Ja esi viens no tiem, kas šad un tad atļaujas kādu grādīgo dzērienu, tad zini – ne tu viens un ne tikai cilvēki. Izrādās, kāre uz alkoholu raksturīga arī daudzām citām sugām. Vai tas attiecas arī uz lapsenēm, kas tik bieži gada siltajos mēnešos attopas tavā alus pudelē vai rumkolas glāzē? To podkāstā "Zinātne vai muļķības" stāsta entomologs, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes asociētais profesors Jānis Gailis.

"Visa dzīvnieku pasaule ļoti labprāt grib papriecāties un izklaidēties," smejas Gailis. "Tā ir apreibināšanās, labsajūta. Kāpēc cilvēki lieto alkoholu? Labsajūtai, vismaz uz mazu brīdi."

Ar iereibušām lapsenēm sadraudzēties gan nesanāks, brīdina Gailis. Lapsenes patiesi mēdz būt nedaudz "pillā". Īpaši uz vasaras beigām un rudens sākumu. Dabā gan pirmā izvēle nebūs tava rumkola, bet iepuvuši, ierūguši augļi. Taču arī salkano sidra, alus un citu līdzīgu dzērienu aromātu lapsenes sajūt jau pa gabalu. Lapseņu dzīves cikla beigu daļā strādnieki – tās lapsenes, kas veidz darbus pūznī, aprūpē kūniņas un baro lapseņu mātīti – maina savu diētu. Nu vairs uzsvars nav uz olbaltumvielām, bet uz cukuriem, kas arī var grādīgos dzērienus tām padarīt īpaši vilinošus.

Laiku pa laikam britu tabloīdos šim tematam tiek veltīta īpaša uzmanība ar tik skaļiem (un nedaudz arī amizantiem) virsrakstiem kā "Lapsenes Anglijā piedzeras un terorizē cilvēkus" un "Miljoniem lapseņu saēdas ābolus un iebrūk britu mājās". Protams, tās izrādījušās vāciešu lapsenes! Atgādina kādu nesenu gadījumu ar smirdoņu Helsinkos, kur somi arī uzreiz nekautrējās vainot kādu citu – šajā gadījumā Latviju un Ķemeru purvu!

Taču kopsavilkums šāds – arī lapsenēm, gluži kā cilvēkiem, šad tad ir niķis uz kaitīgām substancēm.

Kā bites jūtas pilsētvidē, dzīvojot tieši zem 5G sakaru torņa? Vai pilsētā ievāktais medus ir tikpat tīrs un kvalitatīvs kā tas, ko sarūpē bites laukos? Ko darīt un ko nedarīt, ja iedzeļ bite? Par to vairāk vari uzzināt, klausoties "Zinātne vai muļķības" epizodi, kas tapusi sadarbībā ar tehnoloģiju inovāciju uzņēmumu LMT. Podkāsts pieejams "Spotify", "Apple Podcasts" un citās podkāstu platformās, kā arī skatāms "YouTube".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!