Latvija pievienojusies Eiropas Padomes (EP) konvencijai, kas nodrošina sabiedrībai piekļuvi oficiāliem dokumentiem, portāls "Delfi" uzzināja Tieslietu ministrijā (TM).

Trešdien, 17.aprīlī, tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) Strasbūrā, Francijā, tikās ar EP ģenerālsekretāri Mariju Pejčinoviču Buriču un Latvijas vārdā parakstīja starptautisko līgumu, kas paredz Latvijas pievienošanos Konvencijai par piekļuvi oficiāliem dokumentiem. Konvencija apliecina dalībvalstu apņemšanos sabiedrībai nodrošināt plašu piekļuvi oficiāliem dokumentiem.

Kā skaidro TM, pievienošanās konvencijai "apliecina un pastiprinās Latvijas apņemšanos veicināt valsts institūciju darbu sabiedrības interesēs, atklātību un caurskatāmību, informācijas pieejamību valsts pārvaldē un pašvaldībās starptautiskajā dimensijā".

Latvija jau šobrīd vairākos aspektos nodrošina sabiedrībai plašākas tiesības piekļūt oficiāliem dokumentiem nekā to prasa konvencijas minimālie standarti. Proti, ir virkne oficiālo dokumentu jeb informācija, ko ikviens var iegūt bez pieprasījuma, nepastarpināti, bez maksas, piemēram, oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", publisko personu oficiālajās tīmekļvietnēs, publiskajos reģistros, specializētās tīmekļvietnēs un citviet.

Konvencijā termins "oficiāli dokumenti" tiek skaidrots kā visa informācija, kas ir ierakstīta jebkādā formā un ko ir sagatavojušas vai saņēmušas un glabā valsts iestādes.

Konvencija arī nosaka, ka publiskos dokumentus ir iespēja neizpaust, tikai tad, ja tiek aizsargātas citas konvencijā konkrēti uzskaitītās tiesības un likumīgās intereses.

Turpmāk Tieslietu ministrija būs kompetentā iestāde Latvijā, kas koordinēs konvencijā paredzēto saistību izpildi.

Konvencija ir pieņemta 2009. gadā un stājusies spēkā 2020. gada 1. decembrī.

Konvenciju parakstījušas un ratificējušas 15 valstis: Albānija, Armēnija, Bosnija un Hercegovina, Igaunija, Islande, Lietuva, Melnkalne, Norvēģija, Moldovas Republika, Slovēnija, Somija, Ukraina, Ungārija, Spānija, un Zviedrija.

Konvenciju parakstījušas, bet vēl nav ratificējušas piecas valstis: Beļģija, Gruzija, Ziemeļmaķedonija, Sanmarīno un Serbija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!