Foto: AFP/Scanpix/LETA
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens un ministrijas pārstāvji piedalīsies Eirogrupas sanāksmē un Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē, kas norisināsies Briselē, Beļģijā.

Eirogrupas sanāksmē plānots pārrunāt Starptautiskā Valūtas fonda IV pantu un misiju eirozonā, kā arī 2024. gada rekomendācijas eirozonai. Tāpat paredzēts pārrunāt eirozonas konkurētspējas jautājumus un enerģijas cenu tendences eirozonā, kā arī ietekmi uz eirozonas ekonomiku un politikas reakcijas. Sanāksmes dalībnieki izskatīs arī Eirogrupas darba programmu 2024. gada pirmajam pusgadam un citus jautājumus.

ECOFIN sanāksmē Beļģijas prezidentūra informēs par darba programmu 2024. gada pirmajam pusgadam. Beļģijas prezidentūra darbosies apstākļos, kad ES cīnās ar Krievijas nelegālās agresijas sekām Ukrainā, pandēmiju, enerģētikas krīzi, dezinformāciju, ārkārtējiem klimata notikumiem un atjaunotu konfliktu Tuvajos Austrumos. Prezidentūras laikā Beļģija koncentrēsies uz četrām prioritārām jomām ECOFIN saistībā ekonomisko un budžeta politiku, ES budžetu, nodokļiem un muitu, kā arī finanšu pakalpojumiem un banku savienību.

Beļģijas prezidentūra strādās, lai nodrošinātu ilgtermiņa finansiālu atbalstu Ukrainai un tās atjaunošanai. Turpināsies iepriekšējo prezidentūru laikā sāktais darbs saistībā ar ekonomikas pārvaldības pārskatīšanu. Tāpat Padome turpinās uzraudzīt Atveseļošanas fonda īstenošanu, tostarp vērtējot NextGenerationEU instrumentu un Eiropas pagaidu atbalsta instrumenta bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE) pastāvīgo nozīmi.

Prezidentūra plāno pabeigt 2021.–2027. gada daudzgadu finanšu shēmas vidusposma pārskatu, kā arī veicinās darbu pie tiesību aktu priekšlikumiem par jaunajiem pašu resursiem. Tāpat Beļģijas prezidentūra plāno organizēt konferenci par ES budžeta nākotni, kā arī ekspertu konferenci par uz rezultātiem balstītu budžetu.

Tiešo nodokļu jomā prioritātes būs ierobežot izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, nodokļu plānošana un kaitīga nodokļu konkurence. Saistībā ar Eiropas uzņēmumu ienākumu nodokļu sistēmas pakotni Beļģijas prezidentūra pētīs vienotāku nodokļu noteikumu lietderību citās jomās ilgtermiņā, piemēram, saistībā ar mobilajiem darbiniekiem. Tāpat Beļģijas prezidentūra turpinās pārskatīt Enerģijas nodokļu direktīvu, veicinās Muitas kodeksa pārskatīšanu un starp prioritātēm iekļauts arī priekšlikums par pievienotās vērtības nodokli digitālajā laikmetā.

Atbalstot ES apņemšanos ievērot pārredzamības, integritātes, ilgtspējības principus un ES atklātās stratēģiskās autonomijas stiprināšanu, prezidentūra centīsies uzlabot ES klīringa pakalpojumu pievilcību, neapdraudot finanšu stabilitāti. Beļģijas prezidentūras prioritāte būs likumdošanas darba kārtības pabeigšana, lai stiprinātu Kapitāla tirgu savienību un banku savienību un turpinātu padziļināt iekšējo tirgu. Tāpat prezidentūra koncentrēsies arī uz finanšu pratības uzlabošanu. Beļģijas prezidentūra arī turpinās cīņu pret starptautisko un organizēto noziedzību, veicinot centienus ierobežot nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu, kā arī aktualizēs citus jautājumus.

ECOFIN sanāksmes laikā paredzēts diskutēt par tiesību aktu priekšlikumiem finanšu pakalpojumu jomā, pārrunāt 2024. gada Eiropas semestra jautājumus un 2024. gada Ikgadējo ilgtspējīgas izaugsmes pārskatu. Tāpat plānots izskatīt 2024. gada Agrās brīdināšanas mehānisma ziņojumu, uzklausīt 2024. gada rekomendācijas par eirozonas ekonomikas politiku un pārrunāt Krievijas Federācijas kara pret Ukrainu ekonomisko un finansiālo ietekmi. Darba kārtībā iekļauta arī G20 valstu finanšu ministru un centrālo banku vadītāju sanāksmes norise 2024. gada 26.-29. februārī un citi jautājumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!