Foto: LETA
Valsts policijas (VP) sāktajā kriminālprocesā saistībā ar AS "Latvijas Krājbanka" ("Krājbanka") konstatēto līdzekļu iztrūkumu ir aizturēta virkne bankas augstāko amatpersonu, tostarp arī "Krājbankas" prezidents Ivars Priedītis, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, kuru apstiprināja Priedīša advokāts Saulvedis Vārpiņš.

Sīkākus komentārus Vārpiņš pagaidām nevarēja sniegt, jo ir aizņemts procesuālajās darbībās.

Ar pašu Priedīti aģentūrai LETA otrdien nav izdevies sazināties.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Krājbankas" valdē strādā Priedītis, kurš pilda valdes priekšsēdētāja pienākumus, Mārtiņš Zalāns, Svetlana Ovčiņņikova, kā arī Dzintars Pelcbergs. Savukārt bankas padomē strādā Krievijas un Lietuvas iedzīvotāji - Raimonds Baranausks, kurš ir priekšsēdētājs, Aleksandrs Antonovs, Naglis Stanciks, Oļegs Suhorukovs un Vladimirs Antonovs.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (ZRP) žurnālistiem apliecināja, ka Valsts policijā ir sākts kriminālprocess aizdomās par iespējamām noziedzīgām darbībām Latvijas Krājbankā. Tomēr viņš atteicās sniegt informāciju par iespējamajiem aizturētajiem, norādot, ka valdības sēdē otrdien pēcpusdienā piedalīsies Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis, kurš pēc tam varētu vairāk pastāstīt par šī procesa ierosināšanu un virzību.

Kozlovskis uzsvēra, ka kopš FKTK paziņojuma par bankas darbības apturēšanu tiek darīts viss, lai saglabātu tās aktīvus, un tāpēc neesot pamata bažām, ka noguldītāji savu naudu varētu nesaņemt.

VP priekšnieks ģenerālis Ints Ķuzis sacīja, ka saistībā ar "Krājbankas" krīzi viņš otrdien dosies uz Ministru kabinetu, lai slēgtā sēdē pārrunātu visu jaunāko informāciju.

Ķuzis informāciju par sākto procesu sola sniegt pēc plkst.14.

Kā ziņots, saistībā ar "Krājbankā" konstatēto līdzekļu iztrūkumu VP ir sākts kriminālprocess, apstiprināja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Laura Pakalne.

Viņa norādīja, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir informējusi prokuratūru par "Krājbankā" konstatēto līdzekļu iztrūkumu. Saistībā ar to VP ir sākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma (KL) 196.panta 2.daļas, bet prokuratūra pār šo procesu veic uzraudzību, piebilda Pakalne.

KL 196.panta 2.daļā paredzētais noziedzīgais nodarījums ir uzņēmuma vai organizācijas atbildīga darbinieka vai pilnvarotas personas mantkārīgā nolūkā izdarītas tīšas darbības, ļaunprātīgi izmantojot savas pilnvaras vai tās pārsniedzot, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums uzņēmuma, organizācijas vai ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm.

Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai mantas konfiskāciju, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 120 minimālajām mēnešalgām (24 000 latu).

Sīkākus komentārus Pakalne pagaidām nesniedza, aicinot vērsties VP, kas ir šī procesa virzītāja.

VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Lita Juberte pagaidām nevarēja apstiprināt, vai policijas lietvedībā ir šāds kriminālprocess, taču viņa solīja tuvākajā laikā to noskaidrot.

Tikmēr neoficiāla informācija, kas ir aģentūras LETA rīcībā, liecina, ka pagājušajā nedēļā nozīmīgi naudas līdzekļi - vairāki desmiti miljonu latu - pārskaitīti prom no "Krājbankas". Tas arī mudinājis likumsargus un finanšu tirgus uzraugus rīkoties tik strauji un ierobežot bankas darbību.

Kā ziņots, FKTK padome pirmdien nolēma apturēt visu "Krājbankas" finanšu pakalpojumu sniegšanu. Šāds lēmums pieņemts, jo bankā konstatēts līdzekļu iztrūkums, par ko informēta Ģenerālprokuratūra, informēja FKTK.

FKTK nolēmusi apturēt arī "Krājbankas" valdes un padomes darbību un iecelt bankā FKTK pilnvarnieku grupu, kas veic bankas pārvaldīšanu un ir pārņēmusi valdes un padomes tiesības. Par pilnvarnieku grupas vadītāju iecelts FKTK priekšsēdētājas vietnieks Jānis Brazovskis.

FKTK pārstāve Ieva Upleja apstiprināja, ka FKTK lēmums apturēt bankas darbību attiecas arī uz bankas ikdienas saimniecisko darbību. "Banka patlaban nedrīkst veikt nekādus maksājumus, tostarp savu rēķinu apmaksu par saņemtajiem komunālajiem un citiem pakalpojumiem," skaidroja Upleja.

Kā novēroja aģentūra LETA, otrdien ir slēgtas "Krājbankas" filiāles, nedarbojas "Krājbankas" bankomāti, nav iespējams norēķināties ar "Krājbankas" izdotajām maksājumu kartēm, kā arī nevar veikt darījumus "Krājbankas" internetbankā. Līdz ar to cilvēki, kuriem alga vai pensija tikusi pārskaitīta uz "Krājbankas" kontu, pagaidām ar šo naudu rīkoties nevar.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!