,34 milj. eiro.

Jānorāda, ka tikai SIA "Printify Development" un SIA "Centrālā Laboratorija" no Top 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem aizvadītajā gadā nodarbināja vairāk nekā 100 darbiniekus. Vidēji katrs topā iekļuvušais uzņēmums 2021.gadā bija darba devējs 7 strādājošajiem, savukārt kopš 2019.gada kopējais nodarbināto skaits straujāk augošajos uzņēmumos palielinājies par 135,29%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!