Mākslas cenzūra ir pastāvējusi vienmēr un pie visa veida valsts iekārtām, un mūzika nav nekāds izņēmums. Neskaitāmi skaņdarbi pasaules mūzikas vēsturē šķituši neatbilstīgi aktuālajām sabiedrības morāles normām un attiecīgi tikuši aizliegti vai arī atskaņoti stipri cenzētās versijās (arī šodien pēc šāda principa strādā daudzas publiskās radiostacijas). Bieži vien dziesmā pausts politiski nepieņemams vēstījums, un arī tas kļuvis par pamatu cenzūrai – visbiežāk, protams, totalitārās valstīs. Taču netrūkst arī visdīvaināko iemeslu un kuriozu, kāpēc kāds skaņdarbs ticis aizliegts vienā vai otrā valstī kādā noteiktā laika periodā. Piedāvājam 10 lielisku un populāru dziesmu izlasi, kuras savulaik skārusi cenzūras skarbā roka.

Heaven 17 “(We Don’t Need This) Fascist Groove Thang” (1981)


Uz savulaik populārās grupas "Human League" bāzes tapušā britu jaunā viļņa un sintpopa ansambļa debijas singlu savulaik aizliedza viņa majestāte BBC, jo dziesmā mūziķi bija pamanījušies aizskart toreizējo ASV prezidentu Ronaldu Reiganu, nodēvējot viņu par "fašistu dievu kustībā". Cita starpā, Reigans tā paša gada martā pārdzīvoja pret viņu vērstu atentātu.

The Who “My Generation” (1965)


Lai arī "The Who" bija viena no skandalozākajām un nihilistiskāk noskaņotajām britu 60. gadu rokgrupām, nemitīgi koķetējot ar tolaik vēl nedzimušā pankroka noskaņām, vienai no viņu hrestomātiskākajām dziesmām tika liegta atskaņošana BBC viļņos pavisam cita iemesla dēļ. Proti, raidsabiedrība satraucās, ka solista Rodžera Daltrija apzinātā stostīšanās dziesmas laikā var aizskart cilvēkus, kuri cieš no šīs veselības problēmas.

Lady Gaga “Judas” (2011)


Par popzvaigznes Lady Gaga skandalozo slavu, šķiet, neviens nav jāinformē, lai gan pēdējos gados viņas tieksme šokēt šķiet krietni apsīkusi. Tomēr tieši dziesmā par Jūdu paustais vēstījums pārkāpa pēdējo robežu Libānas varasiestāžu skatījumā. Rezultātā ne tikai aizliedza dziesmas atskaņošanu radio, bet policija pat konfiscēja visas valstī ievestās albuma "Born This Way" kopijas.

The Beatles “Happiness is a Warm Gun” (1968)


Protams, ka arī visu laiku nozīmīgākajai rokgrupai cenzūras spiediens negāja secen. Taču – jau atkal BBC izlēma neatskaņot neparastajā, tā dēvētajā "baltajā albumā" iekļauto kompozīciju apraidē nevis tāpēc, ka dziesmas tekstā bija minēti ieroči vai falliskas konotācijas, bet dēļ Džona Lenona nepārdomātajiem publiskajiem izteikumiem par narkotiku lietošanu, kam ar dziesmu nebija nekāda sakara.

Abba “Waterloo” (1974)


Šis patiešām varētu šķist dīvaini, jo ko gan tādu aizskarošu kāds varētu saskatīt zviedru disko ansambļa grāvējā, kas atnesa viņiem uzvaru 1974. gada Eirovīzijas dziesmu konkursā. Un tomēr – kad Tuvajos Austrumos plosījās Persijas līča karš (tātad vairākus desmitus gadu vēlāk), BBC izlēma no ētera izslēgt veselas 67 dziesmas, kas jebkādā veidā bija saistītas ar karadarbību. Laimīgā loze krita arī grupai "Abba".

NWA “Fuck Tha Police” (1988)


ASV Rietumkrasta hiphopa leģendu slavenā protesta kompozīcija pret policijas brutalitāti bija tik rupja, ka to tāpat neuzņēmās atskaņot neviena radiostacija. Izņemot Austrālijas publisko radiostaciju "TripleJ", kurā dziesma skanēja veselu pusgadu, līdz to pamanīja Austrālijas raidorganizāciju apvienība, kas to uzreiz aizliedza. Radiostacija sarīkoja savdabīgu protestu, diennakti no vietas raidot ēterā "NWA" dziesmu "Express Yourself".

Queen “I Want to Break Free” (1984)


Britu rokgrupa pārsteidza sabiedrību ar klipu, kurā Fredijs Merkūrijs un pārējie grupas dalībnieki lieliski pavadīja laiku, tērpušies sieviešu drēbēs. Klīst baumas, ka pret šī klipa pārraidīšanu esot iestājies mūzikas kanāls "MTV", taču droši zināms, ka daudzas ASV Vidējo Rietumu radiostacijas atteicās atskaņot dziesmu, jo bažījās par klipa un dziesmas homoseksuālo ievirzi.

Džordžs Maikls “I Want Your Sex” (1987)


Britu popzvaigzne Džordžs Maikls piedzīvoja satriecošus panākumus, uzsākot solo karjeru ar albumu "Faith". Cita starpā, albumā bija arī kompozīcija ar provokatīvo nosaukumu "I Want Your Sex", kas neiepatikās cienījamai britu raidorganizācijai BBC. Radio ļaudis domāja, ka Džordža dziesma mudina cilvēkus nodarboties ar gadījuma dzimumsakariem (un tas bija AIDS epidēmijas pīķis), tikmēr pats mūziķis pamatīgi apvainojās, jo dziesmā bija domājis pavisam ko citu.

Seržs Geinsbūrs un Džeina Birkina “Je T’aime ... Moi Non Plus” (1969)

Viena no pasaulē populārākajām mīlas balādēm bija tik piesātināta ar neapvaldītu seksualitāti (dziesmas beigās bija iemontētas Birkinas orgasma skaņas), ka to aizliedza radiostacijas visā pasaulē – Spānijā, Zviedrijā, Brazīlijā, Lielbritānijā, Itālijā, Portugālē, ASV un citās valstīs. Pret dziesmu atklāti vērsās arī Vatikāns ar pāvestu priekšgalā, kuru Geinsbūrs vēlāk esot nodēvējis par "mūsu labāko publisko attiecību speciālistu".

Frankie Goes To Hollywood “Relax” (1984)


Ikoniskā 80. gadu popdziesma jau no paša singla iznākšanas brīža izpelnījās britu konservatīvās publikas nopēlumu par seksuāli provokatīvo raksturu. Tomēr BBC vairākus mēnešus raidīja dziesmu ēterā, līdz piepeši, kad tā sāka strauji kāpt uz augšu populārāko dziesmu tabulā, kāds no dīdžejiem tiešajā ēterā paziņoja, ka atsakās to atskaņot, un paradoksāli tas sakrita ar BBC lēmumu pārtraukt dziesmas atskaņošanu. Šāda rīcība gan nekādi neietekmēja dziesmas popularitāti un bija jo īpaši muļķīga tāpēc, ka citas britu radiostacijas to vienalga turpināja darīt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!