Foto: Kārlis Volkovskis

Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) šogad pirmo reizi rīkos jaunu Dienvidkurzemes festivālu "Rimbenieks".

Kā "Delfi" informē LSO pārstāve Iveta Vēvere, saturiski tas pārņems pēdējā desmitgadē veiksmīgi īstenotā festivāla "Liepājas vasara" žanriskās kontūras, savukārt festivāls "Liepājas vasara" jau nākošgad atgriezīsies savās vēsturiskajās mājās – koncertestrādē "Pūt, vējiņi!". Par festivāla patronesi ir piekritusi kļūt Eiropas Parlamenta deputāte, bijusī kultūras ministre Dace Melbārde.

Festivāla rīkotāji vēlas uzsvērt, ka Dienvidkurzeme ir īpašs Latvijas apgabals. "Ap Liepāju, tās sirdi, ir izvietojušās skaistas pilsētiņas un apdzīvotas vietas, kas bagātas ar vēstures liecībām un mākslas vērtībām. Aizpute, Priekule, Grobiņa, Gramzda, Durbe, Nīca, Rucava, Kazdanga, Vecpils, Cīrava, Pāvilosta, Apriķi un daudzas citas vietas šajā reģionā var lepoties ar krāšņiem dievnamiem, gleznainiem parkiem un elegantām muižām," raksta festivāla rīkotāji.

Dienvidkurzeme izauklējusi personības, kas būvējušas un sargājušas Latvijas valsti un kultūru – Kronvaldu Atis, Miķelis Valters, Zigfrīds Anna Meierovics, Sudrabu Edžus ir redzamākie no tiem. Un ir vēl kāds vīrs, ko liktenis no zemnieku mājām Priekules novada Gramzdas pagastā ir aizvedis ne tikai uz Aizputi un Liepāju, bet licis arī pildīt Kārļa Ulmaņa valdības ministra pienākumus. Tas ir Evalds Rimbenieks, baptistu mācītājs, ilggadējs Liepājas pilsētas mērs, Liepājas operas, Tautas konservatorijas un Mākslas skolas dibinātājs pirms turpat 100 gadiem, kā arī Liepājas Filharmonijas atjaunotājs. Viņa vārdā ticis nosaukts jaunais festivāls.

Liepājas Simfoniskā orķestra vadība vēsta, ka festivāla "Rimbenieks" mērķis ir tuvināt augstvērtīgas mūzikas atskaņojumu cilvēku dzīvesvietai, stiprināt un izglītot novada kopienas, popularizēt latviešu mūziku un veicināt Latvijas apceļošanu, sākot jau no kaimiņu pagasta. Apvienojot kultūrtūrisma un dabas tūrisma aktivitātes, festivāls palīdzēs vēl vairāk iepazīt un iemīlēt mūsu zemi. Festivāla galvenie satura balsti būs kamermūzika, simfoniskā mūzika, simforoks, ērģeļmūzika un vokālsimfoniskā sakrālā mūzika. Nākotnē iespējama festivāla paplašināšanās arī citos mākslas žanru virzienos.

Jaunā festivāla galvenā ģeogrāfiskā ass, atbilstoši Evalda Rimbenieka dzīves gājumam, ir Priekule, Aizpute un Liepāja. Atgriežoties normālam dzīves plūdumam, vasaras periodā festivāls ar koncertiem viesosies arī citās Dienvidkurzemes pilsētās un ciemos. Liepājā festivāla koncerti notiks koncertzālē "Lielais dzintars", kā arī Liepājas katedrālēs un baznīcās.

Kā norāda festivāla rīkotāji, pateicoties unikālai sakritībai, triādei Aizpute – Priekule – Liepāja pārklājas izcilu latviešu komponistu trijotne – aizputnieks Pēteris Vasks, priekulnieks Ēriks Ešenvalds un liepājnieks Agris Engelmanis. Gan šo apbrīnojamo skaņražu, gan citu latviešu komponistu mūzika vienmēr būs pārstāvēta festivāla "Rimbenieks" mākslinieciskajā programmā.

Šogad Dienvidkurzemes festivāls "Rimbenieks" piedāvās 12 koncertus, tas sāksies ar simbolisku koncertu 10. jūlijā Evalda Rimbenieka dzimto Smaižu baznīcā, un noslēgsies ar vērienīgu garīgās mūzikas koncertu 20. augustā Liepājas Svētā Jāzepa katedrālē. Koncertos uzstāsies Liepājas Simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris "Latvija", diriģenti Gintars Rinkevičs, Māris Sirmais un Guntis Kuzma, solisti Kristīne Balanas, Krišjānis Gaiķis un Jeronimus Miļus, kameransambļi "Kurland Quintet", Liepājas mežragu kvartets, Gunta Kolerta kvintets, Ērika Kiršfelda trio, kā arī citi mākslinieki. Festivālu rīko Liepājas Simfoniskais orķestris, un tas notiks ik gadus jūlijā un augustā.

Par jaunā festivāla koncertu programmu, norises vietām un biļešu iegādi tiks ziņots, tuvojoties pasākumam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!