Foto: Kadrs no video
Mūzikas videoklipu veidošana daudziem šodien slaveniem kinorežisoriem savulaik bijis lauciņš rokas iemēģināšanai, ļaujot noslīpēt radošo rokrakstu un ieviest dažnedažādus gan tehnoloģiskus, gan konceptuālus jauninājumus, tādējādi nodrošinot ceļu pretī slavas saulītei.

Un kas zina – ja ne šīs pieredzes, tad, iespējams, pēcāk nemaz nerastos filmas, no kurām daudzas jau ir kļuvušas par mūsdienu pasaules kultūras telpu raksturojošām neatņemamām sastāvdaļām.

Piedāvājam iepazīties ar 10 slavenu kinorežisoru veidotajiem videoklipiem, kas tapuši pēdējo divu desmitgažu laikā ne mazāk slavenām muzikālajām apvienībām.

Tarsems Singhs un R.E.M. dziesma 'Losing My Religion' (1991)

Indiešu-amerikāņu režisors Tarsems Singhs (Tarsem Singh), kurš šodien kino pasaulē pazīstams ar tādām filmām kā, piemēram, "Gūstā" ("The Cell") ar Dženiferu Lopesu galvenajā lomā un "Spogulīt, spogulīt: Sniegbaltītes stāsts" ("Mirror Mirror"), ir slaveno "Pepsi" reklāmu autors, kurās piedalījās Enrike Iglesiass, Britnija Spīrsa, Pinka un Bejonse. Tiesa, savu radošo karjeru viņš uzsāka kā videoklipu režisors, turklāt gana veiksmīgs, jo Singha radītais video amerikāņu rokgrupas R.E.M. vienai no populārākajām dziesmām "Losing My Religion" 1991. gadā saņēma Gada labākā video balvu. Klipā jaušamas gleznotāja Karavadžo, krievu kino ģēnija Andreja Tarkovska daiļrades un kolumbiešu rakstnieka Gabriela Garsijas Markesa stāsta "Ļoti vecais seņjors ar milzīgajiem spārniem" ("A Very Old Man with Enormous Wings") ietekmes.

Spaiks Džonss un 'Beastie Boys' dziesma 'Sabotage' (1994)

Spaiks Džonss (Spike Jonze), starp kura pazīstamākajiem kino veikumiem ir filmas "Viņa" ("Her") un "Adaptācija" ("Adaptation"), savu karjeru uzsāka, fotografējot skeitborda un BMX trikus, taču ātri vien pārmetās uz filmu lauciņu. Pēc tam, kad lielākā daļa deviņdesmito gadu pagāja režisējot mūzikas video, 1999. gadā klajā nāca viņa debijas filma "Būt par "Džonu Malkoviču". Lai arī Džonss radījis veselu lērumu videoklipu, tomēr 1994. gada "Beastie Boy's" dziesmas "Sabotage" klips izceļas ar pašparodiju par savas daiļrades raksturīgajiem elementiem.

Džonatans Gleizers un U.N.K.L.E. dziesma 'Rabbit in your Headlights' (1998)

Ebreju izcelsmes britu režisora Džonatana Gleizera (Jonathan Glazer) darbu sarakstā ir tādas filmas kā "Manā ādā" ("Under the Skin") ar Skārletu Johansoni, "Nezvērs" ("Sexy Beast") un "Dzimšana" ("Birth") ar Nikolu Kidmenu, taču viņš arīdzan veidojis virkni lielisku mūzikas video, tostarp tādām pasaulslavenām grupām kā "Blur", "Radiohead", "Massive Attack" un "Nick Cave and the Bad Seeds". 1998. gadā tapušais videoklips U.N.K.L.E. dziesmai "Rabbit in your Headlights" ar filmas "Svētie motori" ("Holy Motors") zvaigzni Denisu Lavantu (Denis Lavant) ir izceļams starp pārējiem ar lielisko aktierspēli apvienojumā ar Gleizera dziļi niansēto vēstīšanas manieri un tiešo vizuālo estētiku. Tie ir arīdzan iemesli, kāpēc tas momentā ieguva gan publikas, gan kritiķu atzinību.

