Foto: LETA
Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimševičs trešdien Vācijā iedarbinājis naudas izgatavošanas iekārtu, kura sākusi kalt Latvijas eiro monētas, ziņo centrālā banka.

Latvijas eiro monētas, kas nepieciešamas pārejai un pirmajam apgrozības gadam, tiks kaltas divās Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuves ražotnēs - Štutgartē un Karlsrūē.

Monētām Eiropas puse - tā, kurā redzams arī tās nomināls, - visās eirozonas valstīs ir vienāda, bet nacionālās puses - atšķirīgas. Apgrozībā eirozonā ir astoņu dažādu nominālu eiro un centu monētas - 1 un 2 eiro un 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centi. Tātad nomināli ir tādi paši kā lata un santīmu monētām.

Latvijas eiro monētu dizains tika izvēlēts tautas ideju konkursā 2004.gadā, kurā par labāko atzina jēkabpilietes Ilzes Kalniņas priekšlikumu. Šaurāk nekā iecerēts, tomēr viņas doma saglabājas arī apstiprinātajos paraugos: eiro rotās Latvijas naudas dizaina lepnums - pieclatnieka tautumeita, bet centus - lielais un mazais Latvijas ģerbonis.

Pasākumā Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē piedalījās šīs federālas zemes Finanšu ministrijas valsts sekretārs Ingo Rusts, kaltuves vadība, kā arī Latvijas eiro monētu sagatavju ražotājfirmu pārstāvji. Monētu ražošanas sākšanu iemūžināt bija aicinātas arī Latvijas lielākās televīzijas, kā arī vairāku Vācijas mediju pārstāvji.

Uzrunājot sanākušos, Rimšēvičs uzsvēra, ka šis ir ļoti nozīmīgs brīdis Latvijai. Ceļš līdz eiro ieviešanai bijis ilgs – desmit gadi kopš Latvijas pievienošanās ES. Latvijas Bankas prezidents norādīja, ka sadarbība ar Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvi ir bijusi ļoti sekmīga, un tas ļauj ar optimismu skatīties nākotnē.

Kaltuves direktors Peters Hūbers atzina, ka Latvijas Banka ir ļoti prasīgs klients, bet Bādenes-Virtembergas kaltuvei ir pietiekami pieredze un profesionālās zināšanas, lai spētu strādāt ar pašiem sarežģītākajiem pasūtījumiem. Iepriekš kaltuve sadarbojusies ar Latvijas Banku gan īpašo vienlatnieku, gan apgrozības monētu kalšanā.

Kopumā divās Bādenes-Virtembergas kaltuvēs nokalti 12 miljardi eiro monētu. 20 naudas preses paredzētas apgrozības monētu kalšanai, astoņas – kolekciju monētām un medaļām.

Latvijas Bankas 2012.gada rudenī izsludinātā konkursā tika noskaidrots, ka Latvijas eiro monētas kals Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuve Vācijā. Tā jau kalusi arī vairākas lata apgrozības monētas, piemēram, abus 2012.gada īpaša dizaina vienlatniekus ar ezi un Ziemassvētku zvaniņiem, kā arī gandrīz pusi no visām Vācijas eiro monētām.

Katru gadu katra dalībvalsts var izlaist arī divas īpašās (piemiņas) 2 eiro monētas, kas veltītas valsts, Eiropas pasaules nozīmes notikumiem. Papildus var tikt izlaista vēl viena 2 eiro monēta kāda kopēja Eiropas Savienības valstu projekta ietvaros.

Pievienojoties eirozonai, Latvijas Banka nodrošinās pāreju uz eiro kā maksāšanas līdzekli gan skaidrā, gan bezskaidrā naudā, lai bez pārrāvuma turpinātu raitu naudas apriti valstī. Procesa redzamākā, kā arī izmaksu ziņā nozīmīgākā daļa ir banknotes un monētas - tiks organizēta Latvijas eiro monētu kalšana, piegāde, tāpat arī banknošu piegāde Latvijas Bankai un tālāka banku nodrošināšana ar skaidro naudu. Tas kopumā izmaksās 12,2 miljonus latu.

Skaidrās naudas daudzums apgrozībā 2012.gada beigās bija 1,2 miljardi latu. Kopumā būs jāapmaina 488 miljoni monētu (73 miljonu latu vērtībā) un 59 miljoni banknošu (1,16 miljardu latu vērtībā).

Lai nodrošinātu gan apgrozībā esošo lata monētu nomaiņu, gan rezervi eiro aprites nodrošināšanai 2013. un 2014.gadā, būs nepieciešami 400 miljoni dažāda nomināla eiro monētu. Svara vienībās izsakot, tās ir ap 1600 tonnas, liecina Centrālās bankas aplēses.

Eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas. Banknotes Latvijas vajadzībām atsevišķi nedrukās, bet aizņemsies no kādas centrālās bankas Eirosistēmā un turpmākajos gados atdos, kad banknotes plānotā kārtībā tiks drukātas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas plāniem.

Šobrīd apgrozībā esošās eiro banknotes:


Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Līdz eiro ieviešanai palikušas vēl 158 dienas.

Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar līdz šim Latvijas Bankas apstiprināto oficiālo kursu - viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!