Deivids Finčers un 'A Perfect Circle' dziesma 'Judith' (2000)

Amerikāņu kinorežisors un producents Deivids Finčers (David Fincher) savu radošo karjeru uzsāka kā reklāmu un pēcāk arīdzan videoklipu režisors. Viņš veidojis video Rika Springfīlda, Paulas Abdulas un Madonnas dziesmām. "Vogue" videoklips atnesa Finčeram pasaules slavu un pieteica viņa radošo manieri, savukārt amerikāņu rokgrupas "A Perfect Circle" dziesmas "Judith" videoklips iemieso jau noslīpētas Finčera prasmes, jo videoklips tapis pēc viņa deviņdesmito gadu grāvējiem "Se7en" un "Fight Club", ietverot visu savu talantu un rokrakstu četru minūšu garā klipā. Lai arī "Judith" nebūt nav populārākais vai visaugstāk novērtētākais video, taču Finčers tajā ir izpaudies pēc pilnas programmas.

Mišels Gondrī un 'Chemical Brothers' dziesma 'Star Guitar' (2001)

Oskarotais franču kinorežisors Mišels Gondrī (Michel Gondry), kurš kino industrijā pazīstams ar tādiem darbiem kā "Zaļais sirsenis" ("Green Hornet"), "Sapņu zinātne" ("The Science of Sleep") un "Gaišo atmiņu mūžīgais starojums" ("Eternal Sunshine of the Spotless Mind"), ir radījis veselu lērumu mūzikas videoklipu tādām pasaulslavenām apvienībām un māksliniekiem kā "The White Stripes", Bjorka, Pols Makartnijs, "The Vines", Kanje Vests, Kailija Minoga, "Daft Punk", "Radiohead", "The Rolling Stones" u.c. 2006. gadā tapušais klips "Chemical Brothers" dziesmai "Star Guitar" ir tipisks Gondrī tīrās estētikas un skaņas un attēla apstrādes specifikas piemērs, radot gan vizuāla, gan audiāla ritma sinerģiju. Līdzīgā manierē veidots arīdzan "The White Stripes" klips dziesmai "The Hardest Button to Button", pilsētvidē vizualizējot bungu ritmu.

Vongs Karvajs un DJ Shadow dziesma 'Six Days' (2002)

Ķīniešu režisora Vonga Karvaja (Wong Kar-Wai) sadarbība ar DJ Shadow 2002. gadā bija viņa pēdējais veikums mūzikas video radīšanā. Strādājot kopā ar taivāniešu aktieri Čangu Čenu (Chang Chen) un operatoru Kristoferu Doilu, ar kuru kopā radītas septiņas filmas, viņš nudien ir parūpējies par DJ Shadow daiļrades cienītāju acu pamielošanu. Videoklips izceļas ar nostrādātu un stilīgu estētiku, kas nav nekas neierasts Karvaja filmās, kā arīdzan ieturēts režisora "tematisko apsēstību" stilā, piemēram, ar cipariem 2, 4 un 6, kas regulāri atkārtojas visa klipa garumā dažādās kombinācijās. Melanholisks un introspektīvs – tā divos vārdos varētu raksturot šo Karvaja meistarklipu.

Marks Romaneks un Džonija Keša dziesma 'Hurt' (2003)

Amerikāņu kinorežisors Marks Romaneks (Mark Romanek), kurš radījis tādas filmas kā "Bīstamā fotogrāfija" ("One Hour Photo") ar Robinu Viljamsu un "Nekad nelaid mani vaļā" ("Never Let Me Go"), par darbību mūzikas videoklipu nozarē ieguvis trīs "Grammy" balvas. Starp viņa ievērojamākajiem veikumiem ir "Nine Inch Nails" video dziesmai "Closer", "Red Hot Chili Peppers" kompozīcijai "Can't Stop" un Maikla un Dženetas Džeksonu "Scream", savukārt Džonija Keša slavenajās dziesmas "Hurt" video ir punkts uz "i" viņa meistarībai. Tajā redzamas ainas no paša Keša mājas, kas pēcāk 2007. gadā nodega, kas kontrastē ar melnbaltiem kadriem no dziedātāja dzīves un pūstošiem augļiem, kuri simbolizē Keša brūkošo veselību, tādējādi radot video formāta pieminekli leģendārajam mūziķim. Tāpēc, šķiet, nudien nav nekāds brīnums, ka 2004. gadā klips ieguva "Grammy" balvu par Labāko īsformāta mūzikas video.

Ričards Ajoade un 'Arctic Monkeys' dziesma 'Fluorescent Adolescent' (2007)

Šis 2007. gadā tapušais video britu rokgrupas "Arctic Monkeys" dziesmai "Fluorescent Adolescent" ir pirmā solista Aleksa Tērnera (Alex Turner) un Ričarda Ajoades (Richard Ayoade) radošā sadarbība. 2009. gadā viņi radīja vēl vienu videoklipu dziesmai "Crying Lightning", kā arī apvienība piedalījās Ajoades debijas filmas "Submarine" skaņu celiņa veidošanā 2010. gadā. Ričards Ajoadess ir britu aktieris, komiķis, rakstnieks, režisors un televīzijas programmu vadītājs. Plašākai sabiedrībai viņš pazīstams kā Morisa Mosa lomas atveidotājs seriālā "The IT Crowd", par ko 2014. gadā viņš saņēma BAFTA balvu par labāko vīriešu komiķa sniegumu. Režisējis filmas "Submarine" un "The Double", kā arī veidojis mūzikas video daudzām pasaulslavenām grupām, piemēram, "Vampire Weekend", "Yeah Yeah Yeahs" un "Kasabian".

Deivids Linčs un viņa dziesma 'Crazy Clown Time' (2012)

Kulta seriāla "Tvinpīka" ("Twin Peaks") autors Deivids Linčs ir multimākslinieks, kurš ne tikai raksta, uzņem filmas, seriālus un videoklipus, bet arīdzan glezno un muzicē. "Crazy Clown Time" ir viņa debijas albums, kas nāca klajā 2011. gada nogalē. Dziesmai ar analogu nosaukumu viņš radīja arīdzan videoklipu. Linča daiļrades cienītājiem tajā nebūs nekā sveša – tā ir septiņu minūšu gara sirreālistiski absurda vīzija par to, kas notiek tipiskā amerikāņu mazpilsētas jauniešu ballītē, ja ļaujas zemapziņas galējībām. Klips būtu ierindojams kategorijā +18, jo tā vadmotīvs ir diezgan hedonisks, proti, bauda stāv pāri visam. Savukārt dziesmas vārdi mums nemitīgi vaicā: "Vai tas ir tas, par ko mēs esam kļuvuši? Vai tā ir mūsu sugas nākotne?"

Bens Vītlijs un 'Editors' dziesma 'Formaldehyde' (2013)

Britu režisors Bens Vītlijs (Ben Wheatley), kurš pazīstams ar tādām kinolentēm kā "Virsotne" ("High-Rise") un "Lodes pa gaisu" ("Free Fire"), savu radošu pirkstu mūzikas videoklipiem pielicis vien vienu reizi savas karjeras laikā, kad 2013. gadā radīja video Birmingemas rokgrupas "Editors" dziesmai "Formaldehyde". Vītlijs ir tipisks postmodernistu paaudzes režisors, kurš savos darbos izmanto iepriekšējos darbos pielietotus paņēmienus, apvienojot šķietami neapvienojamo, turklāt aizņemoties šo to arī no citu radošo cilvēku daiļradēm. Tiesa, viņš šo faktu nebūt neslēpj, turklāt allaž meistarīgā manierē piešķir visam jaunu nozīmi. "Formaldehyde" nav izņēmums – viņš paņēmis Alehandro Hodorovska filmas "El Topo" vesterna tērpu, kurā ietērpis savu kovboju, kas ar zārku klīst pa tuksnesi, meklējot mierinājumu pēc sievas nāves un cīnoties ar saviem dēmoniem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!